Najdi forum

Pozdravljeni!

Sem mamica s tremi majhnimi otroki. Pred kratkim sem se odselila od moža, vendar sva (zaenkrat) še vedno poročena. Ker imam sama zelo nizke dohodke, bi želela tudi nekaj denarne pomoči iz njegove strani (na katero očitno ne bom mogla računati). Želela bi z njim skleniti dogovor o preživnini, vendar ne vem če je to mogoče, glede na to da sva prvič še poročena in drugič on že dalj časa nima nobenih dohodkov. Slišala in prebrala sem si tudi nekaj o možnosti izplačevanja preživnine iz preživninskega sklada (http://www.jps-rs.si/prezivninski-sklad.php?id=11). Zanima me, kako je, če partner ni plačilno sposoben – kako od njega zahtevati preživnino? Kakšna je možnost, da ti v tem primeru preživnino izplačuje preživninski sklad? Kakšen je postopek za uveljavljanje pravice do izplačevanja preživnine na preživninskem skladu?

Če morda kdo ve kaj več o tem, bi vam bila zelo hvaležna za odgovor.

Spoštovana!

Postopek za urejanje preživnine poteka tako:

1.Najprej se zglasite na pristojnem CSD in poveste, da bi želeli urediti preživnino za svoje otroke, ker sta se z možem razšla. Sama pa se ne bosta zmogla dogovoriti o višini preživnine.

2.CSD povabi vaju oba z možem. S sabo imejte obračun vseh življenjskih stroškov za otroke. Strokovni delavec vama pomaga doseči sporazum o višini preživnine, s katerim vas potem napoti na Sodišče. Če sporazuma tudi z njegovo pomočjo ne uspete doseči, pa na sodišče vložite Tožbo za preživnino. Z vsemi podrobnostmi vas bodo seznanili na CSD.

3.Ko je preživnina s strani Sodišča pravnomočno določena, naj bi jo mož plačeval. Če jo že 3 ali več mesecev ne nakaže, potem na Sodišču vložite Predlog za izvršbo preživnine.

4.Počakate, če bo izvršba uspešna. Če se ugotovi, da preživnina ni izterljiva, vložite Zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine na Jamstveni in preživninski sklad.

Možu ni odvzeta dolžnost preživljanja svojih otrok zaradi brezposelnosti in skoraj prepričana sem, da lahko urejate preživnino še preden sta razvezana, saj ne živita več skupaj.

Želim vam, da bi čim prej uspeli urediti preživnino za svoje otroke, saj je to njihova pravica. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Najlepša hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.Sem mamica samohranilka,sin ima 6 let in pol.oče ne plačuje preživnine,že dve leti jo prejemam iz JPS.Zelo me jezi,ker vem da ima premoženje,vozi se z novejšim avtom,sama pa sem ostala brez službe in ne vem kako bom preživela.Slišala sem za 203.člen o neplačevanju preživnine,Jaz ga imam dovolj in mislim da bom storila korak dalje.Zahtevam da plačuje za sina,da se zaveda da otrok potrebuje,da enostavno jaz moram imet in me nihče ne vpraša kako in kaj.On pa nima ničesar pisano na sebe,ker je pač tako pokvarjen .Kako mu naj stopim na prste?
Lahko podam kazensko ovadbo?

Spoštovana Tina!

Ja, neplačevanje preživnine je po Kazenskem zakoniku kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Zato lahko podate kazensko ovadbo, in to vam predlagam, da tudi storite. Greste na Policijo z osebnim dokumentom ter dokumentom, ki je izvršilni naslov za plačevanje preživnine ter podate ovadbo na zapisnik. Prosite za kopijo zapisnika, če vam jo ne bodo že sami dali. V ovadbi povejte vsa dejstva, ki kažejo na to, kako se on izmika plačevanju preživnine (npr. da ima vse napisano na druge osebe ali če dela na črno).

Glede na to, da ste brez službe in če nimate preveč premoženja, lahko na sodišču uveljavljate tudi pravico do brezplačne pravne pomoči. Tako lahko pridobite odvetnika, ki vam bo pomagal pri teh zadevah.

