Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Borelija krvni izid

Borelija krvni izid

Spoštovani,

Sredi oktobra sem dobila klopa, ki sem ga opazila šele po dveh dneh. Kolobar, ki bi kazal na borelijo, se ni pojavil, sem pa imela parkrat povišano telesno temperaturo (malo nad 37), kar je trajalo le po en dan. Zaradi slabih izkušenj pri družinskih članih (zastarana borelija), sem šla sredi februarja opraviti samoplačniško testiranje na borelijo. Izvidi so naslednji:

Preiskava Rezultat Enote Referenčne vrednosti
Gorelija IgG-Ab CLIA ↑14,0 AU/m Pozitivno:> 15 AU/ml; Mejno: 10-15 AU/ml
Borelija IgM_Ab CLIA 3,0 AU/ml Pozitivno: > 22 AU/ml; Mejno: 18 – 22 AU/ml
Borelija IgG-AB BLOT
(antigen + VIsE) negativno

Prosim vas za razlago izvida, saj me je zmedel predvsem rezultat za IgG-Ab, ki je na zgornji meji mejnega območja.

Hvala in lep pozdrav,

Nataša

Spoštovani!

Če nimate nobenih znakov sekundarne borelioze, tj. bolečin v sklepih, motenj srčnega ritma…, je malo verjetno, da bi šlo za boreliozo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,

Pred leti sem se zdravil zaradi borelije na infekcijski kliniki v Lj. Zdravljenju je bilo po mnenju
zdravnikov uspešno.

Ponovno so se mi pojavile bolečine v sklepih, podobno kot pred zdravljenjem borelioze. Npr.:
brez razloga se mi pojavi bolečina v kolenu, tako da težko hodim. Po nekaj dneh izgine.
Pojavi se bolečina v kolku, tako da šepam, ter po nekaj dneh izgine. Potem se pojavi v sklepih palca na nogi, na peti, sklepih na roki, kar tudi čez nekaj časa izgine, ter se po nekem času spet pojavi itd. Revmatolog in ortoped nista našla razloga za moje težave.

Glede na to, da se mi pojavljajo bolečine v sklepih podobno kot pred zdravljenjem borelioze,
sem sklepal, da bi bile lahko težave zaradi stare okužbe, zato sem opravil samoplačniško testiranje na borelijo. Izvidi so naslednji:

Preiskava: Rezultat: Enote: Ref. vrednosti:
Borelija IgG-Ab CLIA ↑16,0 AU/ml pozitivno:> 15 AU/ml
mejno: 10-15 AU/ml
Borelija IgM_Ab CLIA 22 AU/ml
mejno: 18 – 22 AU/ml
Borelija IgG-Ab BLOT ↑pozitivno
(antigen + VIsE)

Osebni zdravnik je ocenil, da po zgornjih rezultatih, vzrok mojih problemov ni borelija. Na
žalost pa nima ideje kaj je vzrok.

Moje vprašanje ja: Ali je res sigurno da moje težave niso zaradi nepopolno ozdravljene borelije ?

Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav,

Milan

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Prisotni so imunološki znaki prebolele infekcije. Težko je reči, da težave niso povezane z drugo fazo bolezni, hkrati pa so protitelesa relativno nizka. Dvome vam lahko razblini pregled pri infektologu. Sklepi lahko bolijo tudi zaradi revmatizma (pospešena sedimentacija) ali včasih pri premajhnem delovanju ščitnice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Mamo že leto dni bolijo mišice na nogah in sklepi (kolenski,komolčni,ramenski…). Po mnenju revmatologa in ortopeda je bilo vse ok, razen manjše obrabe. Zaradi nejasnosti bolečin se je osebni zdravnik pred mesecom dni odločil za testiranje krvi na borelio burdorferi.( Mama je klopa sicer kar nekajkrat imela za erithemo migrans pa pravi, da se nespomni… )
Izvid je sledeči:
IgG- metoda ELISA: specifična IgG protitelesa: POZITIVNO- 11U/ml
IgM- metoda ELISA: specifična IgM protitelesa: NEGATIVNO- N

Po odčitavanju izvida je osebni zdravnik mnenja da gre za staro okužbo,da je borelioza “preboleta” in nobenih skrbi, tudi kontrole protiteles v krvi niso potrebne. HALO????!!

