Najdi forum

Jutro, zanima me sledeče, že nekaj časa razmišljam; namreč imam 15 let do penzije, moja povprečna plača skozi vsda ta leta je bila okrog 1000€./neto. zanima me:
-kakšno penzijo se predvideva da bom imel čez 15 let?
-na osnovi prejšnjega vprašanja, koliko na mesec bi moral sedaj vplačati, da mi čez 15 ta znesek pomaga pri preživetju (recimo okrog 400€ na mesec bi zadostovalo skupaj s penzijo)
LP Franclj

Pozdravljeni.

Najprej opravičilo za pozen odgovor.
Glede na trend zniževanja pokojnin, vaša pokojnina po vsej verjetnosti ne bo presegla 60 % vaše povprečne plače. V roku 15 let se lahko ta odstotek še zniža in bo lahko dosegala zgolj 50 % vaše povprečne plače. V Modri zavarovalnici vam natančnejšega izračuna višine pokojnine žal ne moremo narediti, saj ima ustrezne podatke za izračun le ZPIZ.

Če bi na primer 15 let mesečno vplačevali po 50 evrov v pokojninski sklad, lahko pričakujete, da privarčevali slabih 13.000 evrov. Današnji 65 letnik bi s tako vsoto zbranih sredstev pridobil mesečno dodatno pokojnino v višini 54 evrov. To bi prejemal do konca življenja. Pri vplačilu 70 evrov na mesec, bi dodatna pokojnina znašala okoli 75 evrov. (Izračun je narejen na predpostavki, da varčujete v pokojninskem skladu življenjskega cikla in ste danes stari 50 let).

Zgoraj je izračun za čisto klasično obliko dodatne pokojnine, vendar se lahko ob upokojitvi odločite tudi za drugačno obliko izplačila. Na primer, da v prvih letih prejemate višje zneske. Za več informacij in natančnejše, vam prilagojene izračune vas vsekakor vabim, da se oglasite pri naših svetovalcih (tel: 080 23 45).

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]


Tudi sama sem v podobnem položaju, im ,me zanima podobno kot “FRanclj”. Dodala bi še vprašanje, ali se lahko prenaša “polica”, če zamenjaš službo in bi želel še naprej plačevati; vendar ima delodajalec sklenjeno pogpdbo z drugo zavarovalnico?
Lp Češnja

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Če varčujete sami, potem menjava delodajalca nima vpliva na vašo polico in privarčevana sredstva.

Če je zavarovanje kolektivno in premije na vaš račun plačuje delodajalec, nato pa zamenjate službo, imate več možnosti:

1. Če ima novi delodajalec za svoje zaposlene sklenjeno zavarovanje pri drugem izvajalcu, lahko privarčevana sredstva prenesete na polico drugega izvajalca. Lahko pa jih pustite pri prvem izvajalcu, kjer se bodo še naprej obrestovala glede na donos pokojninskega sklada (polica bo v mirovanju, vi pa boste ohranili vse pravice iz police).

2. Če novi delodajalec nima sklenjenega pokojninskega zavarovanja, lahko premije še naprej plačujete sami, vendar morate skleniti individualno zavarovanje.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close