Najdi forum

razveza-dodelitev otrok

Po kakšnem ključu lahko dodelijo otroke očetu…Če sta dva otroka eden predšolski drugi šoloobvezen.
Prvi precej bolehen oba pa sta močno navezana drug na drugega.
Ali lahko oče zahteva otroka,če je do mame bil nasilen in tudi do njiju psihično in fizično.Je potrebno kakšno psihološko mnenje glede tega ,da bi otroke dobila mama.Zanje namreč izredno lepo skrbi prišl je tako daleč,da je z njima morala pobegniti od doma prav zaradi nevzdržnih razmer.
Prosim za jasne konkretne odgovore.
Ima mama-žrtev pravico,da zahteva ločen razgovor na centru za soc.delo saj se ne želi po vsem hudem prestanem in po še trajajočih grožnjah ponovno soočiti z možem???
Hvala

Spoštovana Irena!

Otroci so dodeljeni očetu, če je to v njihovo korist. Doživljanje psihičnega in fizičnega nasilja strani očeta, ali posredno doživljanje nasilja očeta, ki ga je povzročal materi, pa nikakor ni bilo v njihovo korist.

Če se starša ne bosta sporazumela o dodelitvi otrok, torej če bosta oba želela in vztrajala pri tem da bi bili otroci dodeljeni njemu oz. njej, bo sodišče odločilo, komu bodo otroci dodeljeni. Odločalo bo na osnovi mnenja CSD ter sodnih izvedencev.
…………………………………………………………………………………………………………

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerji (ZZZDR) glede tega pravi tako:

“105. člen

(1) Če starša ne živita ali ne bosta več živela skupaj, se morata sporazumeti o varstvu in vzgoji skupnih otrok v skladu z njihovimi koristmi. Sporazumeta se lahko, da imata oziroma obdržita oba varstvo in vzgojo otrok ali da so vsi otroci v varstvu in vzgoji pri enem od njiju ali da so eni otroci pri enem, drugi pri drugem od njiju. Če se sama o tem ne sporazumeta, jima pri sklenitvi sporazuma pomaga center za socialno delo.

(2) Če se starša sporazumeta o varstvu in vzgoji otrok, lahko predlagata, da sodišče v nepravdnem postopku izda o tem sklep. Ce sodišče ugotovi, da sporazum ni v skladu s koristjo otrok, predlog zavrne.

(3) Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o varstvu in vzgoji otrok, odloci sodišče na zahtevo enega ali obeh staršev, da so vsi otroci v varstvu in vzgoji pri enem od njiju ali da so eni otroci pri enem, drugi pri drugem od njiju. Sodišče lahko po uradni dolžnosti tudi odloči, da se vsi ali nekateri otroci zaupajo v varstvo in vzgojo drugi osebi. Preden sodišče odloči, mora glede otrokove koristi pridobiti mnenje centra za socialno delo. Sodišče upošteva tudi otrokovo mnenje, če ga je otrok izrazil sam ali po osebi, ki ji zaupa in jo je sam izbral in če je sposoben razumeti njegov pomen in posledice.

(4) Zahtevi iz prejšnjega odstavka mora biti priloženo dokazilo pristojnega centra za socialno delo, da sta se starša ob njegovi pomoci poskušala sporazumeti o varstvu in vzgoji skupnih otrok.”
…………………………………………………………………………………………………………

Glede razgovora na CSD pa nisem prepričana, kakšen razgovor imate v mislih, verjetno svetovalnega. Predlagam, da se gospa o tem pogovori s strokovno delavko/cem, ki vodi te razgovore na pristojnem CSD.

Gospa naj bo kar brez strahu in pogumna kot do sedaj. Za podporo v tej težki situaciji pa se lahko obrne tudi na katero izmed organizacij (če se že ni), ki jih najdete na tej povezavi: . Na strani pa boste našli knjižico s koristnimi informacijami “Poti iz nasilja” v elektronski obliki.

Lep pozdrav,

Jana Metelko Materinski dom Škofljica-Zavod Pelikan Karitas, tel.: 01/366-77-21, <http://pelikan.karitas.si/materinski_domovi.htm>

Spoštovani!

Obračam se na vas, ker resnično ne vem več kako naprej.Moja zgodba je sledeča.S sedanjim partnerjem sva skupaj v izvenzakonski zvezi cca 6 let.Sprva je bilo vse uredu,ljubeč,…potem pa so se začele težave,in sicer najprej se je veliko časa posluževal le psihičnega nasilja(poniževanja,grožnje,…),potem sčasoma pa je uporabil tudi fizično nasilje-držanje za vrat,klofute okrog glave(v bistvu po obrazu),udarci po telesu,…Za vsa ta dejanja sem bila kriva jaz,moje obnašanje,…tako je rekel on.Naj zgodbo skrajšam,po treh skupnih letih se nama je rodil prvi otrok,dve leti kasneje še drugi.Že med nosečnostjo kadar je vzkipel sem poslušala kako bi me nalomil če nebi bila noseča,pa da škoda ker je njegov,…To se jde dogajalo sprva zelo poredko potem se je samo še stopnjevalo.Tudi po rojstvu se ni kaj dosti spremenilo,le da je tu kričal tudi na bogega otroka,ker je jokal.Zgodba se pri drugem otroku ponovi.Ko mu omenim,da so otroci zelo zaščiteni,da kar dela je psihično nasilje nad njimi(ko jočejo pravi,da jim polomi roke,noge…)se malo zamisli,vendar naslednjič je isto.Je zelo vzkipljiv in pomoje bi rabil strokovno pomoč,vendar če mu to omenim pravi, da on je že uredu,če pa ima take ljudi okrog sebe logično da je živčen.
Sama pri sebi vem kaj bi morala storiti-oditi proč od njega.Kar me zanima je sledeče:
1.Dodelitev otroka-skupno skrbništvo ne pride v poštev ker ga hočem videvati čimmanj.Ali ima kaj prednosti ker ima službo in stanovanje-živimo namreč pri njem,tako da bi si morala jaz poiskati najemniško stanovanje.Naj še povem da sta otroka majhna( 3 in 1,5 let) in bolj navezana na mamo.
2.Stiki-na podlagi česa jih sodišče odredi-kako pogosti bodo.
3.Kako dokazati psihično nasilje in tudi fizično,ker recimo nekih dokazov nimam(posnetki,..),kako ti lahko verjamejo na besedo.
4.Glede na to, da je bilo prisotno nasilje,prijavila nisem nikoli(priče imam vendar dvomin da bi se kdo želel izpostaviti) ali je možno,da mu prepovedo stike?

Za odgovore se vam že v naprej lepo zahvaljujem.

Odgovor: http://med.over.net/forum5/read.php?40,8775763,8776128#msg-8776128

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close