Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Ali sem s plačevanjem pokojninskega zavarovanja upravičen do davčne olajšave?

Ali sem s plačevanjem pokojninskega zavarovanja upravičen do davčne olajšave?

Spoštovani.

Dodatno pokojninsko zavarovanje plačujem že 6 let. Delno mi ga pokriva podjetje, delno pa ga pokrivam sam. Sedaj imam vprašanje: Glede na to, da dodatno zavarovanje plačujem le delno me zanima ali sem upravičen do davčne olajšave oz. ali moram to posebaj sporočiti na davčno ali to oni upoštevajo pri izračunu.
Zahvaljujem se za vaš odgovor.

Pozdravljeni.

Če premijo za dodatno pokojninsko zavarovanje plačujete sami iz svoje neto plače, potem ste načeloma upravičeni do davčne olajšave. Načeloma pišem zato, ker ne vem kako imate v vašem podjetju urejen sistem financiranja. Gre namreč za to, da je višina davčne olajšave omejena, in sicer na znesek, ki predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Prednost pri uveljavljanju davčne olajšave pa ima vaš delodajalec. Če bi na primer že delodajalec plačeval polno premijo (torej 5,844 % vaše bruto plače), potem vi za vaše vplačane premije ne morete uveljavljati davčne olajšave.

Prav tako davčne olajšave ne morete uveljavljati, če premije plačujete iz svoje bruto plače (gre za nekoliko drugačen sistem financiranja, ki ima nekatere druge prednosti).

Če ste zaposleni v javnem sektorju in si poleg delodajalca tudi sami plačujete mesečno premijo, potem ste zagotovo upravičeni do celotne davčne olajšave, ki vam jo nudi dodatno pokojninsko zavarovanje.

Vsekakor pa vam pri uveljavljanju olajšave na FURS ni treba sporočati ničesar, saj to za vas naredi že izvajalec pri katerem imate sklenjeno dodatno pokojninsko zavarovanje. Vi le preverite informativni izračun ter po potrebi podate ugovor nanj.

Če želite nasvet glede vašega konkretnega primera, vas vabim, da pokličete na 080 23 45 in se pogovorite z našimi svetovalci v kontaktnem centru. Tudi če ne varčujete pri nas, vam bodo lahko odgovorili na splošna vprašanja.

Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close