Najdi forum

POKOJNINA

Pozdravljeni!
Stara sem 54 let in imam vse pogoje za upokojitev jeseni leta 2023. Mož je umrl pri rosnih 39 letih in je imel le 11 let delovne dobe. Po njegovi smrti nama je ostal en otrok, ki je prejemal družinsko pokojnino po umrlem očetu do 26. leta starosti.
Zanima me ali se lahko predčasno upokojim in kdaj. Kolikšna je pokojnina pri predčasni upokojitvi in ali mi pripada vdovska pokojnina, koliko in kdaj. Ali ste ti dve pokojnini izključujeta.
Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni.

Natančnega odgovora na vaše vprašanje vam žal ne morem podati, saj ne poznam vseh podrobnosti o vaši delovni dobi niti nisem strokovnjakinja s področja upokojevanja iz prvega pokojninskega stebra.

Načeloma je pravica predčasne pokojnine je pogojena z dopolnitvijo določene starosti in pokojninske dobe. Za pridobitev pravice do predčasne pokojnine morata biti izpolnjena oba pogoja. V letu 2018 se lahko ženska predčasno upokoji pri starosti 59 let in 8 mesecev ter s 40 leti pokojninske dobe.

Vsekakor bi bila pokojnina, ki bi jo prejemali v primeru predčasne upokojitve nižja od pokojnine, odmerjene v primeru starostne upokojitve. Predčasna pokojnina se namreč odmeri glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove, tako kot starostna pokojnina, pri čemer se tako odmerjena pokojnina nato za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnjene starosti 64 let (za žensko), zmanjša za 0,3 odstotka (skupaj za največ za 18 %).

Kolikor vem, se vdovska in predčasna pokojnina izključujeta, torej lahko prejemate eno ali drugo.

Več o predčasni upokojitvi in pogojih zanjo si lahko preberete tukaj .

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close