Najdi forum

bolečine v križu

Spoštovani!

Že več kot dva meseca imam bolečine v ledvenem delu hrbtenice. Gibam se sicer lahko, a omejeno. Res je, da imam že skoraj dve desetletji občasne podobne težave, sem tudi bila že nepokretna od bolečin, a so s terapijami izvenele. Skrbi me, ker je tokrat tako, da bolečine ne pojenjajo. Le med hojo bolečin ni, a zelo moram paziti, kako se gibam. Najtežje je, ko sedem in ko moram vstati. Sicer sem se ves ta čas ukvarjala s športom (karate, rolanje, hribolazenje, kolesarjenje), nimam previsoke teže (visoka sem 170, tehtam 60 kilogramov), imam 42 let.
Prosim vas, če mi lahko razložite moj izvid:

RTG L-S hrbetnice:
Deviacija L-S hrbtenice v levo, zravnana lumbalna lordoza z blagim ter manjši pomik korpusa L5 navzad glede na S1 za cca 5 do 7 mm. Izražene so tudi zmerne spondilartrotične spremembe med segmenti v srednjem delu ter nekoliko izrazitejše v predelu L-S prehoda. Drobne spondilotične naplastitve so prisotne tudi na segmentih torakolumbalnega prehoda, tu je vidno tudi stanje po manjši Schmorlovi herniji. Statično degenerativne spremembe, možna je zožitev spinalnega kanala v predelu L-S prehoda kot posledice opisovanih sprememb.

Ali menite – glede na izvid, da se je kaj hudo poslabšalo? Skrbi me, da ne bi pristala na invalidskem vozičku. Prosila bi vas tudi za nasvet, kaj mi je storiti? Ne jemljem nobenih tablet za lajšanje bolečin, vsak dan (če bolečine niso prehude) pa delam vaje za hrbtenico – po tem čutim vsaj malo olajšanja.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!

Lep pozdrav,

Sanja

Spoštovani !

Rentegenski posnetki govorijo o relativni nestabilnosti 5-ega ledvenega vretenca in o obrabnostnih spremembah, ki so primerne za vašo starost.

Os hrbtenice ni fiziološko naravnana in niste ustvarjeni, da bi dvigovali težka bremena.

Ste idealen pacient za elektromagnetno terapijo Magus: https://www.magus.si/bolecine-v-sklepih/

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Spoštovani!

Najlepša hvala za odgovor. Bom poskusila elektromagnetno terapijo, kot mi svetujete. Torej so moje skrbi odveč, da bi pristala na invalidskem vozičku?

Lep pozdrav,

Sanja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani !

upam, da vam bo moj odgovor kakorkoli pripomogel k izboljšanemu stanju. Kako se bo vaša težava naprej odvijala, pa je z mojega vidika izredno težko napovedati.

Razmišljajte pozitivno in upajte na najboljše.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Pozdravljeni,

prosila bi vas za nasvet glede na spodnji izvid MR:
-v nivoju L5-S1 vidna izrazitejša desnostranska herniacija i.v. diska ki pritiska na duralno vrečo
ter jo odriva.

Rekreativno se ukvarjam s športom,sedaj kolikor dopuščajo bolečine.Stara sem 43 let.

Vnaprej hvala za odgovor.

Lepo pozdravljeni
Berta

Spoštovani !

Dolgoročna uporaba elektromagnetne terapije ploščico vrne nazaj v pravo pozicijo. Priporočamo 30 minutni avtomatski program na medicinskem pripomočku Magus ali na kateri drugi elektromagnetni blazini.

Jaz Magusa priporočam izključno zato ker ta pripomoček in njegovo delovanje poznam.

Potreben je počitek dokler trajajo bolečine, kar se tiče športov pa nič iger z žogo. Priporočam plavanje in kolesarjenje.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Spoštovani,
imam težavo, ki je povezana z mojim očetom. Tako je trmast, da noče iti k zdravniku, ima pa že kar nekaj časa trajajoče bolečine v hrbtenici, ki so nekaj časa hude, potem se omilijo, minejo pa ne. Kupil si je novo vzmetnico primerno za ljudi s težavami v hrbtenici, pa ni nič bolje. Nekaj časa uporablja obliže No dol, pa baje tudi nič ne pomaga. Vse kar še vem, je to, da so bolečine intenzivnejše ponoči in v spodnjem delu hrbta. Naj povem tudi to, da je oče rahlo predebel, predvsem okoli trebuha, verjetno ga je strah, da mu bi zdravnik rekel, da more shujšati, pa se trudi in mu nekako ne uspe. Ne vem, zakaj tako trpi in “jamra”, stori pa nič, da bi bilo bolje! Res me skrbi zanj, je trmast in ga ne morem prepričati naj gre vsaj po napotnico za slikanje hrbtenice, ker bi potem hitreje steklo tudi zdravljenje. Vem, da je podatkov o težavi bore malo, napisala sem vse kar vem, vsak vaš nasvet in vaše mnenje bi bilo dobrodošlo. Sploh več ne vem, kaj naj mu rečem, da bi naredil kaj zase, je pa hecno to, da moramo otroci priganjati starše, da poskrbijo za svoje zdravje. Prosim za pomoč, nasvet!

