Najdi forum

Selim se …

Star sem 45 let, po dvajsetih letih zaposlitve v Sloveniji, sem si našel službo v tujini (trenutno ZDA), kjer bom verjetno delal do upokojitve. Morda se čez nekaj let vrnem v Evropo in se zaposlim v kateri od članic EU.

Zanima me sledeče; ali moram na kaj paziti pri slovenski pokojninski dobi? Ali se mi splača plačevati kakšne minimalne prispevke, da povečam to dobo 20 let? Ali storiti karkoli drugega, da bo pokojnina na koncu čim višja? Kako se mi bo čez kakih 20 let izračunala Slo pokojnina? Kot sem zapisal zgoraj imam plačanih za 20 let prispevkov?

Ali bodo stvari kaj drugačne, če se zaposlim v članici EU?

Zelo verjetno se bodo pokojninski pogoji v prihodnjih 20 letih spremenili, ampak vseeno me zanima vaše mnenje glede na trenutne pogoje upokojevanja.

Pozdravljeni.

Postavili ste precej zapletena vprašanja, na katere nimam pravega odgovora. Kot pravilno ugotavljate, se bo, do vaše upokojitve, slovenski pokojninski zakon zelo verjetno še spreminjal. Prav tako je pričakovati, da se bodo spreminjale pravne podlage s področja mednarodnih odnosov.

Trenutno je situacija taka, da Slovenija z ZDA nima podpisanega sporazuma, ki bi bil podlaga za seštevanje pokojninske dobe in izplačilo pokojnine, med tem ko na ravni držav članic EU taki sporazumi obstajajo. Zato je vsekakor pomembno oz. je razlika, ali boste svojo poklicno kariero nadaljevali v eni izmed članic EU ali v eni izmed držav izven EU.

Morda boste nekaj odgovorov na svoja vprašanja našli na tukaj.

Ker moje strokovno znanje pokriva predvsem področje drugega pokojninskega stebra (dodatnega pokojninskega zavarovanja), ne bi bilo prav niti pošteno, da vam dajem kakršnekoli nasvete, vezane na prvi pokojninski steber. Morda ne bo odveč, če se kljub vsemu s konkretnimi vprašanji obrnete tudi na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close