Najdi forum

Kako omejiti stike z očetom?

Pozdravljeni!
Upam, da sem vsaj približno na pravi strani foruma… ne vem točno kam bi se dala…
Bom poskušala na kratko razložiti problem, ker se ne najdem več vn…

Torej… Ločena par let, z dvema skoraj najstnikoma. Vztrajala – trpela v zakonu več let, ker je “tako prav” in nisem našla izhoda. Bivši je alkoholik, z osebnostno motnjo in psihozo. vse to se je pokazalo v letih najinega skupnega življenja in se po rojstvu otrok stopnjevalo… do te mere, da me je že hčerka prosila, naj se ločim in sem zaradi njenega odklonilnega odnosa do očeta ji morala poiskati psihološko pomoč.
V glavnem… nekako smo se sporazumno razšli – ločili, z minimalno preživnino, ker on ne more preživeti z 700 – 800 euri plače (toliko mu ostane po plačani preživnini)…
Ostala sem v istem kraju, da so otroci v šoli, v družbi… služba je tu in našla sem si stanovanje..
Pa (zmotno) sem mislila, da je zanju bolje, da je oče blizu, da jih ne oddaljim…
sodišče je tako dodelilo otroka meni, njemu pa stiki po dogovoru: ko sem u službi (jaz 3 izmensko delo ob petkih in svetkih, on samo dopoldan med tednom).
Starejša gre k njemu le ko sem v nočnih, mlajši pa tudi kdaj, ko delam dopoldan, da mu ni treba zgodaj vstajati. seveda vse ko njemu odgovarja. Ko je s prijateljico, ali ima žur takrat iščem drugo varstvo (kar se velikokrat zgodi zadnji hip). Jaz mu moram za naprej sporočiti kako delam in če je slučajno sprememba, jih slišim, da on ima svoje življenje. Je posesiven, hoče vedeti za vsak moj korak, kam, s kom, kdaj… In ker mu jaz teh podatkov ne dam, maltretira otroka! no, to ju v vsakem primeru… Pa jima govori s kom sem… komu sem všeč… dejstvo – v teh letih še na kavi nisem bila…
No, da ne bom predolga…
Alkohol je postal velik problem! Ni dneva, da ne bi bil pijan! Razlika je samo ali se primaje in mu moram zagroziti s policijo, ker nori in kriči… ali samo “neumno” gleda s krvavimi očmi…
Na socialni so mi rekli, da mu jih ne smem braniti, ker tudi pijanci imajo otroke in je čisto ok!!!! da če spi na kavču ni nikjer problema… Če pa se jima kaj zgodi sem pa spet jaz odgovorna?!?!?!

Torej… če ni mrtvo pijan mu ne smem rečt – ne, danes ga ne boš imel!
Potem pa ga on še vozi z avtom okoli in sem zmeraj s cmokom, dokler mi kdo ne javi da so varno parkirali, dokler se mi ne javi na telefon oz. dokler ga zjutraj ne slišim ali vidim, da je res ok.

Pa vse tisto hujskanje čez mene in druge… kar ni dovolj on ubrisan (oprostite izrazu, ma sem res že besna…), isto dela njegova mati! saj vem…zato pa je tak…

Če mi zna kdo povedati, kako lahko pomagam otrokoma!? Da bi vsaj lahko preprečila spanje mlajšega pri njemu… takrat je najtežje… Ker ko sem ponoči in sta oba pri njemu, ga vsaj prej vidim, pa oba sta in se starejša kar postavi zase in mi vsaj pove kako stvari stojijo. Mlajši še kar misli, da nekaj mora delati zaradi drugih – da nismo jezni, da nismo žalostni… ker je tako prav…

Hvala in oprostite, če je preveč nametano…

Spoštovana,

najprej se vam opravičujem, ker vam nisem uspela hitreje odgovoriti. Mi je bilo kar žal, ko sem prebrala vaše sporočilo, da ste morali tako dolgo čakati na objavo in odgovor.

Alkoholizirano stanje vašega bivšega moža in obremenjevanje otrok z vajinimi nerazčiščenimi odnosi, kar opisujete, da vaša otroka doživljata med stiki, je nesprejemljivo. Vztrajajte in prosite pristojno strokovno delavko na CSD, naj se pogovori z njim, ali organizira vajino skupno srečanje pri njej.

Stiki so otrokova pravica, vendar morajo biti v otrokovo korist. Če je oče pijan in če zaslišuje otroka o tem, s kom je mama in kaj dela, to zagotovo ni v otrokovo korist, ampak je to prehuda obremenitev za otroka in potrebno jih je pred tem zaščititi. Če strokovna delavka na CSD ne bo imeli posuha za vas, se lahko obrnete na direktor/ico CSD-ja in mu/ji razložite, zakaj ne želite pristajati na takšne stike. V skrajnem primeru se lahko obrnete tudi na MDDSZEM ali urad Varuha človekovih pravic (http://www.pravice-otrok.si/index.php?id=68).

Lahko se obrnete tudi na katero od nevladnih organizacij. Pred kratkim sem zasledila, da obstaja Inštitut za zaščito otrok Lunina vila, kamor se lahko obrnete, če vam lahko kako pomagajo pri zaščiti vaših dveh otrok. Ustrezen naslov pa bi bil tudi Društvo za nenasilno komunikacijo, kjer pa imajo med drugim zaposleno tudi pravnico, tako da bi vam lahko pomagali tudi s tega vidika.

Srečno, pa sporočite prosim, kako se je rešilo, saj se iz vsake zgodbe kaj naučimo za nadaljnje svetovanje.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Najlepša hvala!!! Po dolgem času imam spet upanje… že to da te nekdo razume in verjame… Predolgo že poslušam, da ima on pravice… da mu ne smem odvzet pravic… Kaj pa otroci??? Jih res nimajo??? Samo zato, ker je njun oče in ima po vrhu vsega še psihiatrične diagnoze res lahko dela kar hoče?! Hvala! Grem u akcijo… Lp.

New Report

Close