Najdi forum

Prosim,če mi lahko kdo odgovori na moje nenavadno vprašanje :ob rojstvu mojega otroka 5,5 m je očetovstvo podpisal “nepravi” očka.Ali se očetovstvo lahko izbriše iz rojstnega lista?

Pozdravljena Kristina!

Očetovstvo bi se lahko izbrisalo, če bi bilo s sodno odločbo ugotovljeno, da je otrokov oče nekdo drug. Da bi to dosegli, bi moral otrokov pravi oče vložiti Tožbo za izpodbijanje očetovstva. Če pa bi želeli izpodbijati očetovstvo vi ali tisti, ki je podpisal očetovstvo, bi morali pojasniti svoje ravnanje ob rojstvu otroka, ko ste podali soglasje k priznanju očetovstva, ki ga sedaj izpodbijate. Načeloma se podano priznanje očetovstva namreč ne more preklicati. Za več informacij o samem postopku izpodbijanja očetovstva se lahko pozanimate na PIC-u.

Lep pozdrav,

Jana Metelko Materinski dom Škofljica-Zavod Pelikan Karitas, tel.: 01/366-77-21, <http://pelikan.karitas.si/materinski_domovi.htm>

Žal lahko izpodbija očetovstvo le tisti, ki misli, da je oče, pa ni vpisan v matično knjigo. Kdor je očetovstvo priznal, da ne more izpodbijati. Če bi dvomil v to, pač ne bi priznal očetovstva. Vi pa ga prav tako ne morete izpodbijati, ker ste se strinjali s priznanjem očetovstva. Zato se s tem ni za igrati. Prepričate lahko samo pravega očeta, da vloži tožbo in reši zadevo, sicer bo imel otrok “napačnega” očeta z vsemi posledicami, tudi premoženjskimi vred.

nova
Uredništvo priporoča

lep pozdravček!
niti ne vem kam naj se obrnem.sem mati samohranilka,ločena že 7 let.alkohol!!!!
zdaj pa sva si s sinčkom končno nasla topel domek in človeka,ki naju oba ima rad in spoštuje.
zakaj gre!?
bivši ni nikoli nič dal za otroka,niti preživnine.niti ga ni nikoli prišel iskat na dom,pa po njem spraševati.ko je šel v šolo ni dal centa za potrebščine,da o roj.dnevih ne govorimo.skratka se je vedel kot da ta otrok ne obstaja.
DO DANES….sinček je začel govoriti,kaj mu ta “novi” prijatelj(moj sedanji partner) nudi.nas je peljal na morje,se z njim igra,pa na smučanje…..itd.
vglavnem,je ta bivši kupil smiči za sina in zdaj pa otrok kar naenkrat hoče it k njem.do sedaj je blo vse o.k.končno sva se umirila in se podala v novo življenje,pa kar naenkrat BUUUM.
hudo mi je,ker sem hotela mir zase in za otroka. seveda pa ti lahko kupiš otroka z igračo.NI POŠTENO.PROSIM VAS ZA KAKŠNO KONTAKTNO ŠT.ALI PA NASLOV,KJER SE LAHKO O TEM POGOVORIM.

Spoštovana Emma!

Ne, res ni pošteno, da se otrokov oče toliko časa ni zmenil za otroka. Ni pošteno ne do vas, predvsem pa ne do otroka. Vendar pa je otrokov oče in otrok si očitno želi njegove prisotnosti v svojem življenju.
Predlagam vam obisk CSD-ja, kjer se bosta z bivšim partnerjem poskušala dogovoriti o obsegu in poteku stikov njega z otrokom.

Suzana Gliha Škufca

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Vsem, ki imate kakršna koli vprašanja, dileme ali stiske v zvezi z vzgojno tematiko, vam priporočam, da se obrnete na svetovalnico za starše pri Mladinskem domu Jarše – 01/5414323!
Lep dan,
Peter

Pozdravljeni

potrebujem en odgovor. Z možem sva srečno poročena 5 let in imava sina. Pred dvema mesecema pa se pojavi pismo znane odvetnice od ženske ki trdi, da ima z mojim možem 8 letnega otroka in, da želi preživnino ter stroške za nazaj 4000 eur ter 300 eur preživnine.
Moj mož je sicer res preživel eno noč z to gospo vendar je to tudi vse. Odločil se je za dnk in sedaj čakamo rezultate.

