Najdi forum

Tretji steber

V službi so mi doplačali ti. tretji steber. 2/3 je vplačevalo podjetje, 1/3 sem sama. Podjetje je imelo sklenjeno pogodbo in so vsi zaposleni smo bili vključeni. Vplačila so trajala 7 let. Potem sem zamenjala delodajalca. Sama nisem vplačevala, pri novem delodajalcu sem se priklopila novi pogodbi.

Tri leta ni več vplačil, denar se sedaj samo obrestuje. Ker je potekel tudi 10 letni rok, sem začela razmišljati, da bi ta mirujoči paket pač izpraznila. Na kontu je sedaj skupno 6800€.

Vem, da se plača dohodnina in davek na dobiček. Zanima me, kateri davek in od katere osnove se plača.

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni.

Če prav razumem, imate privarčevana sredstva v skladu(dih) dodatnega pokojninskega zavarovanja, in sicer sta vam premije vplačevala 2 delodajalca. Odgovor v nadaljevanju temelji na predpostavki, da niste zaposleni v javnem sektorju.

Od začetka varčevanja je že minilo 10 let, zato imate po zakonu seveda pravico do dviga sredstev v enkratnem znesku. Dvignete lahko le tisti del sredstev, ki je bil privarčevan do 31. 12. 2012, saj je s 1. 1. 2013 začel veljati nov pokojninski zakon (ZPIZ-2), ki je enkratne dvige nekoliko omejil.

Vplačila premij s strani delodajalca so bila namenska, s ciljem nadomestitve nižje pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Vsaka nenamenska poraba sredstev je zato močno obdavčena. Če se odločite za izplačilo v enkratnem znesku, vam mora izvajalec obračunati 25 % akontacijo dohodnine (+ navadno izstopni stroški znašajo okoli 1 % privarčevanih sredstev). Ker pa se vam bo izplačilo štelo kot »Ostali dohodki iz delovnega razmerja«, boste verjetno morali v naslednjem letu, ko bo FURS (prej DURS) pošiljal informativne izračune, doplačati tudi dohodnino. Znesek je seveda odvisen od vaših ostalih dohodkov v letu.

Informativni izračun si lahko sami izdelate tudi na naši spletni strani: http://bit.ly/29D7vsm
Poleg tega bo z dvigom sredstev vaš letni dohodek višji, zaradi česar lahko izgubite pravico do različnih socialnih transferjev (socialna pomoč, otroški dodatek, štipendija, znižanje plačila vrtca, ipd.)

Ker nimam drugih informacij o vas, vam težko svetujem. Bi pa na splošno odsvetovala tovrstne dvige sredstev vsem, ki nimajo res tehtnega razloga za dvig (zdravstveno stanje, velike finančne težave ipd.)

Ne glede na to kje ste varčevali, se lahko oglasite tudi pri nas na Dunajski 119 v Ljubljani (ali po telefonu na 080 23 45; [email protected]), da skupaj pogledamo vaše okoliščine in naredimo nekaj izračunov, na podlagi katerih boste lažje sprejeli odločitev.

Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close