Kar pogumno se zavzemite za pravice svojega otroka!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

LEP POZDRAV!!!!SEM 31.LETNA MAMA SAMOHRANILKA IZ MARIBORA.IMAM SINA STAREGA 13.let.Z BIVŠIM PARTNERJEM SINOVIM OČETOM SVA SE RAZŠLA V 6.mes.NOSEČNOSTI.VMES MED NOSEČNOSTJO,KO SVA SE ŽE RAZŠLA SVA SE ŠE VIDEVALA.IMELA SEM UPANJE,DA ŠE BO VSE V NAJLEPŠEM REDU A SEM SE OŠTELA!!BIL JE NA SLUŽENJU VOJAŠKEGA ROKA V VRHNIKI.SKORAJ VSAK PET.KO JE PRIŠEL DOMOV SVA SE VIDELA.A ŽAL NA ŽELJO NJEGOVE MATERE VSE NA SKRIVAJ.IN NAPOČIL JE ČAS PORODA.ZELO HITRO JE PREVERIL V UKC MARIBOR KAJ SEM RODILA???HČERO ALI SINA???NATO SVA IZ CSD MARIBOR ZAČELA DOBIVAT VABILA ZA PODPIS OČETOVSTVA IN GLEDE PREŽIVNINE.NI SE ODZIVAL NA VABILA IN NA CSD MARIBOR POŠILJAL SVOJEGA OČETA IN MATER,DA STA GA OPRIVIČEVALA,DA KAO ON NE MORA KER JE NA SLUŽENJU VOJAŠKEGA ROKA.SOC.DELAVKO JE RAZKURILO IN JE VABILO POSLALA V VRHNIKO KJER JE SLUŽIL VOJAŠKI ROK..IN NE BOSTE VERJELI TUDI TAKRAT GA NI BILO BLIZU!!!PONOVNO IZGOVOR,DA GA KOMANDIR NI SPUSTIL!!!SOC.DELAVKA JE STANJE PREVERILA KAR PREKO TEL.V VRHNIKO IN UGOTOVILA,DA JE VSE LAŽ IN,DA SE VSEMU LE IZMIKA!!!!RES ŽALOSTNO!!!!NISEM VRGLA PUŠKE V KORUZO ŠLA SEM NAPREJ IN VLOŽILA TOŽBO NA SODIŠČE V MURSKI SOBOTI.NAJBLIŽJE SODIŠČE OTROKOVEMU PREBIVALIŠČU.NAMREČ TAKRAT SVA Z SINOM ŽIVELA V RADENCIH.ZAČELA SO SE VRSTIT VABILA ZA VABILI.A SE JE TUDI NA VABILA IZ SODIŠČA POŽVIŽGAL.TUDI NA TA SE NI ODZIVAL.NAJELA SEM SUPER ODVETNIKA IZ MURSKE SOBOTE.ZAHTEVALA SEM DNK!!!IN RES PO NAKAJ ČASU DOBIM POŠTO,DA SE Z OTROKOM OGLASIVA V LJUBLJANI 1.9.2007,DA ODDAVA VZOREC KRVI IN SLINE.NE BOSTE VERJELI OČE SINA JE PRIŠEL NA ODVZEM DNK-ja.PO ENEM mes.SO PRIŠLI REZULTATI,DA JE 99,999% OČE!!!BIL JE ZELO PRESENEČEN NA REZULTAT.NATO SMO IMELI ŠE ZADNJO OBRAVNAVO NA SODIŠČU,DA SE NA LEP NAČIN POMENIVA GLEDE PREŽIVNINE IN ZA TA DENAR KAJ JE DOLŽEN ŠE ZA NAZAJ OD KAR SEM VLOŽILA TOŽBO!!!PRIŠLI SMO NA VSOTO 160EUR NA mes.PLUS 100EUR VSAK mes.ZRAVEN,KAR JE DOLŽEN ZA NAZAJ.160EUR NAKAŽE AMPAK NI DUHA IN NE SLUHA O TISTIH 100EUR KAR JE SODNIK DOREKEL,DA JIH MORA VSAK mes.NAKAZAT ZRAVEN!!!!!ŠE TO!!!!!!DOLOČENO JE BILO,DA DENAR NAKAZUJE DO 28.V mes.AMPAK ŽE TEGA SE NE DRŽI.ON NAKAŽE 1.2.3. ALI PA 4. NASLEDNJI mes.PLUS ŠE TO,DA JE NA SODIŠČU LAGAL,DA IMA ZELO MALO PLAČO IN BIL NA PODLAGI TE IZJAVE OPROŠČEN VSEH PRAVDNIH POSTOPKOV NA SODIŠČU.NE RAZUMEM KAKO,DA NI RABIL NOBENEGA DOKAZILA O PLAČI oz.O PREMOŽENJU??????OD MENE SO PA ZAHTEVALI VSE MOŽNE PAPIRJE!!!!!RES JE DA SEM TAKRAT BILA BREZPOSELNA IN SEM BILA TAKRAT OPROŠČENA VSEGA.AMPAK SEM MORALA PRINEST DOKAZILA ON NI RABIL PA NIČ.ZDAJ ŠE PA DODATEN ŠOK!!!!PRED KRATKIM SEM IZVEDELA PREKO NJEGOVIH DOBRIH ZNANCEV,DA IMA ŽE OD LETA 2005 SVOJ S.P. PREVERILA SEM TUDI SAMA PREKO INTERNETA IN VSE DRŽI.TA S.P. OBRATUJE.NA KOGA oz.KAM SE NAJ OBRNEM,DA PRIDEM ZGODBI DO KONCA?????HVALA,DA STE ME POSLUŠALI oz.PREBRALI MOJO ZGODBO.UPAM,DA MI BOSTE LAHKO KAKO POMAGALI??V NAPREJ HVALA ZA POMOČ.LEP POZDRAV OGORČENA

