Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje varčevanje v III. stebru

varčevanje v III. stebru

Pozdravljeni,

pred kratkim sem vstopila na trg dela in glede na trenutno stanje v pokojninski blagajni in obete za prihodnost, si želim čim prej začeti varčevati za pokojnino v III. stbru oz. preko prostovljnih vlaganj. Pri tem bi si želela pomoč neodvisne finančne hiše. Veliko sem že prebrala o tem, da tudi ti, ki se oglašujejo kot neodvisni, v resnici niso čisto, ker imajo pogodbe z določenimi skladi itd… Na internetu sem zasledila nekaj takih hiš, predvsem so me pritegnili Individa in partnerji, Vizovišek in partnerji ter Donos. Pri vsakem od teh sem našla nekaj prednosti in nekaj slabosti in se nekako ne morem odločit komu zaupati svoj denar. Mi lahko kdo pove iz svojih izkušenj, kako je poslovati z omenjenimi svetovalci? Pri enih je tako, da je treba finančni plan npr. plačati, pri drugih ne, samo provizije (kar naj bi bilo sicer slabše, ker naj bi kazalo na manjšo neodvisnost svetovalca), ampak po drugi strani pa sem dobila spet vtis, da tudi tisti, pri katerih je treba plačati, niso tako neodvisni in predani temu, da ti bodo ostali čez čas še na razpolago, da njihov osebni plan res ni tako zelo oseben in da delajo po defaultu vse enako za ljudi s podobnim profilom (konec koncev teh profilov tudi ni tako veliko)….

No, da ne bom napisala preveč. Mi lahko da kdo kakšno povratno informacijo glede tega ali pa svetuje še koga drugega, če ima dobre izkušnje z njim? (Te sem prve našla v iskalniku google, tako da verjamem, da obstaja še kdo 🙂 )

Hvala in lp,
Katty

Pozdravljeni.

Imate prav. Vsak produkt ima svoje prednosti in slabosti, enako bi lahko trdili za posamezne izvajalce.

Za čas po upokojitvi lahko varčujete v 2. ali pa v 3. pokojninskem stebru. Ena izmed prednosti varčevanja v 2. stebru je posebna davčna olajšava, ki ste je deležni za vplačane premije. Če boste želeli več informacij o varčevanju v 2. stebru (dodatno pokojninsko zavarovanje), vam z veseljem odgovorimo na vsa vaša vprašanja.

Lep dan želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

pozdravljeni

mene pa zanima kakšne so obrestne mere pri čisto individualnem varčevanju za pokojnino v t.i. 3. stebru oz čisto individualno.

konkretno me zanimajo ponudbe bank za dolgoročno varčevanje, gledal sem pri delavski hranilnici kjer obljubljajo 3% obresti, kar se mi zdi glede na druge oblike varčevanja zelo radodarno.

varčevanje v 2. stebru, kjer mi zraven prispeva delodajalec (če je to-to) imam verjetno zapolnjeno do konca, zato bi še rad čisto individualno varčeval, ni pa nujno da bi varčeval ravno za pokojnino; zanima me samo visok donos. ne bi pa rad varčeval v raznih zavarovalnicah in paradržavnih ustanovah, ker jim ne zaupam.

zato me zanima kako je s takšnimi oblikami čisto imdividualnega varčevanja ki so ‘kao’ za pokojnino, če so ali bodo davčno razbremenjene, ali ko dobivaš mesečno rento ko se upokojiš če ti jo še obdavčijo… ter predvsem različni donosi pri različnih bankah.

lp, marko

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

“Obrestne mere” (donosi) pri varčevanjih v drugem in tretjem stebru praviloma niso fiksne temveč so odvisne od finančnih trgov. Če boste vlagali v bolj tvegane sklade (pretežno delniške), so pričakovani donosi na dolgi rok višji. Pomembno je vedeti, da tovrstni skladi lahko na kratek rok močno nihajo, zato morajo vlagatelji v trenutku padca na trgih ohraniti mirno kri in se ne ustrašiti (dvigniti sredstev iz sklada).

Lahko vlagate tudi v manj tvegane (pretežno obvezniške) sklade, pri katerih pa so pričakovani donosi na dolgi rok precej nizki.

Kar se tiče bančnih obresti, so v tem trenutku zelo nizke, zato z varčevanjem v banki ne boste dosegli želenega.

Najbolje bo, da se obrnete na posamezne ponudnike in od njih pridobite informativne ponudbe. Tako se boste lažje odločili za varčevanje (naložbo), ki se bo najbolj približalo vašim ciljem in bo s tega vidika najprimernejše za vas.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

pozdravljeni

varčevanje v ‘finančne instrumente’ (delnice, obveznice…) me pri tem načinu varčevanja ne zanima, zanima me bolj ‘navadno’ bančno varčevanje s fixsnimi mesečnimi vložki.

kot že rečeno sem gledal ponudbo delavske hranilnice za pokojninsko varčevanje s stopnjo obresti 3%, navadno rentno varčevanje ima stopnjo 1%, dočim pred leti so bile obresti na navadno rentno varčevanje vsaj 4× višje!
glede tega me tudi zanima če se ‘splača’ počakati s tem načinom varčevanja, glede na to če špekuliramo da bo znale biti v prihodnosti obrestne mere višje?

prav tako me zanima kako je z obdavčitvijo dobička oz obresti (pri mesečnih izplačilih) če imate morda podatke?

hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni.

Ne bi želela špekulirati o morebitnem dvigu bančnih obrestnih mer, zato bo moj odgovor kratek. Ne vem.

Glede obdavčitve rente iz tretjega stebra pa bo tudi najbolje, da se obrnete neposredno na ponudnika (e).

Lep dan vam želim in srečno v 2019!

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close