Najdi forum

Ali se mi splača …

Koliko vplivajo prekinitve delovnega razmerja na izračun pokojnine? Npr, če imam prekinjen en dan, kaj to pomeni za izračun? Potrebujete še kakšne več podatke? Hvala.

Pozdravljeni.

Prekinitev delovnega razmerja za en dan ne bi smela imeti vpliva na izračun vaše pokojnine.

Zakon pravi, da se pokojnina odmeri od pokojninske osnove (30. člen ZPIZ-2), ki je mesečno povprečje osnov zavarovanca za posamezno leto zavarovanja, od katerih so bili plačani prispevki za obvezno zavarovanje. Za leto zavarovanja se pri izračunu pokojninske osnove upošteva koledarsko leto, v katerem so bili za najmanj šest mesecev zavarovanja plačani prispevki od osnove, zavarovanec pa je dopolnil najmanj šest mesecev zavarovalne dobe.

Če so bili v posameznem koledarskem letu prispevki od osnov plačani za krajše obdobje od šestih mesecev, se pri izračunu pokojninske osnove to leto oz. vsa takšna leta preskočijo. V takem primeru se upošteva prvo naslednje ali naslednja koledarska leta, za katere obstajajo podatki o osnovah, ki jih je možno upoštevati. V skrajnem primeru, ko ni na voljo niti najmanj enega leta zavarovanja, se pokojnina odmeri od najnižje pokojninske osnove kot jo določa ZPIZ-2.

Za pridobitev natančnejših informacije v zvezi s pokojnino iz obveznega pokojninskega zavarovanja se lahko obrnete na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (http://www.zpiz.si oz. [email protected]).

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pozdravljeni, ali to pomeni, da če si plačam prispevke za pol let imam priznano celo leto pokojninske dobe?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Če citiram zakon “Za leto zavarovanja se pri izračunu pokojninske osnove upošteva koledarsko leto, v katerem so bili za najmanj šest mesecev zavarovanja plačani prispevki od osnove, zavarovanec pa je dopolnil najmanj šest mesecev zavarovalne dobe.”, potem vaša trditev drži. Poudarjam pa, da nisem strokovnjak s področja odmere in izplačevanja pokojnin iz 1. pokojninskega stebra, zato bo najbolje, da stvar preverite na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close