Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo MR glave, hipofiza

MR glave, hipofiza

Pozdravljeni
Prosila bi razlago izvida MR glave. Narejene so bile SE in FLAIR sekvence v transverzalni ravnini, T2 v sagitalni ravnini. Cistis septi pelucidi-cavum verge. V možganovini na nobeni od sekvenc ne vidim sprememb v inteziteti signala. Oba stranska ventikla sta zaradi razvojne anomalije- ciste v področju septum peludiduma, v področju cele medie nekoliko odrinjena, v preostalih delih prmerno široka, prav tako so primerno široki likvorski prostori girusnih brazd supra in infratentorialno.
Zanima me, kaj pomeni cista, ali je to nevarno? Ali se iz te preiskave lahko vidi tudi hipofiza, in bi bila omenjena če bi bila deformirana?
Hvala za odgovor.

Spoštovana,

Ciste so tekočinske kolekcije, ki niso nevarne, razen, kadar zaradi svoje velikosti ne pritiskajo na sosednje strukture.
Na preiskavi z MR glave je prikazana tudi hipofiza in sklepati je, da je pri vas v mejah normalnega.
Menim, da je vaš izvid v mejah normalnega, niste pa napisali, zakaj ste bili napoteni na to preiskavo.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Ponovno pozdravljeni
Zahvaljujem se vam za odgovor. Na MR glave sem bila poslana zaradi vrtoglavic. Te se mi večinoma pojavijo ko mi je mraz ali prepih. Takrat me boli tudi glava in mi gre na bruhanje. Prosila bi vas za mnenje kam naj se obrnem in katere preiskave opravim, da bi ugotovila vzrok opisanih težav. Stara sem 38 let. Imam diagnozo Raynaldov fenomen, bazedovka in nadledvična žleza sta sedaj v mejah normale.
Hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

menim, da je diagnoza pri vas že postavljena – saj ste napisali, da gre za Raynaldov sindrom oz. fenomen. Pri tej bolezni gre za prekomerno reakcijo malih žil na mraz ali vibracije.
Predlagam, da se obrnete na lečečega nevrologa ali angiologa in z njim poskušate ublažiti vaše težave.

Lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

S spoštovanjem !

Zanima me izvid preiskave ;
– preiskava prikaže zmerne zanke atrofije supratentorialne možganovine, dve zelo drobni področji glioze na desni strani parietalno, cista septum pullucidum-a in cavum Vergae ???

Na preskavo sem bil napoten – dnevni močni glavoboli, desna stran telesa občutek otekline in problemi z hojo . V letu 2011 sem imel operativni poseg Intramedularni tumor Th1 – Th4 epimdemom, odstranjeni zasevki tudi iz likvorja .

Hvala za odgovor !
Jože

Pozdravljeni,

zanima me, ali se ob MR glave – hipofiza, vidi celotna struktura možganov oz. bi se videlo, če bi bilo še kaj drugega narobe. Sama sem napotena na MRI hipofize zaradi prolaktinoma, imam pa zadnje čase pogoste vrtoglavice in glavobole ter posledično slabosti do take mere, da mi odpove moč v nogah in rokah za čas slabosti. Drugače sem dobrega počutja, zadnje čase me dajejo glavoboli in slabosti, pa me zanima, če se kakršnekoli nepravilnosti pokažejo tudi pri MRI hipofize, saj bi lahko izkoristila MRI v tem smislu, da ne bi bilo potrebno še ene napotnice oz. dodatne MRI.

Hvala in LP!

