Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski Izsiljevanje sestre,ki je že dedovala in neskrb za živečo mater

Izsiljevanje sestre,ki je že dedovala in neskrb za živečo mater

Pozdravljeni,

moj oče in moja mati sta v svojem življenju zgradila 2 hiši. V družini sva 2 hčerki. Oče je pred 10-timi leti umrl in še pred zapuščinsko je bilo s sklepom o dedovanju in preužitku dogovorjeno, da moja sestra deduje hišo, katera je bila pisana na očeta. Vse lepo in prav. Hiša v kateri še sedaj živi moja mati je s sklepom o dedovanju in preužitku, namenjena meni. Sestra, ki je dedovala po očetu se je zase in za svoje pravne naslednike odpovedala dedovanju te hiše v kateri živi moja mati sedaj in jo bom dedovala jaz. sva pa se obe (vsaka pol) zavezali, da bova skrbeli za očeta (žal je že pokojni) in za mamo do smrti. Oba sta v sklepu zahtevala, da smrt dočakata doma – torej da ne gresta v dom za ostarele v primeru potrebe. Naj omenim, da je mama stara 85 let in zelo dementna, alzheimerjevo bolezen ima, zelo težko-skoraj nič več ne hodi 8torej leži, potrebuje plenice,..), ima tudi sladkorno bolezen in 10 vrst različnih tablet mora zaužiti dnevno 2x.

V tem sklepu o dedovanju in preužitku je tudi napisano, da morata obe hčeri skrbeti za očeta (sedaj že pokojni) in še za živečo mati. Sestra, ki je že dedovala se požvižga na vse in za mater ne skrbi skoraj nič. Na mesec pride 2x k njej, nakar jo mogoče okopa, gre v trgovino in ji krade denar. Jaz za mater skrbim dnevno – imamo pa tudi pomoč ene starejše gospe 3 ure na dan. Sestra mi non stop, ko pride k materi na papir piše kaj moramo vse z materjo početi, kaj nismo in kaj bo, če tega ne bomo stroili. Velikokrat izusti tudi, da od te hiše, (ki je s sklepom o dedovanju namenjena meni in kateri se je sestra odpovedala), ne bom dobila po materini smrti niti zidaka. Še več, zlo ne pozna meja (pa je to lastna sestra, ki je hišo že podedovala, jaz pa še na nek način moram čakati!!! – pa naj bo, če jo sploh dobim), 3 mesece nazaj je na Center za socialno delo (CSD) celo poslala dopis, v katerem me je blatila in lagala da ji jaz denar jemljem ipd (nikoli v življenju nisem nikomu, šenajmanj pa lastni materi vzela centa, kaj šele več -prisežem !!!)…skratka ne morem verjeti – kar jočem se – ljubi ljudje – sestra mi je in počne take stvari!!! Večkrat tudi pravi, da lahko mamo ona vzame k sebi, vendar moram to hišo, ki jo bom podedovala prepisati nanjo. Saj ne morem verjeti. A vi lahko?

CSD se je odzval njenemu pisanju in prišel na dom moje matere in pregledal okoliščine in se z mano in mojim možem tudi pogovoril. Povedali smo kako skrbim za svojo mamo (dnevno, mesečno, letno – vsaki dan), da ji hodim po zdravila, z njo k zdravniku, v trgovino, plačujem njene položnice, ji kuham hrano, ji perem,….pa tudi da ji ta druga sestra krade denar in ga nalaga na svoj TRR. Od CSD nismo dobili nobenega zapisnika, zaenkrat ničesar. Kaj naj storim?

A mi morajo vročiti zapisnik? Naj jih pokličem po telefonu??? Kaj lahko zahtevam od njih?

Imam že lep čas pomisleke (in tudi drugi mi to omenjajo), da si sestra pripravlja teren za po mamini smrti, da me bo potem tožila, da nisem dobro skrbela za mamo (čeprav tudi ona mora polovico – pa ne skrbi niti osmino, kaj šele polovico) in da bo potem dobila še to drugo hišo. Naj omenim, da je izjemno bogata ženska – z nadstandardnimi prihodki (hudi nadstandard). Jaz imam povprečno plačo. si lahko predstavljate to grabežljivost, požrešnost? Od tujca jaz še morda, nikakor pa od lastne sestre (pa je že dedovala!!!)

Kaj naj storim? Lepše in boljše kot skrbim za svojo mamo verjamem, da ne morem. To mi pravijo tudi vsi sosedje, bratranci, sestrične, tete, otroci, znanci….vsi tudi vidijo, da k materi dnevno prihajam jaz, druga sestra pa mogoče 2x mesec, če se ji ljubi. In še takrat nobene koristi od nje,…

A mi lahko sestra hišo, ki mi s sklepom o dedovanju in preužitku pripada, ODVZAME po smrti matere?

Prosim za vaše iskrene nasvete kaj naj storim??

Hvala lepa.

Spoštovana Leonida54!

Najprej se vam opravičujem, ker vam nisem uspela prej odgovoriti, sploh glede na to v kakšni neprijetni in zapleteni situaciji se nahajate.

Po sodni plati bi bilo v vašem primeru edino smiselno, da kolikor časa ste do sedaj vi skrbeli za ostarelo mamo, za toliko časa naj sedaj skrb prevzame vaša sestra. Za pomoč pri sodnem postopku, da to dosežete, pa boste gotovo potrebovali pomoč odvetnika. Če imate nizke dohodke, ste morda upravičeni do brezplačne pravne pomoči: http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?sid=438&zdid=810. Če mislite, da bi se s sestro dalo karkoli dogovoriti, lahko to poskušate s pomočjo mediacije. Link enega od izvajalcev mediacije je: http://www.mediacija.si/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=38&Itemid=27

Kar se tiče CSD-ja, predlagam, da jih res pokličete in prosite za fotokopijo zapisnika. Morda bi jih tudi vprašali, če bodo karkoli ukrepali v zvezi z informacijo, ki ste jim jo dali, namreč da vaša sestra jamlje mami denar. In tudi sicer se lahko tudi nanje obrnete za nasvet, kaj storiti, na koga se obrniti v vašem primeru, ko sestra nad vami izvaja tak pritisk, po drugi strani pa sama ne izvršuje svoje zaveze in dolžnosti.

Da bi prišla hiša po materini smrti v last vaše sestre, pa glede na napisano, ne vidim nobene podlage za to.

Upam, da se bo zadeva nekako le razrešila! Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Več kot imaš bolj si pokvarjen in obžrten.Ni zmeraj tako,je pa velikokrat.Ta sestra straši in nič ne bo dosegla.Imate živi dokaz,to so ljudje,ki vedo za vaše skrbno srce.Amen,ne se sekirat.Ona pa naj pametuje,še bo morda dobila svoje,ker nikoli nikomur nič ne prizanaša to življenje.Bogat ali reven,vsi imamo naloge in pasti v življenju,katere več ali manj premagujemo.Še ni preskočila zadnje mlake,kot je nisva ne ti,ne jaz.
Žalostno je to,da je sestra,ista kri,samo v dejanjih,srcu in mišljenju ,pa niti senca,kaj šele sestra.Žal,tako je in treba se je sprijazniti,čeprav težko.
Nekdo vidi tvojo skrb,požrtvovanje,pogum in toplo srce in zato boš nagrajena.

nova
Uredništvo priporoča

Vse prevečkrat slišane zgodbe o pohlepu v družini, žalostno….

Joj, me kr stisne ko kaj takšnega berem…bodi dobra in poskrbi za mater.

New Report

Close