V primer, da je oče tega otroka kakšne pravice in dolžnosti do tega otroka imamo.
Zanima me koliko je res potrebno plačano za nazaj- saj prej nismo vedeli za tega otroka

Hvala za odgovor.

Živijo!
Tudi jaz imam problem….
Novembra 2009 sem dopolnila 18 let, v rojstem listu ni vpisan moj biološki oče, temveč
oče moji starejših polbratov/ sester. seveda se od mojega rojstva dalje moja mati ter nebiološki oče, s katerim živimo, venomer prepirata itd. Kar naenkrat pa ta nebiološki oče, ki z menoj celo življenje ne govori, zahteva dokaz očetovstva.. oziroma, da se v roj.list itd.vpiše moj biološki oče.
Sedaj pa prblem, ne vem kaj narediti. biološki oče je pripravljen vse storiti… kar je potrebno, tudi plačeval bi mi.. a ne vem, kam moram iti, jetreba sedaj vpisanega očeta odjaviti? moram tudi jaz kaj podpisat? oz.kaj naj naredim kot prvi korak? 🙂

najlepša hvala… in lp

Ema, pusti otroku, da spozna očeta..to pravico ima
Ne boj se, da lahko kupiš otrokovo ljubezen…to samo tako zgleda,potem pa pride čas, ko otrok zraste in se spominja nazaj kaj, kako je bilo
in ve, kdo ga ima rad, kdo ga je podkupoval itd.
S partnerjem bodita pametna in določte stike…imela bosta tudi več časa zase
otrok pa dva očeta…a ni to super.
Ne se bat, da tvojega partnerja otrok ne bi več maral, seme je posejano,zdaj pa negovat…
Če bo njegov pravi oče ok. je sine na boljšem.Če misli bivši
delat probleme, pa pluva v lastno skledo…
Pamet v roke in se zavedat, da bivši lahko to počne namerno, da bi se vidva prepirala
lahko, pa res želi stike, kar pa nimaš pravice preprečit….

Pozdravljena punčica!

Sprašujete, kako urediti, da bo v vašem rojstnem listu vpisan vaš pravi oče in ne vaš nebiološki oče, čemur tudi nihče ne nasprotuje.

Vložiti bo potrebno tožbo za izpodbijanje očetovstva. Tožbo bi lahko vložil mož vaše matere, ki je sedaj vpisan, vendar je že zamudil zakonsko predpisan rok. Vaša mati je tudi že zamudila rok in prav tako vaš oče. Tako, da je sedaj to na vas. Imate pa 5 let časa od vaše polnoletnosti, da to storite.

Zakonska podlaga:

„Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR)
2. Izpodbijanje očetovstva in materinstva
96. člen
(1) Mož lahko izpodbija očetovstvo otroka, ki ga je rodila njegova žena v zakonski
zvezi ali pred pretekom tristo dni od prenehanja zakonske zveze, če misli, da ni njegov oče.
(2) Tožbo mora vložiti v enem letu od tedaj, ko je zvedel za okoliščine, ki vzbujajo
sum, da otrok ni njegov, vendar najkasneje pet let po rojstvu otroka.
97. člen
(1) Mati lahko izpodbija, da je oče njenega otroka tisti, ki velja po tem zakonu za njegovega očeta.
(2) Tožbo mora vložiti v enem letu po rojstvu otroka.
98. člen
Otrok lahko s tožbo izpodbija, da je njegov oče tisti, ki po tem zakonu velja za njegovega očeta, in sicer v petih letih od dneva, ko postane polnoleten.
99. člen
(1) Kdor misli, da je oče otroka, lahko izpodbija očetovstvo tistega, ki po tem zakonu
velja za otrokovega očeta.
(2) Tožbo mora vložiti v enem letu od dneva, ko je bilo očetovstvo vpisano v matično
knjigo.”

Sedaj se verjetno pred vas postavi problem, kako sestaviti tožbo. Lahko poskušate priti do kakega vzorca tožbe za izpodbijanje očetovstva. Sama sem nekoliko pobrskala po spletu, a nisem našla. Lahko na kakem forumu kot npr. starševskem čveku vprašate, če ima kdo, da vam pošlje po mailu. Drugače pa lahko zaprosite tudi za brezplačno pravno pomoč na Okrožnem sodišče. Postopek imate opisan tukaj: http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=810&sid=438, in tudi povezava do obrazca za natisniti je spodaj.

