Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo kalcinacija v možganih

kalcinacija v možganih

Spoštovani! Na slikanju CT glave so mi ugotovili 1 cm veliko kalcinacijo v poteku falsa frontalno. Zanima me zakaj kalcinacija nastane in v katerem delu možganov je v mojem primeru. Najlepša hvala za odgovor!

Falks je normalna zabelitev trde možganske ovojnice – dure. Nahaja se med možganskima poloblama.
Kalcinacije v njegovem področju so precej pogosta najdba pri zdravih ljudeh, radiologi se ob njihovi najdbi ne vznemirjamo. Zakaj nastanejo, pa žal ne vem.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Lep pozdrav

Mene pa zanima kaj je meningeom,pol leta nazaj je bila na CT glave vidna 8mm idiopatska kalcinacija,prejšnji teden pa so našli meningeom vendat mi nihče ni razložil za kaj gre, zato vas vljudno prosim če mi lahko vi razložite

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

v vašem vprašanju ne navajate katero preiskavo ste opravili sedaj, ko je bil odkrit meningeom, morda MRI ali zopet CT? Včasih radiologi uporabljajo za isto stvar različno terminologijo, Nekateri kalcinacijam ob falksu rečejo kalciniran meningeom, nekateri pa samo kalcinacija. Vsekakor bi vam lažje pomagala, če bi vedela kako velik je sedaj ta meningeom, če opisujejo pritisk na možganovino in kje pravzaprav sploh je.Meningeom je pogosto naključno najden benigen tumor, ki raste iz možganskih ovojnic in ponavadi raste zelo počasi, nekaj mm na leto. Seveda pa obstajajo tudi hitreje rastoče oblike meningeomov. Če ne povzročajo težav in niso veliki, jih ni potrebno operirati ampak se jih samo redno spremlja s slikovno diagnostiko npr. MRI. Če pa gre samo za kalcinacijo, nadaljna diagnostika oz.spremljanje ni potrebno.

Lepe pozdrave in srečno,

doc.dr.Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovani,

ob opravljenem samoplačniške CT sem dobila izvid:

Nekoliko hipertrofične kalcinacije v horoidnih pletežih stranskih ventriklov in tudi dokaj obsežne kalcinacije glandule pinealis.

Ali je s tem izvidom potrebno k nevrologu, zdravljenje ipd ali naj izvid jemljem kot bp?

Hvala in lp!

Spoštovani,

omenjene kalcinacije so fiziološke, kar pomeni da gre za normalen izvid.

Lepe pozdrave,

doc.dr.Katarina Šurlan Popovič dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni,

prosil bi za tolmačenje izvida.

CT preiskava možgan
Primerno široki ventrikli, brez dislokacije, brez znakov ekspanzije.
Izpod kalote nekaj bizarnih kalcinacij.
Spina nuchae.

Diagnoze
G45.9 Prehodni možganski ishemični napad, neopredeljen

Najlepša hvala za odgovor.

LP, Marko

Pozdravljeni,

vas izvid CT mozgan je popolnoma normalen. Kalcinacije pod kaloto(lobanjo) so normalna varianta. Spina pa pomeni majhen kostni izrastek na nosnem pretinu, ki vcasih lahko ozi nosni hodnik.

Lepe pozdrave in srecno

doc. dr. Katarina Surlan Popovic dr.med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close