Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo CT trebuha

CT trebuha

Pozdravljeni,
zanima me, ali je možno CT preiskavo trebuha opraviti brez kontrastnega sredstva in kolikšna je razlika v “vidljivosti” organov z ali brez kontrasta? Ali lahko uporabo kontrasta odklonim zaradi astme?
Hvala in lp.

Pozdravljena,
seveda je mogoče preiskavo opraviti brez kontrastnega sredstva.
Povednost preiskave je manjša, saj se zmanjša ločljivost med posameznimi strukturami, poleg tega pa lahko glede na način obarvanja natančno opredelimo posamične vidne spremembe.
Kontrastno sredsvo vsebuje jod, zato je pomembno, da niste alergični na jod ali kakšne druge sestavine kontrastnega sredstva.

Predvsem je odvisno, zakaj so vas naročili na to preiskavo.
Če ne želite prejeti kontrastnega sredstva, včasih niti nima smisla opraviti CT preiskave, da vas ne bi obsevali, če ne moremo iz preiskave dobiti zadostne informacije.
Odločitev je seveda vaša.

Lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Mene pa zanima kaj potrebujem za ct trebuha če grem samoplačniško,ker že 4 mesce imam bolečine na levi strani spodnjega dela trebuha,po Uz ni vidno nič,kar bi povzročalo bolečine,sum je bil na pruh,vendar ga niso potrdili,se to na Ct vidi,pa še to me zanima,kako pa je s črevesjem,če bi tam bilo kaj,se to vse vidi,ker imam občutek neke bulice pri premikanju oz obračanju
lp in hvala

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

CT preiskava je povezana z sevanjem, zato vam ne priporočam, da jo opravite po svoji presoji.
Črevo se na CT preiskavi sicer vidi, vendar pa je ta preiskava bolj primerna za oceno “večje patologije”, kot npr. zapora črevesja, vnetje, večji tumorji.
Za preiskavo črevesja je najbolj primerna kolonoskopija – vendar se mora o tem odločiti vaš osebni zdravnik, glede na vašo starost, težave….
Prisotnost kile je mogoče potrditi tudi z dobrim kliničnim pregledom ali UZ preiskavo.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close