Najdi forum

Prekinitev varčevanja

Drugo leto se mi izteče varčevanje, ki sem ga vplačevala 10let, kar pomeni, da lahko varčevanje prekinem in dvignem vsoto. Koliko let je smiselno varčevati za starost? Stara sem 35 let.

Pozdravljeni.

Če varčujete v t.i. drugem stebru (v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja), se vam varčevanje po 10 letih samo po sebi ne izteče. Verjetno lahko prekinete varčevalno polico in zahtevate izplačilo v enkratnem znesku, vendar s tem vsekakor ne boste dosegli namena varčevanja. Verjetno pravim zato, ker bi za natančnejši odgovor o možnosti izplačila rabila nekaj več podatkov o tem kje varčujete in na kakšen način (individualno, preko delodajalca).

Smisel varčevanja v pokojninskem skladu je namreč varčevanje za zagotovitev dodatnega dohodka po upokojitvi. Gre za dolgoročno varčevanje, ki traja od sklenitve zavarovanja (najbolje ob prvi zaposlitvi) pa do upokojitve varčevalca. Po upokojitvi bodo namreč naši dohodki precej nižji, kot pred upokojitvijo (pokojnine so že danes nižje od plač, v prihodnje pa bo po napovedih to razmerje še bistveno slabše) zato je namen varčevanja pridobitev dodatne pokojnine, ki jo boste poleg osnovne pokojnine prejemali na vaš bančni račun.

Varčevanje v pokojninskem skladu pa ima poleg dolgoročne prednosti še eno veliko kratkoročno prednost. Za varčevanje ste namreč nagrajeni z davčno olajšavo. Več o olajšavi si lahko preberete tukaj.

Po drugi strani pa je dvig privarčevanih sredstev v enkratnem znesku močno obdavčen, zato bi vam ga tudi s tega vidika odsvetovala.

Še odgovor na vprašanje koliko let je smiselno varčevati: Dlje kot boste varčevali višja bo vaša dodatna pokojnina.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Spoštovana

Sem zavarovalni zastopnik zaposlen pri agenciji Ceresa d.o.o. in Vam povem, da se glede na vse izračune splača varčevat nad 15 let preko tretjega stebra življenskega zavarovanja z varčevanjem, kajti takrat se začnejo obrestno obrestni računi poznat.
Prednost pred drugim stebrom je ta, da ne boste obdavčeni po 10 letih za 25 % od polovice prišparanega denarja in lahko tudi dvignete med varčevanjem del, ali ga zamrznete.

To zavarovanje, ki ga imate sklenejeno za 10 let pustite do konca, da boste dobili potem izplačano vse oz. več kot da bi prekinili predhodno, kajti potem boste dobili ven po odkupni vrednosti.
Pri nas delamo z večino slovenskimi in z nekaj tujimi zavarovalnicami, tako da če vas bo še kaj zanimalo mi pišite na meil: [email protected] ali na [email protected]

Lep pozdrav,

Iztok Borak
Zavarovalni zastopnik
GSM:041849356
Ceresa d.o.o.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Tako drugi kot tretji steber imata svoje prednosti in slabosti. Prednost drugega stebra je vsekakor davčna olajšava, ki vam pripada za vplačane premije, hkrati nekateri pokojninski skladi zagotavljajo najmanj zajamčen donos, kar se je po letu 2008 (predvsem za starejše varčevalce) pokazalo kot zelo pozitivno.

Še enkrat pa poudarjam, da se varčevanje v 2. stebru ne izteče po 10., 15. letih. Zavarovanje se “izteče” ob upokojitvi, ko varčevalec začne prejemati dodatno pokojnino in to prejema do konca svojega življenja, zato je obdobje varčevanja v praksi zelo dolgo (30, 40 let). Namen varčevanja v 2. stebru je pridobitev dodatne pokojnine po upokojitvi. V kolikor želi varčevalec predčasno (pred upokojitvijo) izplačilo privarčevanega zneska, je tako izplačilo močno obdavčeno. Gre namreč za to, da država za vplačane premije priznava davčno olajšavo in tudi na tak način spodbuja ljudi k temu, da tudi sami poskrbimo za svoje finance po upokojitvi. Pokojnine so namreč vse nižje in po upokojitvi bo večina izmed nas potrebovala nek dodaten dohodek. Če je denar porabljen nenamensko, je močno obdavčen in hkrati kratkoročno vpliva na morebitne socialne transferje posameznika (plačilo vrtca, otroški dodatek ipd.).

Cilj varčevanja v 2. stebru je torej prejemanje dodatne pokojnine, pri čemer je obdavčena le polovica zneska dodatne pokojnine. Če pa je posamezno izplačilo nižje od 160€, se akontacija dohodnine sploh ne odvede.

Vsako finančni produkt ima torej svoj namen in svoje specifične lastnosti, zato je pomembno, da pred odločitvijo za nakup (sklenitev zavarovanja/varčevanja) razmislimo o tem, kakšen je naš cilj in ali nam bo izbrani produkt pomagal do njega.

Lep dan želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close