Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Zanimam se – kaj je z davki

Zanimam se – kaj je z davki

Ta mesec ful pogosto slišim oglase z nekimi akcijami in davki. Kaj ima promocijska akcija z davki? Nič jasno.

Kakšne oglase to mislite? A to da se da 0,5 dohodnine za dobrodelne namene?

Meni so to top akcije, daš 5%, ki bi jih itak pobrala država, neki nevladni organizaciji in jih s tem dodatno podpreš.

nova
Uredništvo priporoča

Ne ne. To je tudi zdaj aktualno ja. Ampak ne najdem zdaj oglasa, da bi prepisala. Gre za varčevanje in s tem imaš potem davčno olajšavo. In potem nižjo dohodnino.

Ja to so dve stvari. Vsa ta davkarija je meni pobrala že toliko časa. Eno je eno varčevanje za stara leta in če to varčuješ, ti država neki da in imaš potem drugo leto olajšavo, kot neka finančna nagrada za to varčevanje. Drugo pa je, da od svoje dohodnine nameniš 0,5 odstotka kaki dobrodelni organizaciji. Tukaj me najbolj jezi, da ljudje dajo raznim zavetščem za živali, ki imajo že tako polno denarja. Jaz dajem raje za kulturo, tam gre denar res v prave roke

So že bile teme o tem. Če vplačaš v pokojninski sklad Prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja (PDPZ) se ti to vplačilo šteje kot davčna olajšava. Navzgor je ta olajšava omejena, a najbrž nimaš ravno 10jurjev plače.

Torej, če vplačaš v pokojninski sklad katerekoli družbe, ki je vpisana na ta seznam, ta znesek naložiš za dodatno pokojnino (drugi steber), in ga lahko dvigneš ko greš v penzijo, znesek se ti pa zdaj upošteva kot dodatna davčna olajšava.

Zdaj pa, če ne misliš varčevati za starost, potem to odmisli. Če misliš in ti je drugi pokojninski steber OK, izberi družbo, ki to ponuja in vplačaj. Pred tem pa poberi plačilne liste prihodkov iz tega leta, se usedi za mizo in računaj, koliko se ti splača, koliko ne (če ne misliš vplačati max).

Glede na to, da niti ne poznaš same dodatne olajšave iz tega naslova, se moraš najprej vprašati, kaj sploh hočeš in ali je to to, kar želiš.

Mislm da ma modra to…. Najbl se splača bit miljonar

Jst pa ne bi dal za kulturo to je šele brez veze za živali sm dal že in za gasilce

Ima kdo izkušnje s tem? Mislim, da je do konca leta ta možnost, potem ne več? Imajo to vse zavarovalnice?

GRE ZA POKOJNINSKO ZAVAROVANJE, KI GA SKLENEŠ, IN ja imajo vse zavarovalnice, ki imajo to v ponudbi, ne samo modra

https://e-uprava.gov.si/podrocja/delo-upokojitev/upokojitev/prostovoljno-dodatno-pokojninsko-zavarovanje.html

Pokojninske sklade, ki omogočajo vključitev v dodatno zavarovanje upravljajo:

Vzajemni pokojninski skladi

– Abanka Vipa d. d. (A III vzajemni pokojninski sklad)

– Banka Koper, d. d.(OVPS Banke Koper)

– Modra zavarovalnica, d. d. (Kapitalski vzajemni pokojninski sklad)

– Probanka, d. d. (Delta)

– Generali Zavarovalnica, d. d. (Leon 2)

– Modra zavarovalnica, d. d. (Zaprti vzajemni pokojninski sklad za javne uslužbence)

Pokojninske družbe

– Pokojninska družba A

– Skupna pokojninska družba, d. d.

– Moja naložba, pokojninska družba, d. d.

Zavarovalnice

– Prva osebna zavarovalnica, d. d.

– Zavarovalnica Triglav, d. d.