Želim, da vse uspešno brez večjih težav uredite,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

mene pa zanima, ali obstaja možnost da se odpovem očetu in se ga izbriše iz mojega rojstnega lista?

Pozdravljena “žalostna žabica”!

Glede možnosti izbrisa očeta iz rojstnega lista se pozanimajte na pravnem forumu: http://med.over.net/forum5/list.php?286.

Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

spostovani imam stiriletnega sincka,oce otroka ga ne prizna ter trdi da ni njegov oce,on sedaj zivi v holandiji,ali obstaja nacin da se oceta tozi za dokaz ocetovstva,kajti gospod ne zeli pridet opravit dnk analizo a okrog se razmetava z zgodbicami kako otrok ni njegov in me blati,jaz pa sem milion procentna da je otrok njegov,a gdo ve ce obstaja kak sodni postopek kateri bi ga primoral opravit dnk analizo,in bi mu stem zaprla usta,

LP.

Glejte maščevanje ne vodi nikomar zob za zob, oko za oko … ne premagajte hudega z hudim temveč premagajte hudo z dobrim , odpustite mo za to kar dela pa čeprav sama pri sebi in živite v miro z svojim sinom.. kaj veste morda pa se spremeni , rajši molite zanj kot pa da bi si razbijali glavo kako bi mu naredili hudo in ga tožili.

Spoštovana “zmedena mama”!

Seveda lahko vložite Tožbo za ugotavljanje očetovstva. Sodišče ga bo najverjetneje napotilo na DNK analizo. Nekaj o tem postopku si lahko preberete na forumu študentov prava: http://www.pravna.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=9429.

Če ste prejemnica denarne socialne pomoči ali če ne presegate cenzusa, ste upravičeni do brezplačne pravne pomoči. Obrazec najdete na: http://www.sodisce.si/sodni_postopki/brezplacna_pravna_pomoc/.

Prav je, da oče otroka prevzame svoj del odgovornosti zanj. Poleg tega pa bo tudi za otroka drugače, če bo imel na rojstnem listu napisanega očeta.

Hitro in uspešno rešen postopek vam želim,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

zdravo sem porocena in otrocka pricakujem julija,vendar ne iz mozem ker me je samo izkoristil in odsel nazaj v drugo drzavo,zdaj pa me zelo skrbi kako bo iz priznanjem ocetovstva,moj fant neve da sem porocena in me je zelo strah ,tega moza pa nikakor nemorem dobiti

Spoštovana “petri22”!

Predlagam vam, da čimprej vložite Tožbo za razvezo. Če ste prejemnica denarne socialne pomoči, se za pomoč pri tem lahko obrnete na Brezplačno pravno pomoč. Sicer pa lahko Tožbo sestavite tudi sami. En osnutek najdete tu: http://www.pravniki.info/viewtopic.php?p=69234&sid=5f81814e4a58f75dadddeac6a5ec2b77.

Kar se tiče fanta bi vam predlagala iskrenost. Kajti če bo o tako pomembni zadevi, kot je zakonska zveza(ZZ), izvedel kako drugače kot od vas, bo to veliko težje sprejel, kot če mu boste to sami zaupali. In kasneje kot bo izvedel, slabše bo. Ne verjamem pa, da bi mu vašo predhodno ZZ lahko prikrili za vedno.

