Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Dodatno pokojninsko varčevanje – končno so naši mediji povedali resnico

Dodatno pokojninsko varčevanje – končno so naši mediji povedali resnico

Članek v današnjem Delu končno na glas pove tisto kar absolventi osnovnošolske matematike vemo že leta. Dodatno vplačevanje v pokojninske sklade pri raznih Skupnih, Pokojninskih družbah, Modrih zavarovalnicah, Osebnih zavarovalnicah, Triglavu se izplača manj kot najbolj običajno varčevanje v banki.

Zato pa jaz varčujem pri banki, dajem vezat, za nekaj let. Nazadnje, ko sem dala vezat, so bile 4% obresti. Zame je to dovolj. Bankam bolj zaupam kot vsem skladom skupaj. Sploh pa za prihranke do 100.000 evrov jamči država, tudi če bi banka propadla.


Ti si pa res dala vezat pred nekaj leti 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Najbolj fašistično pri tem je, da SVOJEGA denarja od teh t.i. zavarovanj ne moreš črpati, dokler ti nek ku**c palac pri ZPIZ ne dovoli iti v penzijo, kdaj ti bo sploh dovolil, pa ne ve niti sam Chuck Norris, ker bo do takrat minilo še n “reform”. No v bistvu do denarja lahko prideš tudi prej, ampak plačaš silne penale. In prej ali slej bo nekoga zamikalo, da bi ta sredstva podržavil (kar je pri Madžarih storila celo “desna” Orbanova vlada), potem bodo pa res ničvredna. Zaenkrat tega še niso storili, ker je v zavarovalnicah vsega skupaj za “ušivi” 2 milijardi sredstev.

Zato pa vsak mesec poskušam na BTC borzah “prikockati” toliko, kolikor mi skupno zapleni ZPIZ in ta denar raje vlagam kjerkoli drugje, še največ je razpršen po različnih tipih skladov, ki mi v dolgoletnem povprečju hitro navržejo tudi čez 10% na leto, kar je vsekakor boljše od tistih 2 do 3% pri teh “zavarovanjih”. Da ne govorimo, da s tem denarjem lahko celo res prosto razpolagam.

To seveda ne drži.

Modra zavarovalnica – pri dobrih 20 letih delovne dobe imam baje po podatkih Modre zavarovalnice privarčevano nekje okrog 6000 eur…..Ampak ta vsota je nedosegljiva do upokojitve. In ker je do tja še kar lepo število delovnih let, verjamem da kaj dosti od tega ne bo izplena, če sploh še kaj, takrat, ob odhodu v pokoj.

RES nam mažejo oči, ni kaj, podpiramo jih pa le, kajneda…. mnogo nas.

To seveda ne drži.[/quote]

Pred dobrimi desetimi leti mi je podjetje vsililo varčevanje pri Skupni. Ker mi je vse vplačevalo podjetje, se nisem sekiral glede donosov. Vmes sem zamenjal službo, denar je ostal na računu pri Skupni.

Donos je bil v vseh letih okoli enega odstotka. Smešno.

Logično je, da je nedosegljivo, saj je varčevanje namensko za dodatno pokojnino. Prejšni zakon je bil slabo napisan (kot je sicer veliko naše zakonodaje) ter sp ljudje množično ven pobirali, potem bodo pa stokali, da imajo premajhne penzije….

To seveda ne drži.[/quote]

Pred dobrimi desetimi leti mi je podjetje vsililo varčevanje pri Skupni. Ker mi je vse vplačevalo podjetje, se nisem sekiral glede donosov. Vmes sem zamenjal službo, denar je ostal na računu pri Skupni.

Donos je bil v vseh letih okoli enega odstotka. Smešno.[/quote]

Si v tem odstotku upošteval davčno olajšavo, ki je ključna pri izračunu donosnosti?