Pozdravljeni,

protokol MRI preiskave za hipofizo vedno zajame v vsaj dveh sekvencah tudi vso možganovino. Ko radiologi pišemo izvid hipofize, pogledamo še ostalo možganovino in v izvid napišemo, če opazimo kakšno nepravilnost oziroma bolezenski proces.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr.med

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni,

prosila bi vas če mi lahko razložite pomen maminega izvida iz magnetne resonance. Na MR je bila napotena zaradi ponavljajočih vrtoglavic po operaciji glave (februarja) kjer je bil odstranjen benigni meningeom in (oprostite morebitnim napačnim izrazom) del kosti (trepanacija desno oksipitalno in temporalno – zaradi pritiska?!).
Po operaciji je, razen vrtoglavic, ki jih niso povezovali z pooperativnim stanjem, lepo okrevala – opravljena je bila tudi naknadna angiografija (desni sinus transversus je okludiran, pravtako nediferenciran, sigmoidnega sinusa in začetnega dela jugolarne vene na desni strani…), po kateri so ji razložili da se zaradi zaprte vene? likvor ne izteka oz. se zbira, ampak da to ni neka težava.
No, po zadnji magnetrni resonanci je izvid sledeč, prosila bi vas pa za čimbolj laično razlago navedenih tujk, saj ima mama pregled pri nevrologu, ki bi ji izvide razložil, šele avgusta.

Ekstraaksialna kolekcija likvorja desno okcipitalno brez utesnitev spodaj ležečih struktur.
Zapora transverzalnega in sigmoidnega sinusa na desni strani.

…a je stanje življenjso nevarno? a je p otreben operativni poseg ali le spremljanje?

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni,

zaprti venski sinusi so posledica ze pred operacijo prisotnega meningeoma,verjetno so se zaprli zaradi meningeoma. Ta kolekcija mozganske tekocine je ocitno nekaj novega saj prej ni bila opisovana. Zaenkrat ne pritiska na mozgane in vaso mamo ne ogroza, lanko pa se poveca, zato priporocam bolj zgoden pregled pri nevrologu..

Lep pozdrav in srecno,

doc.dr. Katarina Surlan Popovic

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovani,
partner je imel pred tremi tedni močan glavobol, slabost,bruhanje, omrtvičena desna roka. Urgentno je bil pregledan v UKC, urgentni nevrološki ambulanti, opravil je CT glave, CTA in CT venografijo ter lumbalno punkcijo. Vsi izvidi so bili v mejah normale. Po lumbalni punkciji je res počival in spil veliko tekočine. Napoten je bil naprej na MR glave, kjer so ugotovili v področju hipofize desno hiperintenzivna sprememba, lahko drobna cista, ni pa zanesljivo. Njega po enem mesecu še vedno glava vsak dan močno boli, na kontrolnem pregledu je bil, rekli so,da ponovna kontrola sledi čez 6 mesecev, čez eno leto pa ponovitev MR glave. Vsak dan vzame eno ali dve tableti nalgesina da lahko funkcionira tako v službi kot doma. Moje vprašanje je, ali mislite, da bi bilo v redu kontrolo opraviti prej kot v pol leta in kaj ta cista lahko naredi, se veča,ostane ista ali celo izgine,če sploh je. Prosim za odgovor, ker je star 29 in imava dva majhna otroka, zato me res skrbi zanj.

Vnaprej hvala!

Pozdravljeni,
zaradi vrtoglavice sem bila napotena k nevrologu, ki me je poslal na CT in MRI glave. Prosim za pojasnila izvidov ( na pregled pri nevrologu sem naročena šele marca).
CT: ob frontalni kosti ekstraaksialno je vidna ovalna in ostrorazmejena formacija ( velikost do 8 mm)-verjetno kalcinirani meningeon
polipoidna formacija ob sp.steni desnega sfenoidalnega sinusa (9x3mm)
MRI: drobne hiperintenzivne, najverjetneje nespicifične spremembe v možganovini, droben meningeom levo visoko frontoparietalno; nekaj več tekočine v predelu hipofize, najverjetneje t.i. empti sella
Po aplikaciji kontarstnega sredstva se levo visoko frontoparitalno ob memingi obarva širokobazna cca 8x5mm velika sprememba, najverjetneje gre za že na CT preiskavi opisan manjši meningeom