Po rojstvu otroka bo potrebno izpodbijati očetovstvo. Glede ugotavljanja očetovstva namreč Zakon o zakonski zvezi in družinski razmerij pravi tako: 86. člen: Za očeta otroka, rojenega v zakonski zvezi ali v dobi tristo dni po prenehanju zakonske zveze, velja mož otrokove matere.” Glede izpodbijanja očetovstva pa tako: 96. člen: (1) Mož lahko izpodbija očetovstvo otroka, ki ga je rodila njegova žena v zakonski zvezi ali pred pretekom tristo dni od prenehanja zakonske zveze, če misli, da ni njegov oče. (2) Tožbo mora vložiti v enem letu od tedaj, ko je zvedel za okoliščine, ki vzbujajo sum, da otrok ni njegov, vendar najkasneje pet let po rojstvu otroka. 97. člen: (1) Mati lahko izpodbija, da je oče njenega otroka tisti, ki velja po tem zakonu za njegovega očeta. (2) Tožbo mora vložiti v enem letu po rojstvu otroka… 99. člen: (1) Kdor misli, da je oče otroka, lahko izpodbija očetovstvo tistega, ki po tem zakonu velja za otrokovega očeta. (2) Tožbo mora vložiti v enem letu od dneva, ko je bilo očetovstvo vpisano v matično knjigo.” (Vir: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200469&stevilka=3093)

Želim vam veliko osebnostne moči, da boste zmogli korake, ki so pred vami. Poleg tega upam, da bo vaš fant dobro sprejel dejstvo, da ste poročeni in da prej ni izvedel za to. Povejte mu, da vas je bilo strah in mu niste povedali. Mogoče bo razumel… Če pa ne bo zmogel tega sprejeti, ali če bo njegova reakcija taka, da bo zaradi tega grdo ravnal z vami, potem je boljše, da se to pokaže že sedaj.

Srečno in če boste potrebovali kakšne dodatne informacije, se oglasite.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Tata

14.7.1960 sa Rogaške slatine ili okoline napravio dete kopile u 1984 g. priznao ga je a lagao i svijoj štihmajstorici. on je u to vreme bio sa miraždikom iz Zg očekivao sa njomsina a ona bila bogata dva mercedesa luksusne vile itd. ovaj tipo iz lekarstva je jako sretan što mu se kći Sandra candra operisala u tipa pa sad nije pitanje hoće biti k ili ne. u stvari ovaj tipo 14.7. jeste velika bitango bio je nasilan do jedne Slavonke i u krevetu grubo ponašanje kao silovanje iskorištavao je da je plačala noćenje vređao je da je k.. sve gradske ste k.. ti nečeš u školu jer su glupa nečeš je uraditi tvoj tata ima zanat i da mi da pola ja neću primiti. njezin tata imao je vlastite sinove. bitango i Slavonki hteo napraviti kopile odnosno više od 10 ali ne bi ih priznao. Slavonka ne živi više sve zbog laži njegove, lagao da je voli obečavap puno stvari a… on je uvek došao na sastanak pa se nije brijao naš komšija preko puta kaže ja sam seljačina primitivac a znam da se brijem. on uvek pričao kakve ste žene sve gradske ste kurve pa zašto sebe ni video. još nešto kopile bio ponekad dete ljubavi ali kod njega dete osvete jer njega prijatelji iz gostione su rekli da je napravio kopile u 1983g. da se osvetio bivšoj verenici i onda hteo isto i kof Slavonke i več kad se ona ljubila sa njim prvi put on je tražio seks na silu i grub je bio prema njoj. i takvi tate postoje.
pozdrav s

Spoštovani, prosim za nasvet kaj se lahko naredi v primeru ko pri 40ih letih prideš do informacije, da tvoj oče ni biološki oče. Mama ne prizna da je bila z drugim. Vem tudi kdo je moj biološki oče.

Ali naj za začetek povem očetu kaj sem ugotovila in greva delati DNK test, da dokažem mami, svojo trditev?
Kako naj se lotim dokazovanja. Ne gre za to kako sem prišla do te informacije, kot tudi ne gre za maščevanje. Rada bi nekam pripadala, ker celo življenje že čuti da ne spadam nikamor, kar ni bilo brez razloga.

Hvala za predloge in lep dan

Pozdravljena alenci!

Tudi vam se najprej iskreno opravičujem za pozen odgovor.

Kako pa je z dosedanjim domnevnim očetom, torej maminim možem? Ker, če sta še skupaj, bi znal nastati problem, če bi vi prišli na dan z novico, da on ni vaš oče in da ga je torej žena varala. V tem primeru bi bilo boljše odkrivati resnico na čim bolj diskreten način. Glede testa DNK ste mislili, da bi ga šli delati s tistim, za katerega mislite, da je vaš oče? Ali ste že govorili z njim o tem, da mislite, da je on vaš oče?

Lep dan vam želim,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close