Najdi forum

Pozdravljeni,
morda se nisem obrnila na pravi naslov,ampak vseeno upam,da mi boste pomagali.
Sem ena tistih,ki me je oče zapustil,ko sta se zmamo razšla pri mojih 12.letih.Občasno se celo srečava,vendar se zame sploh ne zmeni.Največkrat se naredi,da nas ni videl.Ta situacija traje že polnih 16 let.
Mami ni nikoli plačeval preživnine (ne zamene,ne za mojega mlajšega brata),češ da je brezposelen,vendar smo vsi dobro vedeli,da dela na tuji ladji od koder ni bilo mogoče izterjati alimentacij.Sedaj pa vemo,da je že več let nezaposlen,ni zdravsveno zavarovan,prodal je vse svoje imetje in nevemo kot je.Skratka nikoli se ni zmenil za nas po ločitvi,ne čusveno,ne finančno.S tem sva se bratom nekako že sprijaznila in meniva,da si več ne zasluži najine pozornosti.
Dobila sem neuradne informacije,da so v pimeru,če se mi kaj zgodi recimo,da mora biti hospitaliziran ali potrebuje zdravničko pomoč,mi otroci dolžni kriti stroške.Ali je to res?
Zanima me tudi,kako je v primeru,če bi moral biti oskrbovan v domu za ostarele?
In ne nazadnje,kako z stroški pogreba?
Zelo bom hvaležna za kakršenkoli nasvet.

Pozdravljena,
malo dlje je trajalo, ker sem se naročila za brezplačno svetovanje na PICu in pravkar prihajam od tam. Tudi mene namreč skrbi, ker moj bivši mož prav tako ne plačuje preživnine, se za hčerko sploh ne zmeni, nikjer ni zaposlen ipd.. in me je zaskrbelo, kako bo v prihodnosti.
Odgovor je bil sledeč:
po zakonu so starši dolžni preživljati otroke in prav tako otroci starše. Če torej lahko dokažete, da oče za vas ni plačeval preživnine oz. drugače skrbel, sodišče lahko odloči, da vam ni potrebno skrbeti za očeta. Torej vam ne preostane drugega, kot da poskušate zbrati dokaze.
Lep pozdrav
Helena

Draga Helena,
zelo sem hvaležna za vaš odgovor,saj že dolgo čakam na kakšno koristno informacijo.
Torej pravite,da smo definitivno dolžni skrbeti za starše….Zanima me še nekaj,ali je treba čakati na konkretno situacijo za dokazovanje,ali se to lahko stori že prej ?
In še to,kam se lahko obrnem po dokaze o neplačani preživnini ?

Še enkrat hvala,da ste si vzeli čas.

katja

Zdravo,
žal ne vem kaj dosti več kot to, kar sem napisala. Vnaprej se tega menda ne da dokazovati, vendar bi jaz kljub vsemu skušala zbrati dokazno gradivo. Saj niti ne veste, če bo oče takšno pomoč potreboval. Sodišče menda potem odloči ali je bilo kršenje tako dolgotrajno, da za očeta ni potrebno skrbeti. Seveda pa je potem stvar moralne presoje, kaj res storite. Jaz sem se namreč odločila, da bom vztrajno zbirala dokaze o neplačevanju preživnine, hči pa se bo v morebitni situaciji sama odločila po svoji vesti.
Kar se tiče dokazov: če ni bilo nikoli tožbe (če je bila in vi nimate papirjev, se da verjetno dobiti kakšno potrdilo s sodišča?), vam potem verjetno ostanejo samo priče. (ugibam: če ste si s sosedi, morda socialno službo ter nekaterimi prijatelji dobri in so verodostojni, lahko morda porisite za pisne izjave?)
Sicer pa morda ne bi bilo slabo, da bi poklicala na PIC (tel. 540 1914), Povšetova 37 in bi se dogovorila za brezplačno svetovanje. Za vsako temo se lahko prijavite na en brezplačen nasvet, ki traja pol ure. Če traja dlje, razliko doplačate. So zelo prijazni in vam bodo zagotovo povedali več podrobnosti (jaz sem šla zaradi vloge za izterjavo preživnine in sem le spotoma vprašala še za to).
Če boste izvedela kaj novega, bo tudi mene to zelo zanimalo
Lep pozdrav
Helena

New Report

Close