Obračam se na vas ker se mi vse to skupaj zdi zelo čudno!!!!!
Zakaj ji ni predpisal nobenga antibiotika, glede na to da so IgG pozitivna?
Zakaj je noče poslati k infektologu za kakršnokoli mnenje?
Zakaj meni da kontrola krvi po preboleli okužbi ni potrebna?
Prosim pomagajte!!!

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani!

Z mnenjem zdravnika se strinjam. Če pa z mamo nista s tem potolažena, obiščita infektologa, da opravi ev. dodatne preiskave. Sklepne bolečine ob preboleli okužbi so seveda lahko znak sekundarne borelioze.

Glede samih bolečin bi poskusil z enim odmerkom kortikosteroida v tabletah ali injekciji. Če bi ji to kratkotrajno zelo pomagalo, bi vseeno lahko šlo za katero od oblik revmatizma.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Prosim za pojasnitev teh rezultatov krvnega izvida.

borelija igg-ab 25,1 positive: >15 au/ml
borelija igm-ab 10,2 positive: >22 au/ml

b. burgd.-igg-abs positive.

Hvala

Spoštovani!

Če nimate nobenih znakov sekundarne borelioze, tj. bolečin v sklepih, motenj srčnega ritma…, je malo verjetno, da bi šlo za aktivno boreliozo – verjetno pa ste bili kdaj okuženi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Ja ima večkrat na dan pritisk v prsih, tudi boleče sklepe na rokah, občasna bolečina pri srcu, splošna utrujenost. Dobil je antibiotike doxy.
Ima še razne preiskave.

Spoštovani!

Potem je v postopku zdravljenja, ki naj bi odpravilo te znake.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani:

Stara sem 35 let. Dve leti me občasno mučijo bolečine v sklepih, kosteh ter mišicah.Pojavila se mi je oteklina na kolenu, ter prstih na rokah. Bila sem na obravnavi pri revmatologu1 leto nazaj- vsi krvni izvidi, ki bi kazali na revmatično obolenje so negativni. Na RTG bolečih sklepov je bilo videti debelejši in zgoščen del le teh. Mr bolečega kolena je pokazal manjši izliv. Tudi ščitniški hormoni so v mejah normale.
Elektroforeza proteinov: možna prisotnost imunskih kompleksov, ologoklonalne frakcije Ig. Priporočamo IF seruma in urina (na dodatne preiskave nisem bila napotena).
Serologija na borelijo: IgG protitelesa0,114- ngativno, IgM 1.169- pozitivno, potrditveni test igM protitelesa- vsota je 1- negativno. V preteklosti sem imela veliko klopov.
Revmatolog je v izvidu zaključil, da ne gre za revmatsko obolenje. Zadnje dva meseca se mi konstantno pojavljajo bolečine (cukanje) po telesu, otekat so mi začeli dodatni sklepi na rokah (zapestja), pojavlja se mi oslabelost v mišicah, konstantno šumenje v ušesih,občasna vrtoglavica, postala sem pozabljiva (na trenutke se ne spomnim, kako se reče določeni osnovni stvari npr.skodelici) nekontrolirani trzljaji mišic, na trenutke (okoli 20 v uri) čutim utrip srca, kot da udari v prazno (ko tipam pulz na žili pulza ob tem udarcu ni čutiti).
Bila sem pri osebnemu zdravniku, ki me ni napotil na nobene dodatne preiskave (kljub mojemu poslabšanju) temveč je zaključil, da gre za stres saj krvni izvidi ne kažejo na revmatično obolenje in naj si kupim čaj za pomiritev.