Lepo pozdravljena ogorčena!

Najprej bravo za vztrajnost, katere je bilo potrebno kar veliko, da ste prišli do te točke. Le takoj naprej.
Potem bi vas prosila, da naslednjič sporočilo napišete z malimi tiskanimi črkami, da bo lažje za brati.

Pravite, da vam otrokov oče sedaj sicer plačuje redno preživnino 160 EUR na mesec, ne plačuje pa dogovorjenih mesečnih obrokov dolga za nazaj 100 EUR. Če imate to določeno v pravnomočni sodni odločbi, lahko po 3 mesecih neplačevanja celotne preživnine vložite Predlog za izvršbo. Obrazec lahko kupite v DZS-ju: št.obrazca 7,97. Če ima s.p. in ima od njega kaj prihodka, potem je to za vas samo pozitivno, saj mu bodo imeli od kje vzeti. Poleg tega lahko zaprosite tudi za zavarovanje preživnine, zato da se mu bo preživnina v nadaljnjem (za obdobje 1 leta) odtegovala direktno od osebnega dohodka. Vendar pa v tem primeru potrebujete drug obrazec: št.7,98 Predlog za izvršbo (za izterjavo preživninske terjatve). Če v knjigarni nimajo obrazca, ga menda dobite tudi na sodišču. Predlog za izvršbo s sklepom lahko napišete tudi sami, vendar morate vedeti, katere točke oz. podatki morajo biti notri navedeni. Kakšno predlogo se da najti tudi na internetu. V Predlogu za izvršbo navedite podatke o njegovem s.p. in če imate, njegov TR, EMŠO in davčno št. ter tudi svoj TR. Če mislite, da je možno, da nima prikazanih dohodkov, lahko predlagate tudi rubež na premičnine in nepremičnine. Predlog za izvršbo oddate na pristojno Okrajno sodišče, izvršilni oddelek. Pri njih se pozanimajte, v koliko izvodih je potrebno oddati in če bi vas še kaj zanimalo v zvezi s tem.

Drugo, kar lahko in je tudi smiselno, da storite je, da greste na Policijo in proti njemu vložite kazensko ovadbo zaradi neplačevanja preživnine. Vsaka neplačana preživnina je kaznivo dejanje, zato ga lahko prijavite vsak mesec, ko ne plača. Obiskali ga bodo policisti, po dveh mesecih bo obravnavan že kot povratnik… Mislim, da mu ne bo vseeno in se ne bo več kar tako izmikal svojim starševskim dolžnostim.

