Najdi forum

prosim za pomoč!!

Pozdravljeni.
Sem mati samohranilka. Pred mesecem sem se razšla z partnerjem, saj enostavno nisem več zdržala dolgoletnega psihičnega in fizičnega nasilja. Poiskala sem si stanovanje v sosednji občini in z otrokoma odšla na svoje. Seveda sem vse prihranke dala za najem enosobnega stanovanja, saj vsi ki oddajajo stanovanja zahtevajo varščino v obliki 3 najemnin.
Ostala sem tudi brez službe, ker je podjetje v katerem sem delala šlo v stečaj.
Ker sem v zares hudi finančni stiski, sem se obrnila na CSD. tam so mi povedali, da nisem upravičena do nikakršne pomoči, saj sem še vedno prijavljena na naslovu bivšega partnerja.
Kako naj pridobim stalno prebivališče, če pa mi gospod ki mi oddaja stanovanje striktno vsak mesec sproti piše najemno pogodbo za en mesec? ker mi na CSDju ne dajo nobenega potrdila, verjetno ne morem niti na Karitas ali Rdeči križ po kakšen paket hrane.
Res sem obupana in rabim pomoč. Mlajša hčerka gre septembra v prvi razred, pa ne vem kako ji bom lahko kupila potrebščine.
Najbolj pa me žalosti, ko mi soseda v bloku, ki niti ni naša državljanka govori kaj vse in koliko dobi ona od naše države pomoči.
A je res tako gnila postala naša država, da se tako mačehovsko obnaša do matere z dvema otrokoma, ki je skoraj 20 let prispevala davke v državno blagajno, zdaj pa je na robu obupa, ker otrokoma nima kaj dat jest.
Hvala za vsak nasvet

Spoštovana!

Povsem verjamem, da ste razočarani, saj ste upravičeno. Ali ste prijavljeni na Zavodu za zaposlovanje? Morda imate pravico do den.nadomestila za brezposelne, če ste izgubili službo.

Kar se tiče denarne socialne pomoči je ponavadi potrebno najprej vložiti tožbo za razvezo (oz.za dodelitev otrok in preživnino, če nista bila poročena), po tem se dohodki bivšega partnerja ne štejejo več v skupno gospodinjstvo. Če je vaša soc.del. na CSD izpostavila kot oviro vaš naslov stalnega prebivališča pri njem, ji lahko kot dokaz predložite najemno pogodbo, iz katere je razvidno, da sedaj bivate drugje. Kar se tiče stalnega prebivališča, se osebe, ki se nimajo kje prijaviti, ponavadi prijavijo na naslovu CSD, na območju katerega prebivajo. Pogoj pa naj bi bil tudi, da z njihovega naslova prejemate pomoč v denarni ali materialni obliki. Morda bo veljalo tudi, da prejemate otroški dodatek. Lahko jih vprašate, če se lahko pri njih prijavite. Ali pa vprašajte najemodajalca, če bi vam bil pripravljen dati soglasje vsaj za prijavo začasnega prebivališča?

Na CSD pa lahko zaprosite za izredno denarno socialno pomoč. Mislim, da ste glede na izredne razmere do nje upravičeni, zato upam da jo boste dobili. Za namen lahko navedete selitev zaradi nasilja v družini in/ali šolske potrebščine.

Na svoji občini preverite, če dodeljujejo kakšne enkratne denarne pomoči.

Kljub temu, da ne prejemate denarne socialne pomoči, se obrnite na Karitas in jim opišite, v kakšni situaciji se nahajate. Morda se le najde kakšna možnost pomoči.

Svetovalno in zagovorniško pomoč in podporo pa si lahko najdete v kateri od organizacij za pomoč žrtvam nasilja: npr. Ženska svetovalnica ali Društvo za nenasilno komunikacijo.

Neka rešitev se mora najti za vas. Samo ne smete obupati, včasih je potrebno potrkati na več vrat. Če pa nič ne bo pomagalo, se še oglasite, da razmišljamo, kako naprej. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Spoštovana,
korak, ki si ga naredila, je pogumen, čeprav si zakorakala v težke čase. Ne razumem, zakaj ti na CSD-ju ne pomagajo. Si povedla, da je v zvezi šlo za nasilje? Nasilje lahko prijaviš tudi še po odhodu iz skupnosti. Morda bi se lahko umaknila v varno hišo ali materinski dom za nekaj časa, da si urediš osnovne stvari, najdeš službo, neprofitno stanovanje …. Kar korajžno pojdi na Karitas in Rdeči križ, vsekakor ti bodo pomagali. Na CSD bi ti morali dati vsaj enkratno denarno pomoč, ki jo lahko porabiš za nakup šolskih potrebščin, plačilo položnic …Poskusi še na Zvezi prijateljev mladine, da dobiš kontakte, da čimveč ljudem poveš za svojo stisko, nek rezultat bo zagotovo. Iz katerega konca slovenije pa si?

New Report

Close