Zanima me ali bi glede na izvide ter moje težave bilo moč sklepati da gre za zastarano borelijo. Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Po vseh opravljenih preiskavah nimam razlage za vaše trpljenje, zato težko svetujem. Če gre za vsaj pri nekaterih težavah za psihično pogojene probleme, bi veljalo narediti poskus zdralvjenja z antiderpesivom, in v 3-6 tednih bi vedeli, če so, in katere od vaih težav so povezane s psihičnim stanjem, katere pa ne. Po tem bi lahko raziskovali dalje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!
Na hitro naj opišem probleme ki so se začeli pri mojem 13 letnem sinu. Marca lani je v enem dnevu izgubil 2x zavest. V bolnici so mu naredili ogromno preiskav,od krvnih,pa ORL,nevrološke,EEG,UZ srca,kakor tudi holter,saj je imel v neonatalnem obdobju neobstojno ventrikularno tahikardijo,ki je kasneje izzvenela,a mu kljub temu niso našli razloga zakaj je kolapsiral.Potem smo imeli do oktobra mir,nakar so se pričeli močni glavoboli in vrtoglavice..tudi po par krat na teden..osebna zdravnica nas je napotila k nevrologu v ljubljano.Po pregledu je izključil migreno,poslal ga je še na MR glave,gor so mu pa vzeli kri za preiskave na borelijozo.Sedaj po dveh mesecih smo dobili domov izvide,kjer piše:
Serologija na Borelijo B:IgM 53,80(pozitivno),IgG: negativno(<5)
TSH: 1,24 prosti T4: 13,47 prosti T3:6,77
Svetujejo pregled pri osebni zdravnici.
Mi lahko na kratko opišete na kaj se nanašajo izvidi? Je možno povezati kolapse in glavobole z izvidi?
Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem,Kristina

Spoštovani!

Zelo težko rečem, saj bi moralo iti za svežo, ne za staro infekcijo. Včasih se tak izvid pojavi zaradi drugih imunsko pogojenih razlogov, kot npr. pri revmatizmu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

mene pa zanima v kolikih dneh dobim krvne izvide na test borelioze?

Pozdravljeni,
odvisno od tega, v kateri laboratorij se pošilja, ponavadi traja do 1 teden.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,
Stara sem 20let in imam ze 4leta probleme z kronicno bolecino, katera mi otezuje vsakdanje delo. Pred 3,5 leti mi je zravn ze nastalih bolecin “zrasla” nekaksna bula na hrbtu, katera sprva ni bolela zdaj pa me zaradi nje boli ceu hrbet. Bolijo me usi sklepi.. kolki.. kolena.. gleznji.. zalestja.. rame.. bolecina je kdaj res huda kdaj pa se jo da nekako potrpet. Bila sem na razlicnih proti bolecinskih tabletah. 3leta nazaj so mi naredili krvno preiskavo katera je kazala : prebolelo borelijo. Bila sem na se drugih slikanjih in testih in vse je bilo negativno. Zdaj pred 1tednom sem se enkrat naredila krvni pregled in je pokazalo vse negativno. Zdravnica me ne zeli nikamor poslat.. bi lahko bil sum na borelijo? Moji simptomi : bolecina po celem telesu, v sklepih najbolj, meglenje vida, slabsi sluh, pozabljanje, skoraj vsak mesec vsaj par dni pekoce lulanje, zmeraj slabse ravnotezje, in se bi lshko nastevala… prosim pomagajte..

Pozdravljeni,
če je test na boreliozo jasno pozitiven in se še nikoli niste zdravili zaradi tega, potem svetujem napotitev na Infekcijsko, ponoviti preiskave, nato ustrezno zdraviti. Lahko gre za vnetje sklepov, tudi tu so pozitivni laboratorijski testi. Pojdite k zdravniku.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close