Najdi forum

grožnje, kako naprej

bivšega partnerja sem že večkrat prijavila na policijo zaradi groženj in nadlegovanja.policija ne naredi nič, ker me napoti na zasebno tožbo. ko sem šla tečt me je zagledal in me zgrabil za vrat in mi zagrozil, da me bo ubil, ko se je mim pripeljal avto in sem zbežala. denarja za civilno tožbo nimam, ker sem brez službe in prejemam socialno pomoč 183 eur. Kaj storiti?

Spoštovana!

Žal je v Kazenskem zakoniku res prišlo do te spremembe, da se grožnje ne štejejo več za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Citiram:

“Grožnja, 135. člen
(1) Kdor komu, zato da bi ga ustrahoval ali vznemiril, resno zagrozi, da bo napadel njegovo življenje ali telo ali prostost ali uničil njegovo premoženje velike vrednosti, ali da bo ta dejanja storil zoper njegovo bližnjo osebo, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev.
(2) Kdor stori dejanje iz prejšnjega odstavka proti dvema ali več osebam ali z grdim ravnanjem ali z orožjem, nevarnim orodjem, drugim sredstvom ali na tak način, da se lahko telo hudo poškoduje ali zdravje hudo okvari, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(3) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na zasebno tožbo.
(4) Pregon za dejanje iz drugega odstavka tega člena se začne na predlog.”

Vendar pa njegovo zadnje dejanje ni več le grožnja, ampak je že fizično nasilje…

Po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini ( http://www.uradni-list.si/1/content?id=84974 ) se ravnanje vašega bivšega prtnerja opredeljuje kot nasilje v družini.

Svetujem vam, da se obrnete na Društvo za nenasilno komunikacijo ( http://www.drustvo-dnk.si/dejavnosti.html ) in jih prosite za pomoč pri prijavi nasilja, poleg tega pa ob prijavi nasilja na Policiji prosite tudi za izrek Ukrepa prepovedi približevanja. To je potrebno storiti nemudoma.

Drugače pa ste glede na vaše dohodke predvidoma upravičeni tudi do brezplačne pravne pomoči, če jo boste potrebovali.

Pa srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close