Najdi forum

Zanima me, kaj je sploh razlika med pokojninskim varčevanjem in življenskim zavarovanjem? Imam polico življ,zavarovanja, kjer vsak mesec nalagam denar. Ta pa se vseskozi povečuje, iz začetnih 50 eur sem zdaj že na 55 eur.
Kaj se zgodi če prej prekinem, in bi vzela denar ven, vezana sem za 30 let.

Pozdravljeni.

Predvidevam, da imate sklenjeno neke vrste naložbeno življenjsko zavarovanje, ki ga uvrščamo v t.i. tretji pokojninski steber. Precejšnji del vplačane premije pri tovrstnih zavarovanjih navadno odpade na zavarovalni del, manjši del vplačane premije pa se nalaga in plemeniti z namenom izplačila po določenem času (varčevalni del).

Glede na to, da imate zavarovanje sklenjeno za 30 let, bi bila verjetno predčasna prekinitev za vas stroškovno zelo neugodna, zato vam svetujem, da se pred sprejemanjem tovrstnih odločitev pozanimate kaj to za vas pomeni. Natančnejšo opredelitev boste zagotovo našli tudi v splošnih pogojih sklenjenega zavarovanja.

Dodatno pokojninsko zavarovanje po drugi strani sodi v t.i. 2. pokojninski steber in gre v osnovi za varčevanje z namenom pridobitve dodatnega dohodka po upokojitvi. Celotna vplačana premija se nalaga na varčevalnem računu posameznika, ki ob upokojitvi začne prejemati dodatno pokojnino. Prednost drugega stebra je tudi v tem, da se vplačane premije do določenega zneska štejejo kot davčna olajšava, kar pomeni, da posameznik ob letnem poračunu FURsa plača manj dohodnine, kot bi jo sicer. Ker pa je tovrstno varčevanje strogo namensko, bi v primeru želje po izplačilu privarčevanega v enkratnem znesku, plačali visoko ceno (obdavčitev takega izplačila bi bila izjemno visoka, med tem ko je izplačilo dohodnine davčno bistveno bolj ugodno). Se pa privarčevana sredstva v primeru smrti varčevalca dedujejo (oz. izplačajo upravičencu, če ga je varčevalec določil).

Skratka, vsak finančni produkt ima svoje prednosti in slabosti, pomembno pa je, da pred nakupom produkta veste, kaj želite z njim doseči.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close