Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje pogoj za upokojitev: delovna ali pokojninska doba

pogoj za upokojitev: delovna ali pokojninska doba

Ni mi več jasno: sem dobila izračun od ZPIZa, kdaj bom šla lahko v penzijo.
Stara sem skoraj 58 let (oktobra bom). Na izpisu piše, da bom šla lahko v penzijo 6/2020, ko bom dopolnila 60 let+7 mesecev starost in pokojninsko dobo brez dokupa 40 let. Skupno pokojninska doba bo takrat znašala: 41 let 2 meseca.
Trenutno sem na zavodu za zaposlovanje z nadomestilom in bom verjetno kar do penzije (ker takih starin nihče ne zaposluje) z nadomestilom.
Zdaj ne vem sledeče:
-ko sem na zavodu z nadomestilom mi teče pokojninska doba?
– potrebujem 40 let pokojninske ali delovne dobe in starost 60 let?
– a je delovna in zavarovalna doba eno in isto?
Hvala.

-Da Ko ne prejemaš nadomestila pa ne.
-Pokojninske
-Ne
Imaš dve vrsti penzij, starostno in predčasno.
Tebo so praviš izračunali, kdaj greš v starostno pokojnino. A za predčasno pa niso izračunali?
V predčasno greš lahko ko dopolniš 60 let in 40 let pokojninske dobe, ampak se tebi najbrž splača potegnit še 7 mesecev in it v starostno, ker se pozna pri pokojnini.
Problem pri tebi je, da najbrž ne boš do 6/2020 prejemala nadomestilo, ampak se bo treba zaposlit še vsaj za 9 mesecev – potem ti pripada novo nadomestilo.

Pa še to. Imaš pokojninsko dobo z dokupom in brez dokupa. V starostno penzijo greš lahko pri teh letih samo z pokojninsko dobo brez dokupa. Za predčasno ni važno, (60/40) samo bo ta penzija manjša za skoraj 18%. Tako da se najbrž bolj splača počakat do 60 let in 7 mesecev, poskrbet da bo tekla pokojninska doba brez dokupa, in potegnit polno penzijo brez odbitkov.

nova
Uredništvo priporoča

Gunar, pa saj ji je Zavod računal na 60/40. To, da za nekaj mesecev prekorači 60 let, nima teže.
Tudi jaz bom ob upokojitvi stara nekaj čez 61 let (čeprav bo takrat starostni pogoj 60), ampak izpolnila bom tudi 40 let delovne dobe. Tako je v prehodnem obdobju.
Je pa nujno, da se nekaj pred upokojitvijo ponovno izračunajo izpolnjeni pogoji. Poznam kar tri, ki jim je Zavod napačno izračunal.

Oh, pa ne Gunar – Megaboy!
Sorry …

Pa še jaz vprašam: ko bom stara 60 let bom imela 26 let delovne dobe. Kdaj bom lahko šla v penzijo in za koliko mi jo bojo skrajšali?


Hvala Megaboy. Ja, so mi naredili izračun tudi za predčasno, ampak je razlika skoraj 100 euro. Zato se mi splača počakat še tistih 7 mesecev.
Kar se tiče zavoda in nadomestila: ko mi poteče teh prvih 25 mesecev, se moram zaposliti vsaj za 1 mesec in grem ponovno za 25 mesecev na zavod. Vsaj tako so mi rekli na Zavodu.
Čeprav: jaz bi bila pa najbolj srečna, če bi lahko še delala…


Zavod je naredil dva izračuna. en je za predčasno upokojitev 60/40 (z dokupljenimi leti)
drug je 60 in 7m /40 (brez dokupa).
Pri prvem je penzija manjša, ker so odbitki, zato se njej splača še 7m delat (bit na zavodu) in potem prejemat polno penzijo.


Hvala Megaboy. Ja, so mi naredili izračun tudi za predčasno, ampak je razlika skoraj 100 euro. Zato se mi splača počakat še tistih 7 mesecev.
Kar se tiče zavoda in nadomestila: ko mi poteče teh prvih 25 mesecev, se moram zaposliti vsaj za 1 mesec in grem ponovno za 25 mesecev na zavod. Vsaj tako so mi rekli na Zavodu.
Čeprav: jaz bi bila pa najbolj srečna, če bi lahko še delala…
[/quote]
Dvomim, da bo 1 mesec dovolj, da greš ponovno na zavod za 25m. Pomoje jih bo treba 9.

*****
Pa še jaz vprašam: ko bom stara 60 let bom imela 26 let delovne dobe. Kdaj bom lahko šla v penzijo in za koliko mi jo bojo skrajšali?
******
V penzijo boš lahko šla pri 65-tih, če bo takrat še veljal enak zakon kot danes.


Hvala Megaboy. Ja, so mi naredili izračun tudi za predčasno, ampak je razlika skoraj 100 euro. Zato se mi splača počakat še tistih 7 mesecev.
Kar se tiče zavoda in nadomestila: ko mi poteče teh prvih 25 mesecev, se moram zaposliti vsaj za 1 mesec in grem ponovno za 25 mesecev na zavod. Vsaj tako so mi rekli na Zavodu.
Čeprav: jaz bi bila pa najbolj srečna, če bi lahko še delala…
[/quote]
Dvomim, da bo 1 mesec dovolj, da greš ponovno na zavod za 25m. Pomoje jih bo treba 9.
[/quote]

Ne, pri starejsih delavcih je drugace, tako da so ji na zavodu kar prav povedali.