Kar tako pogumno naprej urejajte zadeve in mislim, da se bo uredilo.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Gospa Jana!!!!!!Najprej en lep pozdrav!!!Ja potrpljenje mora vsekakor bit.Najlepše vam hvala za izčrpen odgovor oz.pomoč.Zelo sem vam hvaležna.Vsekakor bom vložila tožbo in ga izterjala koliko se bo dalo.Če ne bo šlo tako bom pa poskusila tudi s policijo.Nisem pohlepna oseba.Ampak kar je bilo dorečeno se naj potem tudi tega drži!!!!Ne bi me bolelo,če se on ne bi strinjal s tem.Ampak se je in to takoj!!!Že čudno se mi je zdelo,ko sva stopila iz sodišča mi je takoj rekel,da mi po vsej vrjetnosti ne bo mogel takoj zraven nakazovat teh 100eur.Sama pri sebi sem si mislila morda “je pa le res” da ga je šokiral izvid DNK-ja???Ne vem kaj si je on domišljal?Morda,da sem imela še katerega moškega zraven njega?Ampak se je pošteno oštel!!!!Glede S.P-ja sem pa trdno prepričana,da ga ima in da OBRATUJE.Drugače bi po moje pisalo na internetu,da NEOBRATUJE.Imam tudi njegove os.podatke in podatke njegovega S.P-ja.Tako,da se mi ne mora več izmikat oz.jokat kako ima malo dela,ker ja bilo vse skupaj samo navadna “LAŽ”!!!!!Trdno sem se odločila,da bom šla ponovno do konca.Če ne z lepa pa z grda.Aja še to!!!Kaj menite vi Gos.Jana kako mu je uspelo na sodišču tako lepo speljat to,da ni rabil nobenih dokazil o plači oz.o premoženju????To me zelo mori.Jaz sem pa morala prinest vse možne papirje in dokazila!!!!!Ravno on bi moral prinest vse,da bi lažje obravnavali in tudi lažje določili preživnino.A imam prav???Tako to bi bilo za enkrat z moje strani vse.Če še bom potrebovala kakšen nasvet ali pomoč upam,da se lahko še obrnem na vas????? LEP POZDRAV “OGORČENA”

Lepo pozdravljena še enkrat!

Tu vsekakor ne gre za pohlep, ampak za pravico otroka do tega, da ga preživljata oba starša.

Pravite, da otrokovemu očetu na sodišču ni bilo potrebno prilagati nobenih dokazil o prihodkih, vi ste jih pa morali. Njega so oprostili stroškov postopka na osnovi izjave, za katero pravite, da je bila celo lažna, od vas so pa zahtevali vsa mogoča dokazila, da so vas potem oprostili stroškov. To se res ne sliši logično. In tudi Zakon o upravnem postopku, 122.člen, določa, da organ “lahko oprosti stranko plačila vseh stroškov ali dela stroškov, če spozna, da jih ta ne more plačati brez škode za nujno preživljanje same sebe in svoje družine. Sklep o tem izda organ na predlog stranke na podlagi potrdila o njenem premoženjskem stanju”. Zato si lahko vse skupaj razlagam edino tako, da je morda tudi on priložil potrdila o premoženjskem stanju, samo da vi za to niste vedela.

Glede določanja višine preživnine brez njegovih dokazil o premoženjskem stanju, morda le-teh niso zahtevali, če sta znesek določila sporazumno, sodniku/sodnici pa se je znesek tudi zdel realen. Vendar pa je bolj verjetno in mislim, da tudi običajno, da sodišče ima podatke o njegovem premoženjskem stanju, saj se preživnina določa glede na zmožnosti zavezanca ter potrebe upravičenca. In če se starša dogovorita za znesek, ki ni primeren glede na koristi otroka, sodišče tudi poseže v dogovor staršev, zato pa potrebuje podatke o premoženjskem stanju obeh, še posebej pa zavezanca.

Če boste še kaj potrebovali, se vedno lahko obrnete na nas.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljena še enkrat!!!!