Naj povem, da imam 55 let, da se mi v zadnjem času (cca pol leta) splošno počutje slabša, da se mi zdi, da postajam depresivna, brezvoljna in s hitrimi spremembami razpoloženja. Vedno pa sem bila družabna, vesela in polna energije.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spostovani,

vse kar so vam ugotovili na CT in MRI preiskavi so le nakljucne najdbe, ki nimaj vpliva na vase trenutno stanje. Meningeom je tako majhen, da ne povzroca simptomatike in je zelo pogosta nakljucna najdba pri zenskah.
Nespecificne spremembe bele mozganovine najdemo pri veliko ljudeh, ki pridejo na MRI in so lahko povecani obzilni prostori.
Edino kar bi morda lahko vplivalo na vase stanje je empty sella, kar pa se ne bi kazalo z vrtoglavico in bi se verjetno klinicno pokazalo ze prej.Kljub temu pa se lahko zglasite na pregled endokrinologu za oceno hormonskega stanja.
Vasa brezvoljnost in pomankanje energije so vcasih lahko odraz zacetnih znakov deresije. Priporocam, da se o tem pogovorite se s svojim zdravnikom.

Lepe pozdrave in srecno,

doc.dr. Katarina Surlan Popovic dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

leta 2010 sem bila na op.posegu,imela sem tumor na hipofizi,po operaciji sem hroma nimam ravnoteže,gluha na desno uho,veke ne morem odpreti,stara bom 40let.zanima me,če operativno odstranijo hipofizo,a je to trajno?

Spoštovani,

po kirurški odstranitvi tkiva hipofize se ta ne obnavlja več, kar pomeni da je trajno.

Lepe pozdrave,

doc.dr.Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Živjo!

Mene pa zanima kaj pokaže MRI hipofize ob sočasnem jemanju anabolnih steroidov. Imam težave zaradi nizkega testosterona, zato sem se na lastno pest odločil zdraviti nelegalno s testosteronom, saj vsi testi in pregledi vzamejo preveč časa in sem si želel težave znebiti čimprej. Sedaj pa sem dobil obvestilo da moram na MRI hipofize in me zanima ali bodo rezultati MRI-ja pokazali uporabo testosterona in kako se jemanje le tega kaže pri hipofizi?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

LP, Jernej Kregar

ali obstaja kakšen nadomestek za hipofizo?

Spoštovani,

najprej mi ni jasno kako veste, da imate težave z nizkim testosteronom, če se niste nikoli testirali. Testi za določanje testosterona so hitri in se jih opravlja rutinsko. Ravno tako ne vem kdo in zakaj vas vabi na MRI hipofize. MRI hipofize je specifična ,ciljana preiskava, ki jo ponavadi predpiše endokrinolog. Za razjasnitev vaših težav in vprašanj vam priporočam obisk pri endokrinologu ali urologu, ki bojo vaše težave strokovno obravnavali in vam odgovorili na vaša vprašanja.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Žal ne razumem vašega vprašanja. Kaj ste mislili z nadomestkom hipofize?

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni,
sin star 5 let je bil na MR-ju glave zaradi neopredeljene bolezni oz stanja (avtizem)
Dobila sva izvid vendar ga ne razumem, in bi prosila za obrazložitev in sicer citiram izvid:

Cista v glanduli pinealis velikost 5mm.
Ob infundibulumu hipofize desno je vidna 6mm velika, na T2 Flair sekvenci izo-do hiperintenzivna sprememba, ki pa jo vidim samo na enem rezu. Najverjetneje artefakt zaradi v pretoka likvorja.

Hvala že v naprej
Lp
Klavdija

Spoštovani,

artefakt pomeni neka motnja, ki nastane pri slikanju oz. se pojavi na sliki in ni del našega telesa ali bolezensko stanje. Na magnetni resonanci jih vidmo pogosto zaradi pretoka možganske tekočine oz. likvorja, kar je bilo opisano tudi v primeru vašega sina.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič, dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close