Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina preveč železa v krvi

preveč železa v krvi

Zanima me kaj lahko storiš , če imaš preveč železa v krvi. Slišala sem da to ni dobro in lahko povzroča raka ker je oksidant. Menstruacije nimam več.

Ali lahko s prehrano kaj vplivam ? Jem pa zelo malo mesa in beljakovin.

Ugotoviti je treba, zakaj imate visok nivo železa v krvi in ali so eritrociti preveč polni ali je železo “v depoju” v serumu itd. Podatkov ste napisali premalo, tudi niste napisali, za koliko so vrednosti povečane. V vsakem primeru se morate posvetovati s svojim osebnim zdravnikom, ki bo po potrebi tudi ustrezno ukrepal. Zase lahko naredite le to, da dovolj pijete in si privoščite antioksidante npr. Triovit kapsule.

ERC 3,87,HB 136, MCV 100, MCH 35, MCHC 351

Kako ugotoviš da je železo v depoju ?
Železa imam zaenkrat malo nad normalo -30.

nova
Uredništvo priporoča

Vaša krvna slika je kar v redu. Imate malo manjše število eritrocitov, zato so pa so dovolj veliki. Železo je do 28,6 normalno, torej ga imate v serumu na zgornjem robu, skratka lahko bi rekli še v okviru laboratorijske napake. Železo je v telesu v serumu (prosto) in vezano (transferin), to je depo. Vedno se primerjata obe vrednosti.
Glede železa se ne obremenjujte, niste nič bolj izpostavljeni raku, kot drugi, morda vam primanjkuje le kakšen vitamin skupine B.

Spoštovani!

Imam vprašanje, imam namreč malo nižjo vrednost Fe – 7, Hb pa 155, kar je v mejah normale. V 6 mesecih sem se zredila 11 kg, s tem, da sem prehransko zelo omejena – alergija na hrano (od krompirja, mleka in mlečnih izdelkov,morskih sadežev, vmes je veliko tudi sadja in zelenjave – navzkrižne reakcije. Drugače imam tudi evtirotično difuzno golšo -pred leti sem se 9 let zdravila z Vobenolom, sedaj pa imam TSH 1,26. Prebolela tudi vensko trombozo v veni na vratu.

Spoštovani,

kaj točno je vprašanje?

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni.
Mene pa zanima, če je res normalno, da imam 59.0 železa(serum) v krvi. Hemoglobina imam 132.
4 leta sem se zdravila za anemijo. Letos meseca maja sem imela 4.2 železa Hemoglobina 140, predlani samo 0.9 železa in 71 hemoglobina. Tablete sem jemala vsaki drugi dan po 50mg.
Že vnaprej hvala za odgovor.
Lp

Spoštovani,

59 je preveč. Če še vedno jemljete železo, bi bilo smotrno prenehati, če pa ga ne pa bi bilo potrebno narediti še kakšno preiskavo – obrnite se na vašega zdravnika.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni,

Sem v 26.tednu nosečnosti in sem ravno v petek prišla iz porodnišnice kjer sem ležala 10dni zaredi prenizkega železa in hemoglobina. Železa sem imela 4,7, hemoglobina pa 85. V petek je pa izvid pokazal železa 23,7, hemoglobina pa 92. Vem da mora biti hemoglobina od 120-180, koliko pa je lahko železa? Po navodilih zdravnika sedaj pijem legofer 3x na dan po 30ml in še po 2 tableti hematopana skupaj z vitaminom c ter kalcij in vitamin d.

Spostovani,

zeleza naj bi bilo nekje med 10 in 30. Vas hemoglobin je se vedno nizek, zato je zelezo potrebno jemati, kot so vam predpisali. V nosecnosti so potrebe seveda drugacne kot sicer.

Lep pozdrav, Katarina

Zanima me še nekaj. Mleko in mlečni izdelki zvišujejo ali znižujejo železo?
Lp

Kakšnega posebnega vpliva nimajo.

Lep pozdrav, Katarina

Imam preveč železa v krvi moj izvid je L5,3 E 4,5 Hb 140 Ht 0,41 MCV 92, trombociti 238 železo 42,3 kalij 3,9 natrij 137 kloridi 107
dg: Sideroza? Zanima me kaj lahko naredim s hrano ali moram k zdravniku.
Prosim za odgovor
lep pozdrav
Tana

Spostovani,

v vsakem primeru pojdite k zdravniku. S hrano kaj dosti ne morete narediti.

Lep pozdrav, Katarina

Imam 28.1 železa v krvi. Kaj storiti

Nic, to je normalna vrednost.

Lep pozdrav, Katarina

Jaz pa imam železa 34,4.
naj povem da sem dala kri ker se že nekaj časa slabo počutim, se tresem, velikokrat mi je slabo in trebuh imam napet. Ker je zdranik menil da bi bilo možno da sem slabokrvna (pomankanje Fe) mi je naredil preiskavo.
Zadnji mesec sem jemala tudi tablete Elevit; vitamini in minerali ter folna kislina. Teden dni preen sem dala kri, tablet več nisem uživala. Ali je lahko povečano Fe povezano s temi tabletami? Zakaj slabosti in tresenja? J to povezano?

Mislim, da ni povezave med vasimi tezavami in zelezom. Potrebno bi bilo pogledati se zaloge zeleza.

Lep pozdrav, Katarina

Živjo,

tudi jaz imam povišano železo. Pri obdukciji jeter so mi odkrili okvaro jeter in sumijo, da zaradi povišanega železa (giblje se od 36 do 47). Sumim, da so za to krive hormonske tablete. Kadar jih ne jemljem mi železo pade na normalo, ko pa jih jemljem se mi železo zelo hitro poviša. Jemati jih pa moram, da zavirajo hudo endometriozo (operacija ni več možna).
Zaradi povišanega železa se lahko okvarijo tudi drugi notranji organi, tako da ni za čakat, sploh pa ne, če ga imaš čez 50. Pomagam si z zeliščnim čajem za žolč in jetra, ki ga pijem vsak dan. Ne vem koliko bi se mi še povečalo železo, če ne bi pila čaja. Tudi sadja in zelenjave ne jem, ki vsebuje C vitamin, saj se veže na železo. Vsaj tako mi je razložil gastroentrolog.

lp

Pozdravljeni,
Moj problem je povišano železo , več mesecev kontroliram železo in v enem mescu povišano drugič v mejah: železo 17,2 (10,2-28,6); Bilirubin 14 (do 17) ; bilirubin direk 4 (do 5) ; AST 0,62 (do 0,52) ; ALT 0,86 (do0,56) ; gama-GT 0,36( do 0,63) ; LDH 2,58 (do 4,12) ;Lkct 6,1; Erci 4,55; Hb 142; Ht 0,406; MCV 89,3; MCH 31,2; MCHC 352 (310-350); Čez dva dni urinin rdečkaste barve, dala kri in železo: 36,6 (10,7-28,6) Lkct 4,8; Erci 4,29; Hb 134; Ht 0,391; MCV 90,9;MCH 30,9 (81-94); MCH 30,9, MCHC 341; bilirubin 16 (do 17); Bilirubin direkt 5,2 (do 5); AST 0,52 (do 0,52); ALT 0,57 (do 0,56); gama Gt 0,32 (do0,63); LDH 2,19 (do4,12); P-PČ nad 1 (0,7-1) INR pod 1, FIBRINOGEN 4,04 /1,8-3,5). Po telesu imam petehije rdeče točkice. Prosim za nasvet ali je kaj huga, in se zahvaljujem za odgovor

New Report

Close