Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Želim prekiniti pokojninsko zavarovanje

Želim prekiniti pokojninsko zavarovanje

Pozdravljeni,

ker mi “teče voda v grlo” bi želela prekiniti pokojninsko zavarovanje? Kako lahko to storim in kakšni so pogoji?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni.

Ker mi manjka nekaj podatkov, da bi vam lahko bolj natančno odgovorila, v nadaljevanju podajam splošen odgovor, pri čemer predvidevam, da še niste blizu upokojitve.

Če imate sklenjeno individualno varčevanje oz. če poleg delodajalca tudi sami vplačujete premije za dodatno pokojninsko zavarovanje, lahko privarčevana sredstva dvignete kadarkoli (tisti del privarčevanih sredstev, ki ste jih vplačali sami). Prav tako lahko v obliki 1x izplačila dobite sredstva, ki vam jih je vplačal delodajalec do 31. 12. 2012 (če ste v sistem dodatnega pokojninskega zavarovanja vključeni več kot 10 let in niste zaposleni v javnem sektorju). Če ste zaposleni v javnem sektorju, sredstev delodajalca do prekinitve delovnega razmerja v javnem sektorju ne morete dvigniti (tudi, če že varčujete 10 let); morebitna individualno vplačana sredstva seveda lahko dvignete.

Ker pa je dodatno pokojninsko zavarovanje strogo namensko in ga država spodbuja tudi z davčnimi olajšavami, se morate zavedati, da boste ob vsaki nenamenski porabi privarčevanih sredstev (torej ob dvigu sredstev v 1x znesku) močno obdavčeni. Izvajalec vam bo ob izplačilu najprej odvedel 25 % akontacijo dohodnine. Naslednje leto pa boste deležni še poračuna s strani FURSa. Lahko se zgodi, da boste morali zato še doplačati dohodnino, hkrati pa bo izplačilo v naslednjem letu vplivalo tudi na morebitne socialne transfere (znižano plačilo vrtca, otroški dodatki, ….).

Sicer pa izplačilo sredstev lahko zahtevate s pisnim zahtevkom. Če varčujete pri Modri zavarovalnici, nas lahko pokličete na 080 23 45 ali nam pišete na [email protected]. Sicer pa vam svetujem, da se obrnete na izvajalca, pri katerem imate sklenjeno zavarovanje.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close