Najdi forum

Na vprašanje: “Kako lahko oče vzame zakon v svoje roke in odtuji otroke od mame, kateri so otroci zaupani v varstvo in vzgojo?”, mi do sedaj ni znal nihče odgovoriti. Bo zato sankcioniran??? CSD pravi, da so zakoni zato, da se kršijo! Redno sem se obračala na CSD-Moste oz. se še vedno, vse kar mi je znala socialna delavka povedati je bilo ” vaš bivši, tak pač je”! Lepo vas prosim! Bivši mi je napisal, da sem samo mama otrok, ne pa sodnica, da bi mu govorila, kdaj bo otrok pri njemu, pa čeprav že 2 meseca krši sodno določbo in mi preprečuje, da imam kakršenkoli stik z otrokoma. Policija, ….zgodba zase…..ne naredijo nič, dokler se nekaj konkretnega ne zgodi, ampak ponavadi je takrat že prepozno. Raznorazne novice, ki obkrožajo Slovenijo pa povedo vse! Čakati, da sodni mlini zmeljejo zadeve, na podlagi lažnih izjav, zrežiranih scenarijev, popolnoma odtujenih otrok…….ja ali pa vzeti pravico v svoje roke!!!!

Pozdravljeni!

Kot razumem, so otroci zaupani vam v varstvo in vzgojo? Ali ste potem vložili Predlog za izvršbo, da vam bivši partner otroke izroči? Čisto spodaj navajam Zakon o izvršbi in zavarovanju, ki opisuje postopek.

Morda bi se obrnili še na Varuha otrokovih pravic: http://www.varuh-rs.si/otroci-mladi/o-otrokovih-pravicah/varstvo-otrokovih-pravic/.

Za zagovorništvo, podporo in da vam po možnosti napišejo kakšno urgenco za pospešitev postopka na Sodišču pa bi se bilo dobro obrniti še na katero od nevladnih organizacij za pomoč ženskam: npr. Ženska svetovalnica, Društvo za nenasilno komunikacijo ali Zavod Emma.

Če mislite, da CSD ne izvaja svojih pooblastil, se lahko tudi pritožite. Pritožbena pot je: strokovni delavec, direktor zavoda, Svet zavoda CSD, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Upam, da bodo ukrepi pomagali, da bodo otroci čimprej pri staršu, kateremu so dodeljeni. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

*********************************************************************************************************************
Zakon o izvršbi in zavarovanju ( http://www.uradni-list.si/1/content?id=77820 ):

Dvajseto a) poglavje
Izvršba v zadevah glede varstva in vzgoje otrok ter glede osebnih stikov z otroki

238.a člen

(Krajevna pristojnost)

Za odločitev o predlogu za izvršbo sodne odločbe o vzgoji in varstvu otroka in za samo izvršbo je krajevno pristojno sodišče, na območju katerega ima stalno ali začasno prebivališče oseba, kateri je otrok zaupan v vzgojo in varstvo ali sodišče, na območju katerega ima stalno ali začasno prebivališče oseba, proti kateri je predlog za izvršbo vložen.

Za neposredno izvršitev (238.e člen) je krajevno pristojno tudi sodišče, na območju katerega je otrok.

238.b člen

(Izvršilni predlog in sklep)

Sodna odločba o vzgoji in varstvu otroka se izvrši tudi v primeru, če se ne glasi na izpolnitev obveznosti.

V primeru iz prejšnjega odstavka sodišče v sklepu o izvršbi izreče, da je oseba, pri kateri je otrok, dolžna izročiti otroka. Sodišče ob tem določi rok, v katerem je otroka treba izročiti, ali pa, da je treba otroka izročiti takoj.

Sodišče ni vezano na predlagano izvršilno sredstvo.

Sodišče lahko, če je to nujno za zagotovitev varstva koristi otroka, spremeni izvršilno sredstvo, določeno v sklepu o izvršbi.

238.c člen

(Učinkovanje sklepa)

S sklepom o izvršbi se obveznost izročitve otroka naloži osebi, na katero se nanaša izvršilni naslov, osebi, od katere volje je odvisna izročitev otroka, ter osebi, pri kateri je otrok v času izdaje tega sklepa.

