Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo kroglasto hipodenzno področje

kroglasto hipodenzno področje

Spoštovani ,

po opravljenem CT slikanju glave sem prejela sledeč izvid :

-Supratentorialno levo v predelu bazalnih ganglijev sta vidni dve kroglasti hipodenzni področji
velikosti 4 ter 6 mm
– aplastičen frontalni sinus desno
– verjetno gre za spremembe po lakunarnih inzultih v predelu bazalnih ganglijev levo

Prosim vas , če mi lahko razložite kaj ta izvid pomeni , saj sem na ponovni pregled pri
nevrologu naročena šele čez devet mesecev .
Naj povem še , da sem stara 49 let in da sem bila na CT napotena zaradi presinkope.

Najlepša hvala za vašo pomoč in lep dan vam želim .

Pozdravljeni,

hipodenzne okroglaste spremembe v bazalnih jedrih lahko predstavljajo majhne možganske kapi oz.kot jih je imenoval radiolog lakunarni infarkti. Ti so lahko posledica majhnih strdkov, ki letijo po žilah v možgane iz srce, lahko povišanega arterijskega tlaka ali aterosklerotičnih oz.vnetnih sprememb na žilah.
Lahko pa ne gre za majhne kapi, včasih podobno izgledajo le razširjeni obžilni prostori, kar pomeni da gre za normalno varianto.
Spremembe bo v sklop vašega celotnega stanja ( povišan pritisk, atrijska fibrilacija?) umestil nevrolog, ki se bo morda odločal še za dodatne preiskave.

Lepe pozdrave,

doc.dr.Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Sopoštovani ,

najlepša hvala za vaš odgovor.

Kot ste predvidevali , se je nevrolog res odločil za nadaljne preiskave in tako sem bila v tem času napotena na MR možganov . Prejela sem že izvid in seveda vas zopet prosim za
razlago sledečega izvida :

– preiskava pokaže tako kot CT , dve drobni cistični spremembi v predelu bazalnih ganglijev z leve strani.Večja meri v premeru 8mm , manjša pa 4 mm.
– po aplikaciji kontrastnega sredstva se leziji ne spreminjata , prav tako pa ni videti spremembe intenzitete signala v okolici
– večja lezija leži ob cisterni ambiens , manjša pa približno 1 cm za njo
– v sagitalni ravnini je videti še nakazano empty sello z izbočenim dure v predel turškega sedla

Prosim vas za kratko razlago , kaj nakazujejo opažene spremembe . Ali bo potrebno kakšno zdravljenje ali dodatne preiskave.

Še enkrat najlepša hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Glede na odsotnost obarvanja obeh sprememb gre verjetno za stare spremembe, ki so nastale kot posledica manjših kapi ali drugih dogodkov žilne etiologije.
Menim, da dodatne preiskave ne bodo potrebne in da ste lahko brez skrbi.

lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovani!

Mož ima tumor na pljučih in jemlje zdravilo Iressa. Pri zadnjem CT prsnih organov je pokazalo, da je tumor milimeter manjši kot pri prejšnji preiskavi. Centralno kaže nekoliko bolj hipodenzne vrednosti.

Prosim vas za razlago kaj lahko pomeni hipodenzna vrednost v tumorju.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovana,

Hipodenzno pomeni, da je izgled tumorja v sredini bolj podoben tekočini, se pravi, da se je center bolj utekočinil.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovani,
lepo prosim, če mi lahko pojasnite naslednji izvid CT preiskave možgan (stara sem 43 let):
Primerno široki vertikli, brez dislokacije, brez znakov ekspanzije.
Desno je med talamusom in posteriorno cerebralno arterijo vidna hipodenzna lezija, ki je najverjetneje kongenitalne geneze, lahko pa da gre tudi za vaskularno lezijo.

Neurolog me je na CT in CTA (ni videti bistvenih patoloških sprememb na prikazanih možganskih arterijah) poslal zaradi bolečin v ozadju levega očesa. Ker imam kontolo z izvidi pri nevrologu šele čez dva meseca, vas lepo prosim, če mi lahko preprosto poveste, kaj pomeni zgoraj navedeno.

Iskrena hvala za odgovor.

Spoštovani,

opisovana sprememba na CT-ju je naključna najdba, ki z vašimi težavami verjetno nima povezave. Takšne hipodenzne spremembe, še posebej če je ena sama lahko predstavljajo širše obžilne prostore, ki so le anatomske variante, lahko gre tudi za manjšo cisto manj verjetno gre za ishemično spremembo, takšno ki nastane ob zapori manjše žilice. Za to morate imeti kakšne dejavnike tveganja, morda migrene, zvišan krvni pritiski it’d. O tem pa verjetno več ve vaš nevrolog, ki bo izvid skupaj z ostalimi podatki, ki jih ima o vas lažje povezal v celoto.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

kaj pomeni iz slike CT: v levi ledvici so klinasto oblikovana področja s širšo bazo na površini korteksa predvsem v zgornji tretjini leve ledvice,manjšea hipodenzna področja so tudi v spodnji in srednji tretjini leve ledvice-pielonefritis?,infarkti?

Spoštovani,

spremembe, ki so vidne v ledvicah so lahko posledica manjših infarktov, ki ste jih preboleli v preteklosti.
Ni pa mogoče natančno opredeliti ali gre morda za posledice vnetja.
Potrebna je korelacija z vašo klinično sliko, kar najbolje opravi zdravnik, ki vas je napotil na preiskavo.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close