Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo Rtg pljuc

Rtg pljuc

Spoštovana,

par dni nazaj sem opazila trdo bulo, nepremicno,neboleco 1,5cm pod dojkami. Osebna zdravnica me je prvo poslala na rtg pljuc.
Izvid je:
preponi sta lobulirani,višji, oba FCS prosta,pleuralnega izliva ni videti.
Srce normalne velikosti
Hilusa zgoščena, peribronhialne zadebelitve
V mediastinumu ni videti posebnosti.
Ni videti znakov svezih infiltracij v pljucnem parenhimu.

Predvidevam da je to bp oz nima nič s tisto bulo.

Lp,

Opisan izvid pljuč je v mejah normalnega.
Naravo tipne spremembe je treba raziskati. Morda je najhitrejši način, da vas vaša osebna zdravnica pošlje na citološko punkcijo tipne spremembe, ki jo lahko opravite vsak delovni dan na Onkološkem inšitutu ( mislim, da ob 11:30), brez predhodnega naročanja.

Lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni!

Lepo vas prosim za razlago izvida rtg pljuč:

Poostrena peribronhialna fibroza, več desno bazalno. Infiltrativnih sprememb ne opazim. V želodcu več zraka.
Skrbi me , kaj peribronhialna fibroza pomeni.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Sama tega termina pri opisovanju rentgenograma pljuč ne uporabljam, verjetno pomeni nekoliko zadebljene stene bronhov – v smislu kroničnih sprememb.
Glede na opis menim, da pri vas ni bilo opaziti sprememb, ki bi vas morale skrbeti.

lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni..

Prosila bi,če mi lahko razložite kaj pomeni : ob zgornjem polu desnega hilusa nekaj nodularnih formacij,verjetno stare geneze..Je to nevarno?Sicer dr.mi tega ni omenil,naj bi blo vse vredu..

Hvala za odgvor

Če je radiolog ocenil, da gre za stare spremembe, potem to ni nevarno.
Koristno je opraviti primerjavo s starimi posnetki ( če le ti obstajajo). V kolikor jih ni pa morda občasno kontrolo, da se zanesljivo izključi, da stvar ne raste.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni,

Osebna zdravnica me je zaradi gnojnega izkašljevanja (1 mesec in pol) napotila na slikanje pljuč. Po opravljenem slikanju je na izvidu pisalo; RTG PC (PA projekcija in profil):
Nekoliko zabrisana kontura srca desno, vendar na profilu infiltrata v srednjem režnju ne vidim. Ni znakov zastoja v pljučnem žilju. Srce je še primerno veliko.

Jaz ne zastopim kaj to pomeni, in me zanima, če bi mi lahko Vi razložili zapisano, ker sem malce v skrbeh.

Že v naprej hvala.
LP

Spoštovana,

V izvidu ni opisane nobene patologije, zato je po mojem mnenju izvid v mejah normalnega.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Rad bi izvedel pomen izvida pljuč, in ker delam v lesnem prahu me malce skrbi, ker me že nekaj časa peče in kašljam.

RTG pc ( pa, profil)
Srce je primerne velikosti.
Preponi sta lobulirani, višji, pleuralnega izvida ni videti.
Kontura mediastinuma so primerne.
Hilusa sta zgoščena, peribronhialne zadebelitve, posamezne kalcinacije.
V pljučih ni videti prepričljivih zgostitev, ki bi kazali na vnetne infiltrate- opredelitev okužbe v spodnjih delih dihal glede na klinično sliko oz. lab. izvide.

Spoštovani,

Izvid rentgenograma pljuč ne opisuje posebnosti.
Razlog za vaše težave je lahko v velikih dihalnih poteh (sapnik, bronhiji) – lahko v obliki vnetja.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni.
Prosim, če mi lahko razložite izvid rtg pc v dveh projekcijah: frenikokostalna sinusa plitva, sicer prosta, preponi v isti višini položeni, lobulirani, srce v mejah normalne velikosti in oblike, hilusa povdarjena, kalcinacije v hilusih, zadebeljene stene bronhijev, nekaj drobnih nodularnih zgostitev, levo parakardialno verjetno maščoba, sicer v pljučnem parenhimu ni videti prepričljivih infiltratov. Meteorizem.
Za razlago se zahvaljujem.

Prosila bi za razlago izvida:
RTG Pljuč: preponi gladki, sinusa prosta, hilusa indurirana, levi bolj, brez svežih infiltratov nad pljučnima kriloma, tudi v stranskem posnetku. Srce primerne velikosti.

Dodatek: slike predstavim na rtg konziliju. Po odločitvi konzilija ni znakov za svež infiltrativni proces.

So našli kaj nevarnega? prosim za hiter odgovor.

Lep pozdrav, hvala.

Na rtg sliki kolega opisuje možnost povečanih hilusov – to je področja v pljučih, kjer v pljuča prihajajo velike žile.
Niste mi napisali kliničnega vprašanja.
Običajno slike najprej primerjamo s starimi posnetki, lahko je stanje tako že od prej. V primeru suma na patologijo je naslednja preiskava CT, s katero potrdimo oz. izključimo prej opisano patologijo.
LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

V izvidu ni opisanih nobenih posebnosti.
lp

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Ni imela nobenih problemov, ampak je morala opraviti preiskavo rtg zaradi operativnega ginek.posega. Osebna zdr.ji je omenila, da ce bi bili v dvomih, da je kaj narobe, ne bi dobila zelene luci za op.poseg. Torej vi priporocate se Ct?

Priporočam, da se slike primerjajo z predhodnimi slikami, v koliko le te obstajajo.
Nadaljna diagnostika je odvisna od izgleda samih sprememb.

LP

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close