V moji firmi imamo to od leta 2001, pa zdej, kot me obveščajo vsako leto je videti, da je nakej več od tega, kot, da bi tist denar na kup dal. Zdej, kaj bo čez par let, nimam pojma, za enkrat bi rekel, da se splača. Je pa kar dosti sodelavcev dvignilo keš in so se orng za glavo držali, kako malo keša so ven dobili, ko so jim vse dajatve odtrgali.
Po moji logiki je bolje, da je tako kakor je, pač neke vrste varčevanje, pol pa kar bo pač bo, v bistvu pa moreš bit pripravljen tud na najslabšo varianto, torej, pušiono, pa seveda toliko stabilen, da te kap ne zadene od šoka zaradi tega.

To seveda ne drži.[/quote]

Pred dobrimi desetimi leti mi je podjetje vsililo varčevanje pri Skupni. Ker mi je vse vplačevalo podjetje, se nisem sekiral glede donosov. Vmes sem zamenjal službo, denar je ostal na računu pri Skupni.

Donos je bil v vseh letih okoli enega odstotka. Smešno.[/quote]

Nekaj podobnega pri meni. ja pa samo cc 300 evrov. Ali lahko ta denar dvignem? Je pa bilo zadnje nakazilo že pred davnimi 10 leti.

300 evrov si uspel prihraniti? To je pa malo žalostno….vplačevati je potrebno precej več, da bo nekaj učinka in to dalj časa…

Res misliš, da bo tvoja “redna” penzija zadoščala?

Pozdravljeni.

Ob branju prispevka si je res težko razložiti precej zavajajoče vsebine. Ste zadnje čase preverili obrestne mere za dolgoročno varčevanje na bankah? Jamčim vam, do so donosi pokojninskih skladov neprimerljivo višji od obrestnih mer, ki vam jih ponujajo banke in hranilnice. Pomembno je tudi dejstvo, da vam Delavska hranilnica (ki jo prispevek izpostavlja) obljubljeno rento izplačuje zgolj v primeru, če pri njih tudi varčujete najmanj enako obdobje, kot rento nato prejemate. Poleg tega vam zgolj varčevanje v pokojninskem skladu zagotavlja davčno olajšavo, ki se jo, v nasprotju s trditvami v članku, da precej natančno izračunati. Prav tako podatki o pričakovani življenjski dobi, ki jih navaja prispevek, niso točni.

Dodatno zbodejo tudi primerjave višine dodatne pokojnine različnih ponudnikov, saj so povsem pomešani različni tipi dodatnih pokojnin. Višina rente, ki jo bomo prejemali po upokojitvi, je v prvi vrsti odvisna od višine privarčevanih sredstev, nanjo pa dodatno vplivajo še starost ter vrsta dodatne pokojnine/rente. Vse se izplačujejo do konca življenja, je pa na voljo več oblik dodatnih pokojnin z različno dinamiko izplačevanja. Pri nekaterih ponudnikih so predstavljene mesečne doživljenjske dodatne pokojnine, pri drugih dodatne pokojnine s pospešenim izplačevanjem. Vsak izplačevalec dodatne pokojnine namreč ponuja več različnih tipov izplačil, med katerimi varčevalci lahko izbirajo.

Kakorkoli že, namen mojega odziva ni oglaševanje dodatnega pokojninskega zavarovanja. Upam le, da sem vam uspela vzbuditi kanček dvoma, ki vas bo pripeljal do tega, da se boste v raziskovanje in primerjavo različnih oblik varčevanja za starost podali tudi sami. Ni namreč tako pomembno, kje varčujemo za starost, najpomembnejše je, da začnemo varčevati.

Sicer pa vabljeni, da tematiko pokojnin spremljate tudi na forumu Pokojninsko zavarovanje.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]


Mojca, te starši niso naučili, da ni lepo da lažeš?

Mi zaupate prosim v katerem delu?
Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

1.) Članka ne mislim komentirati, ker so novinarji podn. Sploh ti z Dela, Mladine, Demokracije, Reporteja in podobnih “objektivnih” medijev. FDV na katerem so se izobražvali ti intelektualci pa bi z levo roko opravil že povprečen osnovnošolec, ki mu uspe dokončati 9. razred

2.) Po neki študiji je bilo ugotovljeno, da bi imeli večje donose “skladi”, ki bi vlagali tako, kot da bi ciljali v pikado, bi dali izbiro šimpsnzom ipd., torej bi vlagali in prodajali naključno. In izbrali so resne sklade z Wall Streeta, ne nekih vaških modrih zavarovalnic, popovičevih delavskih hranilic ipd. Torej tudi zaposleni v skladih niso neka perla.