– Adriatic Slovenica, zavarovalna družba, d. d.

https://www.gov.si/teme/prostovoljno-dodatno-pokojninsko-zavarovanje/

Več družb nudi PDPZ.

Če letos vplačaš, imaš leto to davčno olajšavo in torej naslednje leto pri plačilu dohodnine za 2020 “privarčuješ”. Seveda praviloma prihranek ni enak vložku, vse to je pa odvisno od tvojih siceršnjih obdavčljivih prihodkov, drugih olajšav, razreda dohodninske lestvice, v katerega padeš, ipd.

Ampak enako bo veljalo tudi drugo leto, s tem da bo olajšava upoštevana pri dohodnini za 2021 v 2022.

Torej, prvo vprašanje je, kaj kdo sploh hoče, kakšni so njegovi finančni cilji, ipd., in na podlagi tega se praviloma odloča o varčevanju. Je pa seveda ta olajšava super spodbuda!

Mi lahko kdo po domače pove. Se zavarujem, varčujem ok. In potem kako to pokažem v dohodnini, da se mi upošteva? Gre to avtomatično al kako? In kolko se to sploh pozna. Za olajšavo za otroka se mi pozna, se tudi to tolko pozna? A pa na otroški dodatek to kej vpliva?


Kaj zdaj, se zavaruješ ali varčuješ? Dodatno olajšavo za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje je možno izkoristiti SAMO pri tej obliki varčevanja, torej pri vplačilu v konkreten pokojninski sklad iz drugega stebra, ki nudi individualni PDPZ (lahko da imate v službi kolektivnega, ne vem).

Če vplačaš v tak produkt, potem te družbe javijo FURSu in oni avtomatično upoštevajo, res pa moraš preveriti v napovedi, ki jo pošlje FURS, ker nikoli ne veš, če je kje kakšna napaka.

Ja, olajšava je podobno kot olajšava za otroke, pač niža obdavčljivo davčno osnovo. Ne vem, koliko se tebi pozna, ker je to, kot rečeno, odvisno od prihodkov, stopnje obdavčitve, ipd.

Očitno se po ZUPJS sredstva v drugem stebru ne upoštevajo, glej člen 18, ampak za vsak slučaj pokliči na družbo:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO4780

višina vplačila vpliva na to, kakšna je olajšava al ne?


Ja, višina vplačila JE višina olajšave, ki pa je omejena navzgor. Torej, če vplačaš 200 EUR, dobiš 200 EUR olajšave.

Vendar olajšava npr. 200 EUR ne pomeni 200 EUR manj dohodnine za plačat, ampak 200 EUR zmanjšuje davčno osnovo, šele na to se potem obračuna dohodnina po lestvici.

Ni tako zakomplicirano in vsak si lahko enostavno doma izračuna, koliko bo njegova dohodnina, samo številke je treba dati na kup, malo seštevati, odštevati, množiti in prideš do rezultata.

Ooo to je pa kr zanimivo, si nism predstavljala. Potem v resnici celo z varčevanjem dejansko maš res manj davko. Pri otrocih vem da se ful pozna, uau

Pozdravljeni.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja (2. pokojninski steber) vam zagotavlja davčno olajšavo. Najvišji znesek vplačila, ki je še priznan kot davčna olajšava, predstavljajo vplačila do višine 5,844 % bruto plače posameznika (kar je enako 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje). Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.819,09 evrov letno.

Za vplačila do konca leta 2020, se vam prizna davčna olajšava za leto 2020. Za vplačila v letu 2021, pa olajšava za leto 2021…

Za lažjo odločitev vam je na voljo tudi informativni izračun, ki ga boste našli tukaj.

Pokojninsko zavarovanje lahko sklenete pri več ponudnikih, imamo pa Modri v decembru posebno ugodne pogoje. Za vsa dodatna vplačila ne zaračunamo vstopnih stroškov. Več informacij o akciji lahko najdete tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close