Ga.Jana povedala vam bom takole.Vrjamem,da se vam zdi vse skupaj nelogično.Enako je tudi z moje strani.Ko smo imeli zadnjo obravnavo na sodišču se je sodnik prav začudil,da je prišel bivši partner na obravnavo.Dober dan G.S……K a ste se le pojavili!!!!!!Vas še pa nisem videl!!!Ga.Jana vsa vabila,ki so bila poslana iz strani sodišča na njegov naslov so bila vsa tudi vrnjena na sodišče “NEZNAN NASLOVNIK”…To se je vleklo in vleklo…Nato mi je moj odvetnik predlagal,da najamem zasebnega detektiva.Da ga bo on sigurno izsledil.In tako je tudi bilo.Izsledil ga je res in ga tudi obiskal ampak še kljub vsemu se ni odzival na vabila!!!No in na zadnji obravnavi je sodnik postavil znesek preživnine to je 160eur plus 100eur za nazaj.Strinjal se je z vsem.In to takoj brez kakeršnih koli vprašanj ali ugovorov.Po moje,če bi imel res tako malo plačo kot je izjavil bi imel tudi kakšen komentar glede na višino preživnine!!!Tako,da mi ne bo nikoli jasno glede njegovih dokazov o plači in premoženju.Če bi jih dostavil oz.poslal po pošte bi imel sodnik tudi razvidno in bi tudi kaj omenil kot je zame,da sem brezposelna,da nimam premoženja itd…Tudi DNK-ja je bil opravičen.Koliko sem seznanjena in koliko mi je bilo v moči,da sem poizvedela mora DNK plačat tisti,ki je izgubil bitko oz.borbo.A je tako????

LEP POZDRAV

“OGORČENA”

Pozdravljena!

Ja tako je, stroške DNK testa mora plačati tisti, ki izgubi tožbo.
Še zakonska podlaga:

Zakon o pravdnem postopku
“153. člen
Kadar predlaga stranka izvedbo dokaza, mora po nalogu sodišča založiti znesek, potreben za stroške, ki bodo nastali z izvedbo dokaza. …
154. člen
Stranka, ki v pravdi ne uspe, mora nasprotni stranki in njenemu intervenientu povrniti stroške. …”

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Dober večer!!!!

Opažam,da me imate že vrh glave.Sem skoraj 100%,da si mislite,da se pretvarjam in vse skupaj le igram.Tako bi moralo biti”ampak ni bilo”.V glavnem storila bom tako kot ste mi svetovali že v prvem pismu.Najlepša vam hvala za vaš trud in obadanja z menoj.

LEP POZDRAV

ŠE ZMERAJ “OGORČENA”

Dober večer!

Se vam opravičujem, če sem vam dala občutek, da vas imam že vrh glave, ker nikakor ni tako, nasprotno, vesela sem vašega zaupanja, da se obračate name. In tudi ne mislim, da se pretvarjate ali igrate, ampak verjamem vsemu, kar ste napisala, saj vem, da je v vseh teh postopkih in pri nekaterih osebah, možno vse mogoče… Poleg tega ženskam v stiski pri svojem delu vedno verjamem, razen če bi dejstva pričela kazati drugače, potem bi pa to tudi povedala.

Edino to razmišljam, kako se res včasih dogaja, da si predstavljamo določene besede ali ravnanja soljudi kot posledica nesprejemanja nas samih, v resnici pa mogoče nimajo nikakršne zveze z nami. Na odzive soljudi namreč vplivajo najrazličnejši dejavniki… Zato je pozitivno, če človek svoja prepičanja preveri, tako kot ste storili vi. Vendar pa so tudi situacije, ko tega ni možno preveriti, zato se je dobro vprašati, če smo mogoče nagnjeni k temu, da si domišljamo, da nekdo ravna na določen način, ker ima nekaj proti nam in se potem zavedamo, da so lahko take misli le plod naše domišljije ter si tako prihranimo neprijetna občutja.

Če vas bo še kaj zanimalo, vam bom z veseljem odgovorila, do takrat pa vas lepo pozdravljam in vam želim, da ostanete tako odločna in nikoli ne obupate!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Dobro jutro!!!!

Ura je skoraj 2 v jutru jaz pa spet za računalnikom.Ne vem kaj se dogaja zadnje čase z menoj????Mislim,da svoje dela psiha!!!!Ne moram spat in pika.Po glavi mi rojijo čudna vprašanja.Še bolj so pa čudni odgovori.A bo že enkrat temu konec?????Vrjamete ali ne sodišča imam po domače rečeno že vrh glave.A ni konca in ne kraja.

