Najdi forum

SEVANJE

Pozdravljeni.
Prosim za nasvet glede izpostavljenosti prekomernemu sevanju. Stara sem 45 let, v zadnjih 4 letih sem bila: 3x na UZ dojk, 3x na mamografiji dojk, 1x RTG pljuč, 1x RTG ramenskega obroča, 1x UZ ramenskega obroča, 1x ortopan in prejšnji mesec 3x RTG ledvic in mehurja in 1x UZ ledvic in mehurja. Ker me čaka še odstranitev katetra iz ledvice in ledvičnega kamna, sledi verjetno ponovno RTG ali UZ ledvic in mehurja. Ker pa se mi na očeh že 1 leto ponavljajo episkleritisi, je bil okulist mnenja, da bi morda dala tudi zobe bolj podrobno pregledati, zato me je zobozdravnica napotila še na slikanje 2 zob (ortopan narejen avgusta lani).
Ker me skrbi, da je to že kar veliko sevanja, me zanima, ali bi bilo bolje, da prestavim vsaj slikanje zob?
Sem pa pravkar prebolela urosepso in prenehala z jemanjem antibiotika.

Hvala in lep pozdrav

Mojca

Spoštovana,

Pri opravljenih UZ preiskavah ne prejmete nobege sevanja.
Ostale preiskave, ki ste jih opravili spadajo med preiskave z majhno količino sevanja in majhnim tveganjem, da bodo povzročile okvare tkiv.
Večina preiskav je bila tudi na različnih predelih, kar je prav tako bolj ugodno.
Vedno moramo skrbno pretehtati, da je korist preiskave večja od škode, ki jo eventuelno lahko s preiskavo povzročimo.
V kolikor je indikacija upravičena, priporočam, da slikanje opravite.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni. Lepo prosim nekaj mi tazloziteto.sin je imel kot dojencek pri 6 mescih rtg pljuc. Pri 2 letih ct glave.sedaj pri 3,5 pa ze 3 rtg kolka ( ima blago obliko perthesa). bo lahko moj sin zbolel za rakom od tega prokletega slikanja? Cisto sem zmesana. Lepo prosim povejejte mi realno vase mnenje. Hvala. Prestrasena mamica.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

Rentgensko slikanje kolka in pljuč sta preiskavi z zelo nizko dozo sevanja, zato ni večje nevarnosti, da bo vaš sin zbolel za rakom.
CT preiskava glave ima nekaj večjo dozo, oribližno 2 mSv, kar je enako dozi, ki jo prejmemo v enem letu zaradi sevanje iz naravnega ozadja.

Zanesljivo je bila preiskava opravljena z razlogom, verjamem, da je bila korist preiskave večja od njenih eventuelnih posledic.

Verjetnost, da bo vaš sin zbolel zaradi te preiskave je zelo majhna, v vašem primeru približno 1/ 4000 opravljenih preiskav.

Zato vam predlagam, da se s tem ne obremenjujete.

Lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close