Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje aktivni naložbeni ali zajamčeni paket – AS

aktivni naložbeni ali zajamčeni paket – AS

Pozdravljeni,

pred petimi leti sem sklenil življenjsko zavarovanje pri AS, Fondpolica družina, aktivni naložbeni paket. Zavarovalni agent me želi sedaj prepričati, da je varčevanje v skladih preveč tvegano in naj paket “spremenim” v zajamčeni AS 2 s fiksno obrestno mero 2,75% letno. Moj namen je nekaj dodatno privarčevati za pokojnino.

Zanima me vaše mnenje:
Kaj pomeni da je aktivni nal. paket “preveč tvegan”? Je realno mogoče, da zavarovalnica brez nadrzora, sankcij, odgovornosti… tako slabo posluje z mojimi sredstvi, da po 30, letih varčevanja dobim manj kot sem vplačal? Kakšna je statistična verjetnost, da so donosi veliko manjši kot so pričakovanii? Lahko na kakšen način spremljam spremembe v obnašanju skladov in se tako mogoče sam odločim, kdaj je najugodnejši čas za izstop – je to smiselno?
Zavarovalni agent pravi, da je za naložbo zajamčeni AS 2 zajamčeni donos 2,75%. Na spletni strani AS sem prebral, da je 1,5%. Kako naj si to razlagam?

Pa še eno bolj splošno vprašanje: Me bo zavarovalni agent vsako leto poskušal prepričati v nekaj drugega, čeprav imam mogoče že optimalno urejeno zavarovanje, samo zato, ker od vsakega novega posla dobi ” bonus”, provizijo, ali karkoliže?

Hvala za odgovore.
Lep dan

Pozdravljeni.

Nerada komentiram konkretne zavarovalne police, katerih podrobnosti ne poznam. Zato bo moj odgovor v nadaljevanju bolj splošen.

Zavedati se morate, da je vaša polica v osnovi namenjena življenjskemu zavarovanju in ne varčevanju za pokojnino. To pomeni, da je del vplačane premije (verjetno gre za pretežni del premije) namenjen zavarovanju (ne varčevanju). Lahko se torej teoretično zgodi, da je ob izplačilu izplačana vsota nižja od vplačanih premij.

Ko se odločate za sklenitev zavarovanja, je pametno najprej narediti načrt in razmisliti o tem, kaj želite s sklenitvijo police doseči. Je to varčevanje za pokojnino? Želite varnost v primeru nezgode, življenjsko zavarovanje?

Kar se tiče donosov na dolgi rok, jih je skrajno nehvaležno napovedovati. V Modri zavarovalnici, na primer, smo pričakovane donose oblikovali na podlagi historičnih podatkov. Kljub temu, da se izvajalci trudimo po najboljših močeh, vam nihče ne more z zagotovostjo obljubiti, da bodo taki donosi v času vašega varčevanja (zavarovanja) dejansko doseženi.

Sicer pa pravi zavarovalni agent dela v korist stranke in ne svojih kratkoročnih interesov, saj je zaupanje med stranko in agentom ključnega pomena. V kolikor obstoječemu agentu ne zaupate, ga lahko kadarkoli zamenjate. Vsekakor pa preverite podatek o višini zajamčenega donosa (vprašanje lahko naslovite neposredno na AS).

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close