Ja Ga.Jana res sem imela občutek,da me imate že vrh glave.Se opravičujem za vse napak natipkano.Vse drži kaj ste natipkali se strinjam z vami.

HVALA VAM ŠE ENKRAT ZA VSPODBUDNE BESEDE!!!!

LEP POZDRAV

“OGORČENA”

Spoštovani,

Ločena sem skoraj 4 leta in imam 6 let staro hčerko. Z bivšim možem sva ob vlogi predloga za ločitev in kasneje na glavni obravnavi dorekla višino preživnine,ki jo je sam predlagal – takrat na 25.000,00 SIT – kar danes znaša 111,00 EUR. Preživnino sicer plačuje redno, vendar za kak dodaten strošek, ki ga imam npr. v vrtcu ali za kako drugo dejavnost, ki bi se je hčerka želela udeležiti niti slučajno ni pripravljen dati zraven. Naj samo kot informacijo povem, da imam mesečnega stroška samo za vrtec cca. 100,00 EUR. In več kot jasno mi je, da za 100,oo eur (če računam svoj del) ne morem otroka preživet cel mesec za vse stroške, kot je hrana, pijača, oblačila, obutev, prosti čas in ostale stvari, ki se računajo zraven v preživnino. Z bivšim možem imava zelo slab odnos, se skoraj ne pogovarjava, večino komunicirava samo preko sms, pa še to samo tisto, kar je nujno in se nanaša npr. kdaj pride po njo (mimogrede, to si sproti zmišljuje in si skozi prestavlja dneve in ure, ter se izgovarja na svojo službo).

Pred nekaj dnevi sem mu tudi preko sms-a napisala, da so stroški vedno večji, da gre hčerka letos v šolo, da bo še več stroškov, ter da mi s tako preživnino ne gre več skozi mesec, ter če je pripravljen glede na to dati kaj več za hčerko na mesec. Seveda je rekel, da ne. Potem sem se pozanimala na CSD kako naj pridem do večje preživnine, pa so rekli, da v tem primeru edino preko tožbe na sodišču.

Vem, da so to spet kar precejšnji stroški in niti nimam zagotovila, da bom dobila kaj višjo preživnino, saj je bivši mož vmes menjal zaposlitev, in ne vem kako mu prikazujejo oz. nakazujejo plačo (slišala sem, da nekateri privatniki delajo tako, da delavcu nakažejo minimalno plačo na banko, ostalo pa plačajo delavcu z gotovino “na roko”, ki jo upravičijo kot druge stroške), strah me je, da bi bilo tudi pri njemu tako. Vem sicer, da dela pri firmi, ki je dobro stoječa in ima kar dobre plače, le tega ne vem, kako bi to lahko izvedela glede nakazil na banko. Po moje se mi namreč lahko zgodi, da bom zaradi tega ostala brez povišanja preživnine, ker mu ne bi mogla dokazat, da ima dost večji prihodek. S tem bi namreč imela na sodišču samo dodatne stroške, pa brez nekega haska. Namreč bivši mož meni, da preživnino porabim zase in ne za hčerko, oz. če se izrazim grdo, nima pojma kako gre denar za otroka, ki mu želiš vseeno nudit vse, kar lahko, saj jo sam videva samo cca. 4 popoldneve na mesec (več sam nima želje).

Še to naj povem, da nima nobenih drugih otrok, niti druge ženske (vsaj ne da bi vedela) in še zmeraj živi pri starših, kar pomeni, da tudi nima nekih dodatnih stroškov zase.

Kaj mi predlagate? — razmišljala sem, da bi tožbo sama sestavila, morda našla kje kak vzorec ali kaj podobnega in si s tem prišparala cca. 100 eur, ki bi jih sicer odštela za odvetnika.

Prosim za vaš nasvet, za katerega se vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovana Rožica8!

