Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Estetska in plastična kirurgija Odlomljena prednja zoba

Odlomljena prednja zoba

Pozdravljeni!

Najstniku sta se v nesrečni okoliščini zaradi udarca pred 7 tedni odlomila dva spodnja stalna zoba, in sicer 1 in 2 desno spodaj. Enki manjka en trikotni zgornji del proti dvojki, dvojka pa je odlomljena bolj, toliko, da se je videla celo majhna pikica pulpe. Urgentno je bilo to oskrbljeno in dana cementna plombica. Zdravnica je ocenila, da je dobro, da smo takoj prišli, in da se naj bi počakalo dva meseca, prej se ne sme zoba popraviti oz. dati ustrezne prave bele zalivke. Cement je odpadel po 6 tednih, pulpa zdaj ni več odprta, saj se je že naredil sekundarni dentin.

Zanima me točen postopek:
– Koliko dentina naj bi se naložilo, da bi se lahko delala prava zalivka? Kako se to ugotovi oz. koliko časa se običajno čaka?
– Ali je smiselno, da se popravi že zdaj ali je bolje, da se še čaka, morda celo še nekaj mesecev?
– Če bi recimo pustili in počakali dolgo časa, ali je teoretično mogoče, da bi se npr. dentina naložilo celo do vrha zoba?
– Ali je res, da naj bi bilo za izdelavo take zalivke potrebno še brusiti oz. posegati v novi dentin, torej naj se ta čim dlje nalaga, preden se zob dokončno popravi?
– Je cementna zalivka potrebna ali je lahko zob brez nje, če pulpa ni odprta?
– Kateri material je najboljši, da se to popravi, in koliko časa je pričakovati, da bo zdržal, preden se bo začelo poznati oz. ga bo treba menjati?

Hvala za vse.

Pozdravljeni,

če je zob ostal vitalen, kar pomeni da živec ni bil prizadet, potem je prav da se zob zaščiti v najkrajšem možnem ‘času. Sekundarni dentin se na obnovi v večji meri pač, pa le toliko da se pulpa odmakne.
Zob je potrebno z kompozitnimi materiali sanirati, dodatno brušenje ni potrebno, ša posebej pri preparaciji zoba z laserjem.

Tina Fabjan, dr. dentalne medicine

Estetika Fabjan d.o.o. www.fabjan.si

Tudi jaz imam težave z enko. Desna se mui je nekoliko “zrabila”. Ker imam lepe zobe me to zelo skrbi. Enkrat mi jo je zobozdravnik saniral, vendar se je stanje ponovilo. KAj naj naredim? Da bi cel zob pobrusila se mi zdi nesmiselno. KAj predlagate?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
obstaja rešitev z estetsko lusko, s pomočjo katere lahko popolnoma učvrstimo zob, naredimo novo obliko in barvo. Za vse dodatne informacije smo vam na voljo na tel. 041 386 622.

Lep pozdrav

Tina Fabjan, dr. dent. med.

Estetika Fabjan d.o.o. www.fabjan.si

New Report

Close