Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski Finančna stiska oz.socialna pomoč

Finančna stiska oz.socialna pomoč

Sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje, kot iskalka zaposlitve. Živim trenutno sama s sinom,v svojem gospodinjstvu oz. v hiši mojih staršev. S partnerjem začasno ne živiva skupaj,ker je stanovanje zelo majhno in se ne razume z mojimi starši. Partner s svojo minimalno plačo preživi sebe in najinega sina, zase sem oddala prošnjo za denarno pomoč na CSD, a je bila zavrnjena. Razlog je ta, da naj bi bil partner dolžan preživljat tudi mene. Ne vem zakaj, saj ima svoje gospodinjstvo in živi na svojem naslovu. CSD zahteva, da si uredim na sodišču status “mati samohranilka”..Nesmisel, saj partner za sina lepo skrbi, verjetno pa bomo našli drugo najemniško stanovanje in spet živeli skupaj. Ali CSD upravičeno odklanja pomoč za en mesec ali dva, dokler pač ne najdem zaposlitve? Hvala za odgovor

Spoštovana!

V kolikor imate partnerja, se potem res upoštevajo tudi njegovi prihodki, kateri pa očitno presegajo cenzus za pridobitev denarne socialne pomoči (DSP). Torej je žal res tako, da vam v tem primeru CSD upravičeno odklanja pomoč.

Res je tudi, da bi lahko interpretirali zakon tudi tako, da če partner ne živi z vami, se po zakonu ne šteje več v družinskega člana:

“V družino po tem zakonu se štejejo naslednje osebe oziroma družinski člani:
– zakonec oziroma oseba, ki živi z osebo, ki uveljavlja pravico do denarne socialne pomoči, najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo” (26.člen ZSV)

Vendar pa sem preverila na enem izmed CSD-jev in tudi oni pravijo, da samo dejstvo, da partner biva na drugem naslovu, še ne pomeni, da ni družinski član in je vseeno dolžan preživljati družino. Če pa bi se odločili za to, da pridobite status samohranilke, bi morali urediti še preživnino. Potem pa bi CSD na novo ugotavljal vašo pravico do DSP. Po mojem mnenju to ni smiselno, ker kot 1. dejansko niste mati samohranilka in 2. ker pravite, da bi pomoč potrebovali le za kakšen mesec dva, toliko časa pa že lahko traja postopek na Sodišču.

Lahko pa zaprosite za izredno denarno socialno pomoč za premostitev finančne stiske, če ste v stanju izredne materialne ogroženosti oz. je ogroženo preživetje družine. V tem primeru boste morali točno navesti za kaj denar potrebujete.

Moj odgovor vam najbrž ni preveč všeč, vendar pa vam želim, da stisko čim lažje prebrodite.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

sem mati samohranilka.imam dva sina eden študira in ima svojo družino. mlajši živi z menoj.sedaj sva oba brez službe.ker ne morem plačati položnic sem se obrnila na center za socialno.decembra sem dala vlogo za enkratno pomoč pa še zdaj nič.kaj naj storim da mi ne bodo odklpli elektriko in da ne bom ostala brez stanovanja. službe nisem zgubila po svoji krivdi.položnice se kopičijo jaz pa nimam denarja da bi plačala.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana lena000!

Verjamem, da vam je res težko prve mesece po izgubi zaposlitve, če nimate prihrankov, saj do redne denarne socialne pomoči verjetno še niste upravičeni, ker se upoštevajo dohodki zadnjih treh mesecev. Lažje je, če imate pogoje za pridobitev denarnega nadomestila Zavoda za zaposlovanje, vendar pa iz vašega sporočila sklepam, da temu ni tako.

Sprašujete glede enkratne oz. izredne denarne socialne pomoči (IDSP), kako da niste še nič dobili, če ste vlogo oddali že decembra. Ni mi znano, ali ste odločbo že prejeli. Vsekakor pa boste glede prejema odločbe oz. izplačila IDSP dobili najboljšo informacijo, če se obrnete na CSD, kjer ste vlogo oddali. Sicer pa na splošno za denarne socialne pomoči velja naslednje:
“Za izplačilo denarne socialne pomoči obstajata dva zakonita roka – pomoč se nakazuje 20. dan v mesecu. Če 20. dan v mesecu pride na soboto ali nedeljo se pomoč nakaže ali pred tem datumom ali po tem datumom – npr. 19. ali 20. dan v mesecu. Če izplačilo ni izvedeno 20. dan v mesecu, se izplačilo sprovede 6. dan naslednjega meseca za pretekli mesec. Če 6. dan v mesecu pride na soboto ali nedeljo se pomoč nakaže ali pred tem datumom ali po tem datumom – npr. 4. oz. 5. ali dan v mesecu.” (vir: )
Glede na to, naj bi vi pomoč prejeli najkasneje 6.2.2009.