Predlagam vam, da res tožbo sestavite sami. V tožbi pa je pomembno, da natančno pojasnite razloge za zvišanje preživnine in podrobno opišete mesečne stroške za hčerko. Višina preživnine se sicer določa glede na zmožnosti zavezanca in potrebe upnika, vendar je slednje v prednosti. V tožbo pa lahko pripišete tudi Predlog za oprostitev plačila sodne takse, če mislite, da ste v tako težki življenjski situaciji, da je ogroženo vaše preživljanje. En vzorec tožbe najdete tukaj, samo ni prav za zvišanje preživnine: . Mogoče vam vseeno prav pride, če sama ne boste našla kake bolj specifične za vaš primer. Obstaja pa tudi CD: Vzorci tožb, prelogov in drugih vlog v civilnem in gospodarskem pravu, katerega si lahko poskušate izposoditi v knjižnici. Dober vir informacij v zvezi s preživninami pa je tudi forum Enostarševske družine:

V kolikor vaši dohodki ne presegajo dvakratnika osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je cenzus za brezplačno pravno pomoč(BPP), bi bilo smiselno vlagati za BPP. Če pa presegajo, pa obstaja tudi ugodna varianta pravne pomoči preko Pravno informacijskega centra (PIC), ki stane 18 eur za začete pol ure, z možnostjo 20% popusta, če jim naklonite tiste 0,5 % dohodnine: . Tako bi lahko vi sami sestavili tožbo, njim bi jo dali pa še za pregledati.

Obstaja pa še možnost, da se poskušata z bivšim možem dogovoriti s pomočjo mediacije (mirno reševanje sporov), kjer s pomočjo usposobljene osebe skušata priti do soglasja. Tukaj sem našla enega brezplačnega izvajalca: .

Upam, da boste uspeli izboriti pravično preživnino za svojo hčerko!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!
Imam vprašanje glede preživnine. Z bivšim možem sva razvezana približno 7 let in v tem času dokaj redno plačuje preživnino za sina, vendar se pogosto dogaja, da s plačilom zamuja. Preživnino bi moral nakazati najkasneje do 15. v mesecu (že to se mi zdi zelo pozno, a je to pri dogovarjanju pač izsilil in sem pristala) za tekoči mesec. Pogosto se zgodi, da preživnino nakaže 7 do 10 dni kasneje, ali pa je sploh ne nakaže in potem nasledji mesec nakaže dve skupaj.
Ta nerednost me zelo moti, saj na ta denar 15. v mesecu pač računam (gre za 160 eur) in je zelo težko, če ga ni.
Bivši mož je redno zaposlen, za to me zanima, če je mogoče urediti, da bi se mu preživnina odtegovala direktno od plače, torej, da bi delodajalec del njegove plače v višini preživnine za otroka nakazoval na moj račun. Je za to potrebna tožba? Kam jo vložim in kakšna dokazila je treba predložiti?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

pozdravčeni mene pa zanima do kdaj so starši dolžni plačevati preživnino? ali tudi po polonoletnosti ? sama sem namreč že polonoletna ter bi se zdaj vpisala na izredni študij živim pri očetu, ki mi nudi vse ter skrbi za vse moje “življenske potrebe” a mati, ki se je odselila pred 4 leti, mi ne nudi ničešar tudi preživnine ni nikoli plačala ali se to da kako urediti ali pač ona ni dolžna plačevati več ker sem polnoletna in grem izredno studirat sicer bi sama sla redno vendar bi bil prevelik zalogaj za mene ter očeta (prevoz, stanovanje…) na CSD mi neznajo nič konkretnega povedati mi samo pravijo da se z njo pogovorim ter nerazumejo zakaj mi nič finančno noče pomagati:S
se opravičujem če se malo nesmiselno pisala 🙂 lep pozdrav

Spoštovana Didi!

Oglejte si spletno stran:

Starši so dolžni preživljati svoje otroke do polnoletnosti, če se šolajo, pa tudi po polnoletnosti, vendar največ do dopolnjenega 26. leta.

Suzana Gliha Škufca

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni Rafaella!

Upam sicer, da se je do sedaj že kaj uredilo. Drugače pa je možno, da se bivšemu možu znesek preživnine trga od plače. Seveda pa je to izvedljivo po sodni poti z izvršbo.

Suzana Gliha Škufca

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close