Hvala že v naprej in lep pozdrav!

Spoštovani !

Na podlagi zgornjega opisa težave vašega očeta je nemogoče ugotoviti kaj bi lahko bilo narobe.

Oče mora obiskati zdravnika in narediti osnovne laboratorijske in rentgenske raziskave. Na podlagi preiskav se potem določi ustrezno zdravljenje.

To je v očetovem primeru najboljša in najhitrejša pot do okrevanja.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Pozdravljeni,

Stara sem 26 let. Približno pred petimi tedni sem v ledvenem predelu hrbtenice začutila neznosno bolečino. Ker bolečina kljub analgetski terapiji (i.v. tramal in kasneje analgin) ni popustila sem bila napotena v Valdoltro kjer so mi poleg dobljene protibolečinske terapije naredili tudi CT katerega izvid je:
– v višini diskusa L2-3 in L3-4 je videti ohranjeno posterirno konturo diskusa, ki je tudi ostro omejena
– v višini diskusa L4-5 je videti manjše fokalno izbočenje centralnega dela posteriorne konture, ki malo zožuje AP premer duralne vreče. Opisane spremembe kažejo na centralno diskalno protruzijo
– v višini diskusa L5-S1 je videti izbočenje konture diskusa na celotnem obodu. Spinalni kanal je še primerno širok. Opisane spremembe kažejo na globalno degenerativno izbočenje diskalne konture.

Prosila bi vas če mi lahko laično razložite izvid. Zanima pa me tudi ali takšno stanje lahko ostane konstanto ali obvezno sledi poslabđanje oziroma ali lahko pride do hernie? In kakšno je potem zdravljenje?

Sedaj po petih tednih se še vedno lahko sklonim le kak centimeter niže od kolen. Bolečina je še vedno prisotna ampak trenutno znosna – brez analgetikov. Le v primeru daljšega sedenja oziroma stanja na mestu postane neznosna tako da še vedno večino dneva ležim ozirom 2x dnevno grem na krajši sprehod.

Zanima me tudi s katerimi športi se lahko ukvarjam ko bo bolečina prenehala? Predvsem me zanima če so priporočljivi joga, tek, kolesarjenje in hoja v hribe?

Hvala za odgovore in lep pozdrav,
Sandra

Spoštovani !

V vašem primeru gre za izbočenje medvretenčnih ploščic med 4-im in 5-im ledvenim vretencem ter 1-im križnim.

Stanje lahko ostane konstantno v kolikor boste hodila na terapije v smislu vaj na suhem in v vodi. Dodatno pa lahko pomaga tudi magnetoterapija v kombinaciji s terapijami. Že nerodni gib lahko privede do poslabšanja, lahko pa pride tudi do hernije. Kar se tiče hernije je odvisno koliko je močna. Lahko pride do operativnega posega ali pa je zadosti že mirovanje.

Za vas je primerna joga, hoja in plavanje.

V kolikor ne naredite nekaj v smislu terapij, ipd. lahko težava privede do operativnega posega.

Ena izmed različnih možnosti oziroma oblik zdravljenja in lajšanja bolečin je prav elektromagnetna pulzirajoča terapija.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

pozdravljeni!

star sem 17 let,treniram judo in bolečine v križu me spremljajo že kakšni dve leti,imel sem tudi magnetno resonanco,fizioterapije in ni pomagalo,medtem sem imel tudi natrgano mišico in sicer gluteus. sedaj pa se mi je na levem delu križa pojavila nekakšna ploščata zatrdlina približno 2 cm dolga,ki se premika če jo masiram.zanima me če bi bilo to lahko kaj nevarnega?
najlepša vam hvala za odgovor.
lp

Spoštovani !

Po vsej verjetnosti tu prihaja do mišične bolečine, za natančno potrditev pa bi potreboval rentgensko sliko.

V kolikor gre za mišično bolečino, je elektromagnetna pulzirajoča terapija ( program Auto ) idealno nadomestilo zdravljenja.

Lepo pozdravljeni !

prim. dr. Barovič

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Pozdravljeni! Sem uporabila kar tole temo 🙂 Stara sem 21 let in po mojem mnenju premlada za degenerativno spremembo na hrbtenici… Prebolela sem anoreksijo pred 4 leti in takrat merjenje kostne gostote ni pokazalo nobenih sprememb. Zadnjih nekaj mesecev se ukvarjam z bolečino po obeh rebrnih lokih spredaj in zadaj, ki se pojavi ob pritisku ali kar sama od sebe (tiščoče, ne neznosno, pač pa neprijetno), če sedim, se sklanjam ipd. Osebna zdravnica mi je napisala napotnico za fizioterapijo, pa nikakor ne dobim termina pred septembrom 🙁 Skratka, pišem vam, ker me je pred tednom dni začelo boleti še v ledveni hrbtenici –> nekje nad zgornjim robom medenice zadaj me levo in desno občasno prav peče, bolečine je hujša pri sedenju, pa sploh ne vem, kaj naj naredim 🙂 ker študiram v oddaljenem kraju ne bi spet letala k zdravnici, bi mi lahko vi svetovali, za kaj bi lahko šlo in kaj naj naredim? Saj to ne morejo biti ledvica, bolečina bi bila višje? Ali bi morala dati kri / urin, da preverim kaj je –> kaj pa, bi šla kar samoplačniško? Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani !

Po vsej verjetnosti gre za bolečinski sindrom spaza ( krča mišic prizadetega dela hrbtenice ). Fizikalna terapija je idealno zdravljenje in znotraj tega ima elektromagnetna pulzirajoča terapija posebno mesto.

V kolikor ne želite čakati, si lahko samoplačniško magnetoterapijo nizkih frekvenc izposodite na dom in preverite učinke delovanja. Elektromagnetna pulzirajoča blazina mora imeti status medicinskega pripomočka.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Pozdravljeni,

tudi jaz se obračam na vas s prošnjo, da mi malo razložite nekatere stvari… Stara sem 31 let, za seboj imam 2 poroda, križ me je začel bolet po drugem porodu, od tega je 5 let. Sedaj sem v staležu, ker me je začel križ (ampak spodnji del) že tako zelo boleti, in me je zdravnik zdaj malo bolj resno vzel (končno). Ko mirujem, je bolje, čim se sklanjam se pojavijo zopet bolečine. Zadnjič sem probala malo v vrtu prekopat, še en meter nisem uspela, ker sem mislila da mi bo križ ven utrgalo, po domače povedano. Dovolj mi je da naredim na primer 10 predklonov, enega za drugim. Komaj se potem sploh dvignem. Se pravi, čim obremenjujem, me zelo boli. Tudi včasih dol po nogi čutim. Ko sem na pregledu pri splošnem oz. mojem os. zdravniku, mi pravi, da sem fajn gibljiva in vse. Ja seveda, če pa pridem zjutraj spočita, ko še doma nič ne delam. Že iz postelje se težko vstanem, pa imam nove Bio Line jogije, ki so enkratni!
Ko grem hodit s palicami (nordijsko), me tudi tako zelo boli, kot bi mi nekaj ven tiščalo vse skupaj odzadaj, tudi ko stojim in pomivam posodo.

Danes prihajam od nevrokirurga, bila sem na EMG.
Izvidi so naslednji:
– sindrom karpalnega kanala začetne stopnje obojestransko z lažjo prizadetostjo predvsem senzornega nitja
– na zgor. okončinah pokaže pretežno iritativno radikulopatijo na nivoju spodnjih CH segmentov predvsem C8 levo, na spodnjih okončinah pa so prisotni znaki lažje subkronične radikulopatije na nivoju S1 levo.
– priporoča konzervativni tretman z FTH CH in LSH, NSA (razumem samo fizioterapijo, kaj pa drugo pomeni?)

Prosim vas za vaše mnenje in domačo razlago, saj se ne spoznam na izvid. Res ne želim biti “kripl” pri 30 letih, sem polna življenja, imam 2 mala otroka in zelo rada grem v službo.

Hvala in lp

Spoštovani !

Spodaj razlaga izvida.

Pri vas gre za utesnitev živca v zapestnem prehodu kakor tudi za začetno spremembo ledvenega predela hrbtenice v smislu obrabe vretenc !

Koristila vam bo v vsakem primeru fizikalna terapija, znotraj te pa kot vrsta fizikalne terapije magnetoterapija.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Hvala vam,

samo še to: sedaj sem začela s fizioterapijo, pa imam tudi raztezanje. Včeraj sem bila prvič. Tako boli, da sploh nisem mogla dol iz posle vstat in hodit. Potem ko sem se razmigala, je bilo ok.

Hvala in lp

Spoštovani !

Trenutno poslabšanje, ki ga vi čutite ni v povezavi z vašo boleznijo ali vašimi težavami, vztrajajte pri terapiji do konca !

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

Spoštovami!

Imam bolečine v križu, pri hoji me sicer ne boli tako zelo,boli pri hoji po stopnicah in ,če se prepogibam ter pri sedenju.Imam vkleščen živec.Ko so bolečine boli približno 4 dni pol neha in spet čez par dni boli, tako daleč,da šepam z levo nogo.
Terapijo sem že imela pred letom in pol za vrat.Je pomagalo.Sedaj pa me zanima,če je pri meni sploh možno,da dobim terapijo še en krat,tokrat za križ.
Lepo prosim za odgovor.
hvala.
lp

Spoštovani !

Po zakonu o ZZZS od 4.12.1998 so zavarovane osebe z kroničnimi bolečinami v hrbtenici po presoji osebnega zdravnika upravičene do največ 10 kratne ( dnevne ) obravnave fizioterapevtske seanse v koledarskem letu ( člen 5 ).

Vse ostalo lahko absorbirate kot samoplačnik.

Če ste imeli pred letom in pol zadnjo terapijo, potem imate pravico do zastonj zdravljenja.

Lepo pozdravljeni! Prim. Jože Barovič, dr. med., spec. fiziater, strokovnjak za elektromagnetno pulzirajočo terapijo

New Report

Close