Najdi forum

Mož se ne zna postaviti zase

Moževe neodločnosti,ker se ne postavi zase in ne pozna besede Ne ,mi že močno najeda samozavest.Ta bi rad vsem ustregel hkrati pa vidim,da tudi njega počasi to najeda.Ljudje so to opazili nekaj takšnih je v sorodstvu in to pridno izkoriščajo.Lahko je karkoli recimo prevoz nekam daleč,denar….to sta opazila tudi oba sinova in tudi onadva občasno izkoristita očeta čeprav trdita da vesta da oče ne more vsega sam.Kadar se pojavi pri nekom nekakšen problem si mislijo da bo to že uredil moj mož.Taprvi sin vsake malo potrebuje kakšen dinar ,čeprav ne išče velike zneske jih pa zato išče pogosto.Tadrugi sin očeta sploh ne upošteva v ničemer.To je opazila tudi snaha zato se vse pogosteje obrača nanj,svoje starše pa noče obremenjevati.Možu bi rada dopovedala naj začne misliti nase in manj na druge vendar mu tega nikakor ne morem pojasniti.Jaz pa nisem takšna.Ljudem povem kaj mi ne paše in do kod lahko gredo zato sem včasih s kom v konfliktu,čutim pa da me precej bolj upoštevajo in z menoj ne počnejo kot z možem.Zaradi takšne moževe narave sem ga že mislila zapustiti vendar mi je kasneje žal da bi to storila.Praktično je v življenju postal popolnoma sam pomagali mu niso niti starši ko si je ustvarjal družino z menoj,ga pa zato zelo obremenjujejo s svojimi težavami.Kamorkoli se pojavi ga nekdo za nekaj potrebuje in to je lahko karkoli on pa ostaja sam s svojimi težavami in jaz z njim.Nikakor mu ne morem dopovedati da je težava v njem in ne v okolici.Sama mu pomagam tako,da se potegnem zanj vendar naletim na drzne in celo mrke obraze.Obkrožena sva z ljudmi,ki nenehno nekaj potrebujejo.Mož je sedaj že v letih,ko bi sam potreboval kakšno podporo te pa ni od nikoder.

Lepo pozdravljeni!

Glede na to, da gre za težavo vašega moža, jo boste težko rešili vi. Pri sebi lahko dela spremembe le vsak sam in ponavadi mora tudi vsak sam priti do spoznanja, da bi bilo dobro nekaj spremeniti. Pravzaprav, če bo mož le zaradi vas nekomu odrekel pomoč, bo to isti vzorec ravnanja, samo da bo tokrat ustregel vam.

Kaj lahko torej storite vi s svojim nezadovoljstvom v tem odnosu? Prav to, kar želite od njega. Namreč, da se na asertiven način postavite zase in poveste, kaj vi potrebujete v tem odnosu in kaj pogrešate in kaj vi osebno težko prenašate pri njem in zakaj vas to tako moti. Asertivnost pomeni, da se postaviš za svoje pravice:

“Pravico imam:
– prositi za to, kar potrebujem;
– do svojega mnenja in občutkov;
– do lastnih odločitev in da nosim posledice zanje;
– izbrati, ali bom nekomu pomagal;
– da nečesa ne razumem;
– delati napake;
– da si premislim.”

Pri asertivni komunikaciji je pomembnih pet korakov:
1. Govori v prvi osebi
“Jaz mislim …” ali “Moja ideja je …” je bolje kot “To se pravilno dela tako …”
2. Povej, kaj čutiš
“Čutim, da tega ne bom zmogla,” ali “Ob tem se počutim žalostno.”
3. Bodi neposreden
“Ni mi všeč, kar delaš,” je bolje kot govoriti za hrbtom nekoga: “Si videla, kaj je napravil?”
4. Sklepaj kompromise
“Ne bom delal pozno zvečer, ker pa je zadeva zate pomembna, bom prišel jutri bolj zgodaj.”
5. Jasno se izrazi
“Želim si iti s teboj,” ali “Hotela bi, da si na moji strani.” “

(http://www.zurnal24.si/kako-se-postaviti-zase-clanek-47465)

Preveč ustrežljiva oseba se težko spremeni. Pritiski bližnje osebe vso stvar ponavadi še otežijo. Zato vam predlagam, da resnično izhajate iz sebe. Lahko, da se bo spremenil zaradi vas, ampak ne zato, ker bi mu vi rekli, da se mora, ampak zato ker se bo sam odločil, da se bo raje v večji meri posvetil svoji družini kot vsem drugim in ker vas ne bo želel izgubiti. Poleg tega bo v vas imel lahko lep zgled, kako lahko na spoštljiv način rečeš “ne”, kadar tako misliš, in se postaviš zase.

Želim vama, da bi našla skupno besedo, tako da bi lahko nadaljevala skupno pot, saj mislim, da imata oba dobre namene. V vajini različnosti bi se lahko dobro dopolnjevala in drug drugega osebnostno bogatila.

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close