Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Kako naj prepričam direktorja, da plačuje del zavarovanja?

Kako naj prepričam direktorja, da plačuje del zavarovanja?

Zanima me kakšne vse ugodnosti ima podjetje, ki plačuje svojim zaposlenim pokojninsko zavarovanje. Deloma bi si plačeval tudi sam ampak se me zanima ali ima podjetje kakšne olajšave, če nam to plačuje? Hvala za odgovor.

Pozdravljeni.

Pokojninsko zavarovanje je namensko dolgoročno varčevanje za starost, z davčno spodbudo, kar predstavlja ključno prednost pred ostalimi oblikami varčevanja.

Delodajalec, ki v dobro zaposlenega vplačuje premijo, od tega zneska ne obračuna prispevkov za socialno varnost, vplačana premija pa se zaposlenemu ne všteva v osnovo za dohodnino. Vplačane premije v posameznem letu se priznajo kot davčna olajšava pri davku od dohodka pravnih oseb oziroma pri davku od dohodkov iz dejavnosti.

Po drugi strani pa dodatno pokojninsko zavarovanje delodajalcu lahko pomeni tudi uresničitev odgovornosti do zaposlenih, saj s tem izrazi skrb za svoje zaposlene – tudi po tem, ko prenehajo delati v podjetju (se upokojijo). V očeh ozaveščenega zaposlenega je zagotovljena dodatna pokojnina že danes konkurenčna prednost pri izbiri delodajalca.

Višina in način plačila premije sta odvisna od dogovora med delodajalcem in zaposlenimi. Osnova za obračun premije je bruto plača zaposlenega, minimalna višina letnega plačila delodajalca pa znaša 240 evrov na zaposlenega. Maksimalna premija, ki je še predmet davčne olajšave, je 5,844 % bruto plače posameznika oziroma 24 % obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Za leto 2016 je višina premij omejena na 2.819,09 evra letno.

Poleg tega je možnih tudi več oblik plačevanja premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja:
• premijo v celoti plačuje delodajalec;
• premijo si delodajalec in zaposleni delita – zaposleni iz neto plače;
• premijo si delodajalec in zaposleni delita – zaposleni iz bruto plače.

Upam, da vam bo odgovor v pomoč pri odločanju v vašem podjetju. V primeru, da bi želeli dodatne, podrobnejše informacije, pa se lahko vedno obrnete tudi na naše svetovalce[/url], ki vam bodo lahko v pomoč.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

V primeru, ko plačuje podjetje je “ugodnost” za zaposlenega tudi ta, da se mu za vplačan znesek zmanjša pokojninska osnova. Samo toliko v vednost, ker tega nihče ne obeša na veliki zvon.

nova
Uredništvo priporoča

Vaša trditev velja le v primeru, da podjetje plačuje premijo iz bruto plače.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close