Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo ct možganov

ct možganov

Prosim za razlago naslednjega izvida:
Levo parietalno ob posteriornem rogu levega str. ventrikla je vidna kotikalna subkortikalna hipodenzna demarkirana – postishemično področje.
Drobna kalcinacija v področju desnih bazalnih ganglijev.

Hvala in lp

Spoštovani,

postishemično področje pomeni, da je bila v tem delu možganovine verjetno manjša možganska kap.
Kalcinacije v bazalnih jedrih so pogoste in ne predstavljajo, še posebej če gre za posamezne nobenega bolezenskega procesa oz.spremembe.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr.med

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovani,

naročena sem napreiskavo CT angiografija, torej s kontrastom. Zelo me skrbi, da bi imela reakcijo na kontrast, drugače sem alergična na Primotren. Mi lahko poveste v kakih primerih je smrtno to? Koliko časa traja, da se kontrast povsem izloči iz telesa? Do koliko ur po preiskavi še je možna alergija?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

alergija na kontrastno sredstvo se lahko pojavi v različnih oblikah;
-od blage, pri kateri se na koži pojavi izpuščaj in ga lahko z ustreznimi zdravili hito odpravimo
-pa do najhujše, pri kateri pride do upada krvnega tlaka in težav z dihanjem. K sreči so zadnje izjemno redke (1-4 primeri na 10.000 slikanj).
Vse reakcije se pojavijo večinoma v 20 min po slikanju.
Kontrastno sredstvo se izplavlja iz telesa preko ledvic. Zelo pomembno je, da že pred preiskavo veliko pijete, to je priporočeno tudi po slikanju. Kontrastno sredstvo se v celoti zanesljivo izloči v 1 dnevu, lahko pa celo prej.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije
Objava čaka odobritev

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close