Najdi forum

gospodinjska pomočnica

Zanima me če mi zaposleni kot gospodinjska pomočnica pripada porodniška. Zanima me tudi koliko časa moram biti min. zaposlena (kot gosp. pomočnica), da prejmem porodniško in od česa je višina le te v tem primeru odvisna.

Ob nastopu porodniške morate biti zavarovani za starševsko varstvo, ali pa morate biti zavarovani v zadnjih treh letih dvanajst mesecev. Ponavadi je to povezano s pogodbo o delovnem razmerju, zdravstvenim, pokojninskim …. in drugimi zavarovanji. Podali ste premalo podatkov, kako imate urejen status zaposlitve.
Točne informacije boste dobili na centru za socialno delo.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Mišljena je predvsem zaposlitev gospodinjske pomočnice. Delodajalec je fizična oseba. Konkretno zaposlena sem kot gospodinjska pomočnica pri svojih starših.

Recimo da me doma plačujejo kot gosp. pomoč. in imam mesečno plačo 120.000 SIT

Pomembno je, da ste vključeni v zavarovanje za starševsko varstvo in plačujete prispevek za starševsko varstvo. To zavarovanje imajo vsi zaposleni v RS, samozaposleni in kmetje, brezposelni, če prejemajo denarno nadomestilo od Zavoda, tisti, ki prejemajo nadomestilo plače zaradi odsotnosti z dela, osebe na dopustu za nego in varstvo otroka, ki prejemajo nadomestilo, in nekateri drugi.
V kolikor izpolnjujete enega izmed pogojev, ste upravičeni.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Sama sem se zaposlila kot gospodinjska pomočnica pri svoji prijateljici (2001), zahteva Zavoda za zdravstveno zavarovanje je bila, da ne smem biti zaposlena pri svojih oz. moževih starših oz. bližnjih sorodnikih. Zaposlila sem se 7 dni pred nastopom porodniške. Dobila sem plačano porodniško, po končani porodniški pa nisem dobila na Zavodu za zaposlovanje nadomestila za brezposelnost (ker sem bila pred nastopom porodniške premalo časa zaposlena)
Sama sem se za tako obliko zaposlitve odločila, ker mi je med prvo porodniško prenehala zaposlitev za določen čas, delodajalec pa mi zaposlitve ni podaljšal. Drugo porodniško sem nastopila neposredno za prvo oz. sem jo morala prvo celo prekiniti, da sem se zaposlila za omenjenih 7 dni (dovolj bi bil 1 dan) in nato nastopila drugo porodniško. Izplačana porodniška je vezana na izplačilo v zadnjih 12 mesecih. V mojem primeru je bilo to izplačilo prve porodniške.
Ker se je med tem zakon o porodniških nadomestilih že spreminjal je mogoče prišlo do sprememb tudi na tem področju in bi se morala pozanimati na CSOD. Moram pa omeniti, da tam za moj primer niso imeli ravno posluha in so zavzeli stališče, da si na tak način (oz. s ponovno zaposlitvijo med prvo porodniško) ne bom mogla pridobiti druge porodniške in mi bo kot brezposelni pripadalo le denarno nadomestilo. Za informacije sem se obrnila tudi na Zavod za zdravstveno zavarovanje, saj je treba zdravstveno in pokojninsko zavarovanje urejati pri njih. Poleg tega pa mora delodajalec konec leta posredovati podatke o zaposlitvi na davčno upravo.
Veliko uspeha in lep pozdrav!

Darja

Darja najlepše se ti zahvaljujem za izčrpne informacije.

Ali mogoče veš koliko si morala približno plačati prispevkov za socialno varnost?

Plačala sem okrog 10. 000 sit za tistih 7 dni. Plačilo prispevkov je odvisno od plače, ki naj bi jo prejemala. Jaz sem imela minimalno plačo, saj le-ta ni vplivala na višino moje porodniške. Nekaj stroškov sem imela še z obrazci in takso. Lahko pa se zgodi, da boš morala opraviti še zdravniški pregled ( več kot 10.000 sit)

Če se boš odločila za tako obliko zaposlitve, se obrni na Zavod za zdravstveno zavarovanje. Tam ti bodo posredovali vse podatke kaj potrebuješ. Gotovo boš potrebovala tudi pogodbo o zaposlitvi (ki jo kupiš v knjigarni) in potrdiš na Upravni enoti.
Še prej pa je potreno na Zavodu za zaposlovanje prijaviti potrebo po delavcu (obrazec kupiš v knjigarni). Pri objavi na Zavodu za zaposlovanje moraš označiti “brez posredovanja zavoda” in počakati vsaj 8 dni po objavi, da ti pošljejo potrdilo.
Mogoče je od avgusta 2001 že prišlo do sprememb in se boš morala o vsem še enkrat pozanimati.
Vsekakor pa je s tem kar precej opravka, zato začni zbirati informacije čimprej. Sama sem porabila veliko časa, saj nisem dobila na enem mestu vseh informacij, sploh pa sem po naključju izvedela, da ni potrebno posebej pisati pogodbe o zaposlitvi, ampak kupiš obrazec v knjigarni.

Lep pozdrav

Darja

Mi smo jo tudi imeli, ostala nam je grenka izkušnja. Svojega dela ni opravljala kot dogovorjeno, huda kadilka in tudi pijanka in tatica. Bodite zelo previdni, koga spustite v hišo…

New Report

Close