Dvomim, da bo 1 mesec dovolj, da greš ponovno na zavod za 25m. Pomoje jih bo treba 9.
[/quote]

Ne, pri starejsih delavcih je drugace, tako da so ji na zavodu kar prav povedali.
[/quote]
Potem jih pa par poznam, ki so se nategnili in delali 9 mes, namesto enega.
A zna kdo poiskati ta člen v zakonu?

69. člen ZUTD

Ne, pri starejsih delavcih je drugace, tako da so ji na zavodu kar prav povedali.
[/quote]
Potem jih pa par poznam, ki so se nategnili in delali 9 mes, namesto enega.
A zna kdo poiskati ta člen v zakonu?
[/quote]

Tole je meni citirala uslužbenka:” Zavarovancu, ki je starejši od 57 let ali ima najmanj 35 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju pravice do denarnega nadomestila v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila.”
Torej, ko končam z nadomestilom, se zaposlim le za 1 mesec in ponovno štartam kot da nisem bila nikoli prijavljena oz. kot da še nisem nikoli koristila nadomestilo na zavodu.


Potem jih pa par poznam, ki so se nategnili in delali 9 mes, namesto enega.
A zna kdo poiskati ta člen v zakonu?
[/quote]

Tole je meni citirala uslužbenka:” Zavarovancu, ki je starejši od 57 let ali ima najmanj 35 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju pravice do denarnega nadomestila v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila.”
Torej, ko končam z nadomestilom, se zaposlim le za 1 mesec in ponovno štartam kot da nisem bila nikoli prijavljena oz. kot da še nisem nikoli koristila nadomestilo na zavodu.
[/quote]
Ja to bi res lahko šlo skozi. Kako pa v takem primeru izračunajo višino nadomestila, ki je odvisna od plače v prejšnjih 8.mesecih?

Tole je meni citirala uslužbenka:” Zavarovancu, ki je starejši od 57 let ali ima najmanj 35 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju pravice do denarnega nadomestila v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila.”
Torej, ko končam z nadomestilom, se zaposlim le za 1 mesec in ponovno štartam kot da nisem bila nikoli prijavljena oz. kot da še nisem nikoli koristila nadomestilo na zavodu.
[/quote]
Ja to bi res lahko šlo skozi. Kako pa v takem primeru izračunajo višino nadomestila, ki je odvisna od plače v prejšnjih 8.mesecih?
[/quote]

Hm, to pa nisem vprašala, ker je itak tako mizerno, da manjše ne more biti :-(. Še to, mimogrede: je višina predvidene pokojnine, izračunana na obvestilu, ki smo ga prejeli te dni, bruto ali neto?
Hvala.


Ja to bi res lahko šlo skozi. Kako pa v takem primeru izračunajo višino nadomestila, ki je odvisna od plače v prejšnjih 8.mesecih?
[/quote]

Hm, to pa nisem vprašala, ker je itak tako mizerno, da manjše ne more biti :-(. Še to, mimogrede: je višina predvidene pokojnine, izračunana na obvestilu, ki smo ga prejeli te dni, bruto ali neto?
Hvala.
[/quote]

Pokojnina je napisana v netto znesku. Bom pa komentirala tisti mesec. Ne verjamem. Sem v podobni situaciji, pa mi niso nikoli rekli,da bi bil en mesec zaposlitve dovolj. Zmeraj devet. Pa imam skupaj 39 let delovne dobe in malo več kot dve leti zavarovane dobe. Tako,da se res dobro pozanimajte, jaz tega ne verjamem. Meni se sicer izide z nadomestilom in še tri mesece mi oni plačujejo zavarovalno dobo in grem v penzijo. (če imaš manj kot leto do penzije ti oni plačujejo zavarolno dobo do penzije).

Mogoče znate odgovoriti tudi meni. Stara sem 52 let in imam 35 let delovne dobe. Pred 18. letom sem delala 6 mesecev in imam 4. otroke. Bom morala delati po današnjem zakonu do 60. leta ali bo dovolj 40 let delovne dobe.
Hvala


Sem na hitro pogledala na izračun. Ja po sedanjem zakonu (ZPIZ 2) kaže da bo dovolj 40 let. Če se kaj ne spremeni, glede na to, da že sestankujejo za spremembo po letu 2020.

Hm, to pa nisem vprašala, ker je itak tako mizerno, da manjše ne more biti :-(. Še to, mimogrede: je višina predvidene pokojnine, izračunana na obvestilu, ki smo ga prejeli te dni, bruto ali neto?
Hvala.
[/quote]

Pokojnina je napisana v netto znesku. Bom pa komentirala tisti mesec. Ne verjamem. Sem v podobni situaciji, pa mi niso nikoli rekli,da bi bil en mesec zaposlitve dovolj. Zmeraj devet. Pa imam skupaj 39 let delovne dobe in malo več kot dve leti zavarovane dobe. Tako,da se res dobro pozanimajte, jaz tega ne verjamem. Meni se sicer izide z nadomestilom in še tri mesece mi oni plačujejo zavarovalno dobo in grem v penzijo. (če imaš manj kot leto do penzije ti oni plačujejo zavarolno dobo do penzije).
[/quote]

Pri meni je svetovalka (ko sva se pogovarjali, kaj bom drugo leto, ko mi poteče nadomestilo, službe pa zagotovo ne bom dobila) sama “odkrila”, da bom ob poteku nadomestila že napolnila 57 let in imela dovolj let zavarovanja in rekla naj “poskrbim”, da se bom zaposlila za en mesec, da bom potem spet lahko 25 mesecev na nadomestilu. Baje naj bi bilo dovolj celo 1 teden zaposlitve.

New Report

Close