Najdi forum

Pozdravljeni,

sem mati samohranilka s predšolskim otrokom. Z otrokovim očetom, s katerim sva živela v izvenzakonski skupnosti, sva se po ločitvi sporazumno dogovorila, da sem otrokova skrbnica jaz, medtem ko je oče izrazil željo po rednih stikih z otrokom.
Na CSD, kamor sva se obrnila, sva se dogovorila glede preživnine in sklenila zgolj ustni dogovor o obiskih otroka pri očetu, za samo skrbništvo pa je socialna delavka menila, da ga ni potrebno posebej določiti.
Kljub temu, da se zastran obiskov stvari kar lepo odvijajo, da se z otrokom veliko pogovarjava o očetu ter ga včasih na mojo pobudo tudi pokličeva, pa se mi porajajo vprašanja in konec koncev tudi strah zaradi nedorečenosti glede skrbništva.
Zanima me, kakšne so pravice in dolžnosti, ki izvirajo iz le-tega in kakšna je razlika med enoroditeljskim skrbništvom in skrbništvom, deljenim med oba roditelja?
Kako naj dokazujem (ko bo to potrebno), da sem mati samohranilka in otrokova skrbnica, če nimam nobenega potrdila, poleg tega pa z otrokom niti nimava istega priimka? Zato me zanima, kaj sploh lahko storim oziroma ali bom za vsako pravno-formalno zadevo, ki jo bom urejala zastran otroka (vpis v vrtec, šolo, sprememba izbranega zdravnika, sprememba otrokovega bivališča, …) potrebovala (pisno) privoljenje njegovega očeta? Konec koncev se nekoč lahko zgodi, da bo oče zahteval skrbništvo nad otrokom, četudi sedaj meni, da sam za otroka ne more skrbeti.
Ali je mogoče, da se celotna zadeva overovi pri notarju in mi potem ta dokument služi kot dokazilo o statusu matere samohranilke in otrokove skrbnice? In če je to mogoče, kaj je potrebno napisati v ta dokument ter ali je notar to dokazilo dolžan posredovati CSD oziroma sodišču? V primeru, da ni mogoče spisati takega dokumenta – kaj sploh lahko storim?

V upanju na vaš odgovor … za katerega srčno upam, da mi bo vsaj malo olajšal breme negotovosti … vam želim lep dan in vas prisrčno pozdravljam,
Nina.

Nina!

Breme negotovosti se bojim, da ne bo prav veliko manjše. O pravnih zadevah ne vem veliko.
Strinjam se s tabo, da je dobro imeti stvari zapisane, da potem ni kasneje dvomov. Skrbništvo nad otrokom lahko zahtevata oba roditelja. Tudi če je otrok enemu dodeljen, drugi lahko kasneje zahteva predodelitev skrbništva.
Svetovala bi ti, da informacije poiščeš pri svetovalni delavki na Centru. Tudi njej lahko poveš svoje dileme in strahove, kot si napisala tukaj. Zahtevaj, da se stvari uredijo, ker bi to tebi veliko pomenilo.
Glede strinjanja in privolitev pa toliko. V večini primerov lahko stvari ureja samo eden izmed staršev, v tem primeru ti. Pri zdravniku vem, da je tako. Pri urejanju dokumentacije prav tako. Včasih je potrebno prinesti osebni dokument drugega starša. O pomembnejših stvareh (šola) odločata sporazumno.
Pa srečno pri teh zoprnih opravilih.

New Report

Close