3.) Sam denar vlagam v nepremičnine in pa delnice večjih podjetij, pri čemer se zavedam, da gre za tek na dolge proge, včasih pa tudi malo zašprintam, npr. lani po referendumu o brexitu se mi je kar smejalo.

Gospa Mojca, ali mi lahko razložite zakaj je bila donosnost mojega pokojninskega varčevanja pri Skupni dolga leta okoli en procent na leto, sedaj, ko pa delam in varčujem v tujini, pa je pri tuji pokojninski družbi od sedem do osem procentov?

Varčujem v srednje tveganih skladih, manjši del vplačuje moj delodajalec, moj del se mi pa ravno tako šteje v davčno olajšavo.

Ko smo začeli s temi varčevanji kakih 15 let nazaj nisem imel možnosti izbirati med različnimi naložbenimi politikami skladov, vse je lahko šlo le v enega, z manjšim donosom kot vezana vloga.

Tole pa tudi mene zanima:

pa je pri tuji pokojninski družbi od sedem do osem procentov?

Varčujem v srednje tveganih skladih, manjši del vplačuje moj delodajalec, moj del se mi pa ravno tako šteje v davčno olajšavo.

Verjetno delaš v Nemčiji.

Koliko imaš rang dohodkov in koliko ti vplačuje delodajalec? Je to BMW?

V katerih sr. tveganih skladih imaš portfelj?

Prvi t.i. pokojninski sklad življenjskega cikla, kjer lahko varčevalec izbira v katerem podskladu bo varčeval, je v Sloveniji zaživel v začetku leta 2015. Pred sprejetjem ustrezne zakonodaje (ZPIZ-2) namreč ni bilo zakonske podlage za poslovanje tovrstnih pokojninskih skladov.

Nizka donosnost pokojninskih skladov v preteklih letih je torej v veliki meri posledica konzervativne naložbene politike, ki pa se je v času finančne krize izkazala kot pozitivna varovalka.

Pri t.i. skladih življenjskega cikla, ki zasledujejo bolj tvegano naložbeno politiko, lahko dolgoročno pričakujemo bistveno višje donosnosti. Vendar pa je donosnost vedno v funkciji sprejetega tveganja. Višje tveganje kot sprejmemo, večjo donosnost lahko pričakujemo. Sklad, ki ponuja dolgoročno 7-8 odstotno donosnost je zagotovo visoko tvegan in, ko se trendi na trgih kapitala obrnejo navzdol, bo tudi donosnost tega sklada negativna. Nizko tvegani sklad bo pa tudi v »slabih časih« prinašal nizke, vendar relativno bolj stabilne donosnosti.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]


Ej ti gospa iz modre zavarovalnice..!!!!
Nimam besed s katerim bi izrazila ogorčenje nad vašo zavarovalnico.

Pred letom ali nekaj več, ste potiho in podmolklo sprejeli nek hinavski in pokvarjen komunistično lopovski zakon, s katerim ste vlagateljem v dodatno pokojninsko zavarovanje, onemogočili dvig vloženih sredstev.
To ste tako potiho naredili, da praktično nihče od vlagateljev tega ni vedel. Nobenih obvestil nismo dobili domov.
Seveda vam je država to požegnala, nam vlagateljem pa ste uturili prst v rit. Banda pokvarjena…
Zdaj pa mi prosim povejte, kako lahko jaz pridem do svojega vloženega denarja, razen da bom imel to srečo in nekoč celo dočakal penzijo. Itak nam boste pa do takrat spet kaj podmolklo uturili in nas dobesedno okradli.
Hočem svoj denar!
Pri sklenitvi te pogodbe ste nam obljubili, da bomo svoja sredstva lahko po 10ih letih dvignili.
Če se mene vpraša, je to kršitev pogodbe z vaše strani.
Torej, kako jaz lahko svoj denar dobim PRED penzijo?

New Report

Close