Drugo, kar bi radi vedeli, pa je kaj storiti, da vam ne bodo odklopili elektrike in vas izselili iz stanovanja. Navedla vam bom vse možne načine reševanja vaše finančne stiske, čeprav verjamem, da katere izmed njih že izvajate, nekatere pa za vas ne pridejo v poštev, saj ne poznam toliko vašega primera:

– intenzivno iskanje redne ali honorarne zaposlitve: , , , in še več povezav za iskanje dela najdete na tej strani spodaj: http://www.ess.gov.si/slo/Iskanje-dela/iskanje-dela.htm,
– uveljavljanje pravice do denarnega nadomestila Zavoda za zaposlovanje,
– uveljavljanje pravice do redne in/ali izredne denarne socialne pomoči ter subvencionirane najemnine in brezplačnega dodatnega zdravstvenega zavarovanja,
– iskanje pomoči pri Karitas: Karitas na osnovi ugotovljenega stanja in v sodelovanju z drugimi socialnimi službami pomaga predvsem s hrano, osebnimi predmeti in občasno pri plačilu osnovnih položnic. Kontakti: ,
– iskanje pomoči pri Rdečem križu: ,
– zmanjševanje izdatkov: poleg vsakdanjih tudi npr. prodaja avta ali nakup manjšega ali najem manjšega stanovanja,
– informiranje še na forumu Materialna pomoč: .

Navedeno seveda velja za vaju oba s sinom.

Želim vam in sinu, da bi uspela čimprej najti novo zaposlitev, čas do takrat pa čim lažje prebroditi!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Eno vprašanje, zakaj se delavci na csd ne morete posvetit primerom in jih obravnavat kot soljudje?

s punco sma se znašla v hudi stiski in očitno v veliki luknji iz katere ni izhoda.
punca je en mesec pred rokom, na zacetku februarja jo je delodajalec odpustil tako da ni porodniške, na centru pa ne dobi pomoči ker je imela plačo januarja in februarja. edino kaj dobi je starševski dodatek ampak to je po rojstvu otroka.
jaz sem si zlomil roko in delat ne morem, na csd pa tudi ne dobim pomoči zaradi dveh manjših nakazil (200-300€)

no torej, danes je 23 februar, imava še točno 2,36€ , naslednji dohodek pa je konec marca če sploh, najemnino pa treba plačat do 15. feb

kaj naj clovek naredi v takšnam primeru

če je punca na zavodu za zaposlovanje, naj si odpre s. p, naj si plača prispevke za en mesec, kasneje pa bo dobila plačan porodniški dopust. Če si odpre sp, dobi 4500,00e pomoči, pogoj pa je, da ima eno leto sp prijavljen. Še imata čas da pohitita in se točno pozanimata, kako je s tem. Srečno

Pozdravljeni.Sem mamica 16 mesečnega sina imam partnerja ki pije.Skupaj sva 3 leta.Pravi da ne bo nehal piti.Stanujem pri njemu.Rada bi šla stran a nimam kam.Kaj naj storim?Grozi mi da bo on dobil otroka,a nima nobenega interesa zanj.Od jutra do večera jaz skrbim zanj.Nisem zaposlena.Prosim pomagajte mi.

Pozdravljena Nercisa!

Žalostno, da se vaš partner ne zaveda, kakšen zaklad imata, ker imata otroka in da ne čuti odgovornosti do otroka. Je pa očitno kar realist, ker pravi, da ne bo nehal piti, saj ponavadi res ne nehajo, niti tisti ne, ki vztrajno zatrjujejo, da bodo. Saj tudi v resnici to ni enostavno… Vi sedaj torej točno veste pri čem ste. Če ostanete z njim veste, kakšna prihodnost vaju čaka s sinom. Na njegovo podporo pri starševstvu v kakršnemkoli smislu tudi ne morete računati (razen preživnine, za katero se bosta morala dogovoriti, če odidete). Edino kar vam preostane je, da se postavite na svoje noge, kar pa ni treba, da bi vas preveč skrbelo, če ste že do sedaj večinoma sama skrbela za otroka. Ženske smo notranje zelo močna bitja in zmoremo marsikaj, sploh pa ko postanemo matere in se moramo boriti za dobrobit svojih otrok. K sreči obstajajo v Sloveniji hiše, domovi, kamor se mati v položaju, v kakršnem ste se znašla vi, lahko zateče. Lahko pokličete v naš ali v katerikoli drug materinski dom, ali mogoče varno hišo, katerih seznam vam navajam: http://med.over.net/telefonske_stevilke/seznam_materinski_domovi_varne_hise.php
V kolikor pa vas še kaj zanima, pa kar vprašajte.

Glede tega, da bi on dobil skrbništvo, mislim da se ne rabite obremenjevati. To je le tipična grožnja, katere se moški radi poslužujejo, ker bi radi obdržali žensko pri sebi in ji tako grozijo, da ji bodo vzeli, kar ji največ pomeni. V kolikor bi bil on skrben oče, kot ste vi mati, bi bilo to vprašanje, sedaj pa mislim, da ne bo.