V sklepu o izvršbi sodišče izreče, da dolžnost izročitve otroka učinkuje tudi proti vsaki drugi osebi, pri kateri je otrok v času oprave izvršbe.

238.č člen

(Izvršilna sredstva)

Sodišče ob upoštevanju vseh okoliščin primera in tako, da bo zagotovljeno varstvo koristi otroka, odloči, da se izvršba sodne odločbe o vzgoji in varstvu otroka opravi z izrekanjem denarnih kazni zoper osebo, na katero se nanaša sklep o izvršbi, ali z odvzemom otroka in njegovo izročitvijo osebi, kateri je otrok zaupan v vzgojo in varstvo.

238.d člen

(Posredna izročitev)

Praviloma se izvršba opravi tako, kot je določeno v prvem, drugem, tretjem in petem odstavku 226. člena tega zakona.

238.e člen

(Neposredna izročitev)

Če izvršba na način, določen v prejšnjem členu ni uspešna, v posebej utemeljenih primerih pa takoj, lahko sodišče odloči, da se izvršba opravi tako, da se otroka odvzame osebi, pri kateri je otrok v času opravljanja izvršbe, ter ga izroči osebi, kateri je otrok zaupan v vzgojo in varstvo.

Izvršbo opravi izvršitelj ob navzočnosti strokovno usposobljenega delavca, ki ga določi sodišče.

Izvršitelj lahko glede na okoliščine primera zahteva pomoč policije pri opravi izvršbe.

O času in kraju oprave izvršbe z odvzemom otroka se obvesti osebo, kateri je otrok zaupan v vzgojo in varstvo ter se ji omogoči prisotnost pri izvršbi.

Če je s sklepom o izvršbi določeno, da je otroka treba izročiti takoj, se sklep o izvršbi zavezancu vroči ob opravi prvega izvršilnega dejanja. Če tedaj zavezanec ni prisoten, se mu sklep o izvršbi vroči naknadno.

Odsotnost osebe, kateri je treba odvzeti otroka, ni ovira za opravo izvršbe.

Če je otrok v času oprave izvršbe pri osebi, ki v sklepu o izvršbi ni navedena, se ji ob opravi izvršbe vroči sklep o izvršbi ter zapisnik o opravljeni izvršbi.

238.f člen

(Izvršitev odločbe o osebnih stikih)

Sodna odločba glede pravice do osebnih stikov z otrokom se izvrši po določbah prvega, drugega, tretjega in petega odstavka 226. člena tega zakona.

V izjemnih in posebej utemeljenih primerih, ko je to nujno za zagotovitev varstva koristi otroka, izvršba na način, določen v prejšnjem odstavku pa ni bila uspešna, sodišče dovoli opravo izvršbe tako, kot je določeno v 238.e členu tega zakona.

V postopku se smiselno uporabljajo določbe 238.a, 238.b in 238.c člena tega zakona.

Če ob opravi izvršbe po drugem odstavku tega člena oseba, ki jo določi sodišče po drugem odstavku 238.e člena tega zakona, ugotovi, da otrok nasprotuje stikom s staršem, ki je upravičen do stikov in če oceni, da izvršba z odvzemom in izročitvijo otroka ne bi bila v skladu z varstvom interesov otroka, lahko izvršitelj odstopi od oprave izvršilnega dejanja in o razlogih za to obvesti sodišče, ki opravlja izvršbo.

Če to sodišče ugotovi, da otrok nasprotuje stikom s staršem, ki je upravičen do stikov in če oceni, da izvršba ne bi bila v skladu z varstvom interesov otroka, lahko na predlog osebe, ki jo je določilo sodišče po drugem odstavku 238.e člena tega zakona, centra za socialno delo ali osebe, proti kateri se opravlja izvršba, izvršbo odloži za čas največ treh mesecev.

Sodišče na predlog centra za socialno delo ali osebe, proti kateri se opravlja izvršba, izvršbo odloži tudi v primeru, če je pred pristojnim organom sprožen postopek za spremembo odločbe o osebnih stikih in če ugotovi, da bi oprava izvršbe bila v nasprotju z varstvom koristi otroka.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Problem je v tem, izvršba in vse te zadeve so urejene, gre za to, da je bivši zmanipuliral najstniško hči, jo namerno odtujil od mene, da niti noče z menoj govoriti……..poskušal je tudi sina, ampak mu ni uspelo!

