Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje pokojninsko in invalidsko zavarovanje, brezposelnost, otroški dodatek, znižano plačilo vrtca

pokojninsko in invalidsko zavarovanje, brezposelnost, otroški dodatek, znižano plačilo vrtca

Pozdravljeni,

Imam nekaj vprašanj glede zgoraj navedene tematike. Sem brezposelna in prejemam otroški dodatek, ter imam znižano plačilo vrtca. Sedaj pa so mi otroški dodatek za 40 eur znižali in za 100 eur povišali plačilo vrtca, ker mi od 01.08.2019 dalje moj oče plačuje pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti (v nadaljevanju: zavarovanje). Odločil se je, da mi bo plačeval zavarovanje zaradi tega, ker se ne morem zaposliti in s tem tudi ne morem biti v sistemu zgoraj navedenega zavarovanja. Zaposliti pa se ne morem, čeprav bi se rada, ker je bil moj otrok v prvem šolskem letu vrtca neprestano bolan. V vrtcu ni bil niti polovico časa (84 dni od 204-ih delavnih dni – torej 41,12% časa), ker je po enem tednu vrtca zbolel za bronhitisom in je zdravljenje trajalo 3 tedne. In to se je iz meseca v mesec ponavljalo, celo poslabševalo. Moja primarna odgovornost pa je, da poskrbim za bolnega otroka. Kateri delodajalec pa bi me plačeval, če bi neprestano imela bolniške? Razen mogoče kakšna državna služba, ki pa se je v moji stroki praktično ne dobi.

Torej, v čem je problem? Problem je, da CSD smatra to zavarovanje kot samozaposlitev (enako kot da bi odprla S.P.), ker sem zavarovana kot delavec na kmetiji (tega res ne razumem). In zato mi kot letni dohodek upoštevajo minimalno plačo, ki je pa sploh ne prejemam. Na podlagi te plače (KI JE NIMAM!) so mi znižali otroški dodatek in povišali plačilo vrtca. Torej, imam ZAVAROVANJE, NISEM PA ZAPOSLENA.

Sem podala pritožbo na CSD, vendar mi je socialna delavka rekla, da bodo sicer pritožbo posredovali na ministrstvo, vendar da itak iz te pritožbe ne bo nič, ker imamo pač tak zakon.

Sedaj me pa zanima:
1. Če je mogoče kdo tukaj že bil v taki ali podobni situaciji? Primer je npr. S.P., ki ne posluje, torej nima nobenega priliva. Kako problem rešiti?
2. Če sem zavarovana kor delavec na kmetiji mi v tem primeru teče tudi delavna doba?
3. Smo sklenili napačno zavarovanje? Kakšnega bi morali?
4. Je v naši državi sploh možno, da nisi zaposlen in pokojninsko in invalidsko zavarovan? Kako in v kakšnem primeru? Kakšno pokojninsko in invalidsko zavarovanje je potrebno skleniti za primer brezposelnosti?
5. Samo informativno: v kakšnem primeru je lahko mama doma, kot gospodinja in je zavarovana ter dobiva tolikšno socialno podporo, da se lahko normalno preživlja? Nekje sem slišala, da moraš v tem primeru imeti vsaj 3 otroke. Kako je s tem?

Prosim, da odgovarjate na zgoraj navedena vprašanja ali kaj v zvezi z njimi. Nekoristnih komentarjev se prosim vzdržite. Hvaležna bom za vsako pomoč v obliki odgovora. Morda pa bo letos otrok toliko bolj zdrav, da se bom lahko zaposlila in bo problem rešen.
Lep pozdrav vsem skupaj,

Uty

Pozdravljeni.
Moje strokovno znanje s tega področja ni dovolj močno, da bi vam lahko podala nasvet.

Poizkusite to objavo umestiti na forum starševski čvek, kjer bo zagotovo nekoliko bolj vidna, saj se na forumu nahaja večje število dnevnih uporabnikov. Morda se bo tam našel kdo z osebnimi izkušnjami s tega področja.

Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Najlepša hvala za odgovor in nasvet 🙂

Lp, Andreja

New Report

Close