Kar pogumno na svojo pot,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!sem mati samohranilka 2 otrok,(5 in 3 leta).s partnerjem nisva več skupaj!preživnine ni plačal že 5 mesecev,ker ne vem kje je zaposlen in kje živi,skratka nimam pojma kje je!kako naprej za izterjavo preživnine!že vnaprej hvala za odgovor!

Pozdravljeni petruska82si!

Postopek izterjave preživnine je takšen: Na Okrajnem sodišču (na območju stalnega prebivališča očeta otrok) oddate Predlog za izvršbo preživnine. Obrazec dobite v knjigarni ali na samem Sodišču. Poleg priložite originalno sodbo s potrdilom o pravnomočnosti ( to je žig na sodbi, ki jo dobite na Okrožnem sodišču, ki je izdalo sodbo o določitvi preživnine).

Preživnino lahko zahtevate za zapadle obroke in še za eno leto za v naprej ( t.i. zavarovanje). Ker ne veste, kje je vaš bivši partner zaposlen in če ne veste številke njegovega bančnega računa, prosite sodišče za uradne poizvedbe o računu in delodajalcu. Pri tem pa sodišču sporočite vsaj rojstni datum, tako da bo lahko sodišče opravilo poizvedbe.

Takse za predlog naj ne bi plačevali, prav tako ne za izdajo sklepa. Načeloma razen stroškov za fotokopije, drugih stroškov ne bi smeli imeti.

Informacije o postopku sem preverila in povzela na: http://www.pravniki.info/viewtopic.php?t=3800&sid=04fc5613b4499ad831948ec09b8f0898

Če bo postopek izvršbe neuspešno rešen ali če bo trajal več kot tri mesece, imata otroka pravico do nadomestila preživnine iz preživninskega sklada: http://www.jps-rs.si/si/prezivninski-sklad/naloge-sklada/. Postopek uveljavljanja te pravice najdete na njihovi spletni strani.

Želim vam, da bi uspeli otrokoma zagotoviti to, kar je njuna najosnovnejša pravica, namreč prejemanje preživnine od tistega starša pri katerem ne živita. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!
Mene pa zanima,kako je z preživnino,ki je podejtje ne nakaže.
Namreč trgali so direkt od plače,sedaj pa že tri mesece podjetje prikazuje ,da je preživnina bila nakazana,a preživnine niso nakazali otrokoma.
Kam se v takem primeru lahko obrnem.
Podjetje še ni v stečaju,a že od konec maja zaradi blokad ni nobenih izplačil.

Pozdravljeni!

Če preživnina že tri mesece ni bila nakazana, bi rekla, da ne glede na okoliščine oz. razloge za ne-nakazila, tudi vi vložite Predlog za izvršbo preživnine. Čeprav mi ni povsem jasno, kako lahko podjetje prikazuje, da je nakazovalo preživnine, dejansko pa nakazil ni bilo… Postopek vlaganja Predloga za izvršbo je opisan v zgornjem postu. Za dodatne informacije kontaktirajte Preživninski sklad: http://www.jps-rs.si/si/prezivninski-sklad/naloge-sklada/.

Veliko sreče pri uveljavljanju pravice vaših dveh otrok do preživnine!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Z možem sva se znašla v hudi finančni stiski.

Mož je bil zaposlen pri podjetju, ki mu ni plačevalo dela (še vedno mu dolgujejo cca 5000eur), zaradi tega si ni plačeval prispevkov in so mu leta 2013 zablokirali račun.
Zaradi blokiranega računa se ne more zaposliti, da bi lahko dolg poravnal, niti ne more zaprositi za denarno pomoč, praktično ne more narediti ničesar.
Računa mu ne morejo odblokirati dokler dolga ne poravna. Službe ne more dobit, ker ima zablokiran račun. Kako naj torej odplača dolg če se ne more zaposlit?
Kaj svetujete?

Jaz sem dolga leta preživlajala oba z minimalno plačo.
Zdaj pa sem tudi sama ostala brez službe.
Za socialno ne morem zaprosit, ker imam podedovane nekaj zemlje. Ampak žal se z zemljo ne morem hraniti in si plačati položnic za vsaj osnovno preživetje, elektriko in vodo.

Kam se lahko obrneva po pomoč?

Spoštovani,

predlagam, da kljub lastniški posesti zaprosite za denarno socialno pomoč. Ni vedno zavrnjeno, če gre za lastništvo nepremičnin, s katerimi si ne moreš pomagati. Poznam primer, ko je bilo odobreno po pritožbi na negativno odločbo. To pomoč boste prejemali skupaj kot družina.

Kar se tiče zablokiranega računa in posledičnih težav glede nadalnje zaposlitve se obrnite na društvo Prelomi, ki svetuje v takšnih primerih: http://www.prelomi.si/SOS_dolgovi.html.

Ste že bili na CSD? Če še niste, so oni pravi naslov, na katerega se lahko obrnete. Mogoče kar na prvo socialno pomoč.

Srečno in bom vesela tudi vaše povratne informacije o reševanju situacije.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close