Pozdravljeni, še enkrat!

V tem primeru si preberite o projektu Zagovornik – glas otroka in razmislite, če bi bilo smiselno, da bi vaši hčerki dodelili takšnega zagovornika: http://www.pravice-otrok.si/index.php?id=70.

Pravite, da hči noče z vami niti govoriti. Verjamem, da je to za vas zelo boleče, pa mislim, da se ob tem tudi hčerka ne počuti najboljše. Lahko poskusite s pismom, v katerem izrazite svoje občutke do nje in željo po stiku. O njem ne govorite. Oče bo vedno oče in upam, da bo tudi vam dala priložnost, da ji boste še vedno mama, saj verjamem, da vas v svojih najstniških letih potrebuje. Ravnajte drugače kot njen oče. Opravičite se ji za vse hudo, kar je pretrpela zaradi vajine ločitve in ji povejte, da ste ji na voljo za pogovor, da bi bili veseli vsaj njenega pisma in da ne boste rekli žal besede o bivšem partnerju, saj je to njen oče.

To bi bil moj predlog, ki ga boste morda upoštevali ali pa ne. Mislim, da boste težko še kako drugače postopali v tej vaši situaciji, ko se verjetno počutite precej nemočno. Vse dobro vam želim!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljena, doživljam podobno stisko…..imam dva sinova v najstniših letih, ki sta dodeljena v varstvo in vzgojo meni. Oče je oba odtujil od mene tako, da ju je vpisal v športna kljuba v bližini njegovega bivališča (seveda brez moje vednosti in odobritve), Za nameček ju oče pušča tudi po cele tedne same, kar jima v teh najstniških letih strašansko godi, meni pa povzroča številne noči brez spanja. Starejši sin je po selitvi k očetu popustil v šoli, tako da je letnik zaključil s samimi negativnmi ocenami. Poskusila sem že pri Varuhu človekovih pravic, kontaktirala sem direktorico centra za socialno delo, dala prijavo na policijo….vendar je v naši zakonodaji še kakšen vzvod premalo, saj dopušča očetom, da lahko svobodno in zakonito izrabljajo otroke za maltretiranje bivših partnerk.

Spoštovana LadyKA!

Situacija, v kateri se nahajate, ni enostavna. Čeprav veste, da bi bilo za oba sina boljše poskrbljeno, če bi bila z vami, ste nemočni. Odraščajoči sinovi so pogosto bolj povezani z očetom kot z mamo. In če ju boste proti njuni volji pridobili nazaj pod svojo skrb, vas bosta lahko še zasovražila. In potem ne boste pridobili nič. Po drugi strani, če ju oče res pušča po cele tedne sama in sta še mladoletna, potem je prav, da ukrepate. Kaj pa pravijo na CSD, ali so šli kaj na obisk in kaj so ugotovili?

Na vašem mestu bi skušala ohranjati čimbolj kvalitetne stike s sinovoma. Ali imate stike? Ravnajte tako, da ne boste izpadla kot tista, ki teži, saj vas v dani situaciji verjetno tako ali tako ne upoštevata, tudi če ju poskušate pripraviti do npr. učenja. Ne obremenjujte ju, izražajte le skrb do njiju. Naj imata občutek, da se lahko svobodno odločita, kje bosta, ne da bosta doživela kot kazen, če bosta morala k vam. Ne mislim, da bi ju morali razvajati ali jima popuščati, gre le za to, da ju sprejemate taka kot sta in da odgovornost za šolsko delo prepustite njima. Konec koncev možnosti imata, da se učita, a če bosta to priložnost zapravila, bosta posledice nosila sama. Če sta le pripravljena priti do vas, poskušajte najti povezavo z njima preko stvari, ki ju zanimajo npr. preko športa ipd.

Morda vam moj odgovor ne bo koristil, saj sem ga napisala na osnovi le delne slike, ko ste orisali vašo situacijo. Kakorkoli, vam želim, da bi kmalu lahko bili zopet mirni glede vaših dveh sinov.

Srečno,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close