Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Ultop in Nolpaza

Ultop in Nolpaza

Pozdravljeni,

na gastroskopiji so mi ugotovili zmeren gastritis,gastroenterolog mi je takrat predpisal Ultop S 10 mg le ob hujših težavah,po jedi pa mi je svetoval uživanje Rupuruta.Sedaj jem 5-krat na dan manjše obroke(kaj lažjega,nezačinjenega,nemastnega),glede Rupuruta pa ne vem ali ga moram vzeti vedno,tudi če nimam težav,ali le ko začutim kislino?Slišala sem da naj bi njegovo vsakodnevno jemanje še bolj vzpodbudilo izločanje kisline.Kljub dietni prehrani so se težave pred 1 tednom spet poslabšale,poleg kisline sem čutila tudi pekoč občutek,napihovanje v želodcu,bolečine.Najprej sem si 3 dni pomagala z Ranitalom in Rupurutom,a je bilo še slabše.Tako sem vzela Ultop,ki je pomagal že v 1 dnevu,a mi zaradi določenih stranskih učinkov ne ustreza.Zato sem odšla k zdravnici ki mi je napisala tablete z drugo učinkovino pantoprazol-Nolpaza 20mg.Farmacevtka v lekarni je omenila da naj bi te bile močnejše,gastroenterolog pa je na gastroskopiji poudaril da naj raje poskusim s čim manj močnimi tabletami.Zanima me,koliko mg Ultopa(omeprazola) je torej ekvivalentno 20mg Nolpazi(pantoprazola),oz.če je 2.učinkovina res dosti močnejša?Zanima me tudi,če jemanje premočnih zaviralcev protonske črpalke lahko sproži še večje izločanje kisline ko njihov učinek popusti?Odločila sem se namreč,da bi le sedaj ko imam vnetje jemala nekaj dni ZPČ,natopa nadaljevala z dieto in zdravili brez recepta,tako da bi se popolnoma pozdravila.Nisem namreč nek oboževalec tablet in sem se zgrozila ko mi je zdravnica omenila da nekateri jemljejo taka zdravila tudi po več let ali celo doživljenjsko.Ali res ni možno zmanjšat odvečne kisline zgolj na naraven način?

Hvala za odgovor,lp

Spostovani,

pantoprazol je hitrejse delujoce zdravilo, po moci pa je nekako primerljivo z omeprazolom. Za zdravljenje vnetja zelodcne sluznice je potrebna 4-6 tedenska terapija, jemanje le ob tezavah pa je primerno za blaga vnetja, pa se v tem se mnenja gastroenterologov razlikujejo.
Rupurut je v osnovi baza (po domace kot kreda), ki nevtralizira ze izloceno kislino in na samo izlocanje nima vpliva. Jemljite ga le, kadar imate tezave, saj je sicer jemanje cisto brez pomena.
Na izlocanje kisline vpliva vec dejavnikov, poleg hrane in pijace tudi stres in kajenje. Nefarmakoloski ukrepi za zmanjsevanje so dieta (taka, kot jo ze uzivate, nic kave, nic alkohola, nic pijac z mehurcki), izogibanje oziroma zmanjsanje stresa… Gotovo obstajajo tudi domaca zdravila (npr. rmanov caj), ki pa jih sama zal ne poznam prevec dobro… morda bo se kdo drug kaj dopisal na to temo.

Lep pozdrav, Katarina

Še enkrat pozdravljeni,

Hvala za hiter odgovor.Zdravnik mi je ob gastroskopiji rekel “da gre za zelo blag gastritis”.Zaskrbljena pa sem gledi moči zdravil zato,ker sem pred gastroskopijo krajši čas jemala Ultop 20 mg po receptu os.zdravnice 1-krat na dan(nekaj dni).Zdelo se mi je,da mi je kislino pretirano zavrl,saj sem imela tipične simptome pomanjkanja le-te:slab zadah,željo po kisli hrani,občutek da mi je hrana obležala v želodcu,neješčnost.Tudi gastroenterolog je dejal da so verjetno premočne,če že,pa naj jemljem Ultop S in še to le ob težavah.Sicer pa Rupurut ali Ranital.Zanima me,zakaj me kljub temu da so ugotovili le blag gastritis tako boli in peče?Je to normalno ali je vnetje lahko že kaj hujše?Gastroskopijo sem imela pred 3 tedni.

nova
Uredništvo priporoča

Ce so tezave zdaj hujse, kot so bile, je vnetje najbrz napredovalo. Pred samim pregledom se je gastritis verjetno umiril, saj pravite, da ste jemali Ultop. Vnetje pa ocitno ni bilo pozdravljeno do konca, ce so se tezave ponovile. Ce boli in pece bolj, kot je v casu pregleda, bi vam svetovala ponovno “kuro” z zaviralcem protonske crpalke, z jemanjem vsaj 3-4 tedne.
So vam ob pregledu naredili tudi test na Helicobacter pylori (bakterijo, ki povzroca gastritis)? Ce slucajno niso, vas lahko na dihalni test (se pravi ne na ponovno gastroskopijo ampak na test za okuzbo, ki se dela iz izdihanega zraka) napoti vasa osebna zdravnica, ki vam bo v primeru pozitivnega testa tudi predpisala terapijo.

Lep pozdrav, Katarina

Po samem pregledu še kakih 14 dni nisem imela nobenih težav,čeprav nisem več jemala Ultopa(se pravi vsega skupaj okoli 3 tedne ni bilo težav,vnetje pa se očitno še ni pozdravilo).Koliko časa pa ponavadi traja da se takšno vnetje zaceli?
Test za HP so naredili in je bil negativen.
Zdaj jemljem 3.dan ta nova zdravila Nolpazo ampak se mi nekako zdi da ne pomagajo kaj dosti(še čutim kislino,peče).Je to mogoče zato ker je vnetje že napredovalo?Ali pa je mogoče da mi Ultop pač bolj pomaga?
Ali to potem pomeni če npr.jemljem ZPČ 4-6 tednov in se zraven dietno prehranjujem,se bo vnetje v tem času popolnoma pozdravilo in težav ne bo več?Ali bodo nastopile spet takoj ko bom prenehala z zdravili in se bo kislina spet preveč izločala?Prej v življenju nisem namreč nikoli imela bolečin,tako da po tem sklepam da bi prav tako morale enkrat izginiti.Res že preveč sprašujem ampak me res zanima ker nisem kak velik oboževalec tablet in jih nebi rada jedla celo življenje.

Ne vem, zakaj vam Nolpaza ne odgovarja. Lahko bi poskusili z vecjim odmerkom (o tem pa se vsekakor prej posvetujte se s svojo zdravnico) ali pa presli nazaj na Ultop oziroma izbrali katerega od drugih zaviralcev. Vnetje bi se v 4-6 tednih moralo pozdraviti, lahko pa se se kdaj v prihodnosti ponovi.

Lep pozdrav, Katarina

Zdaj sem spet začela z jemanjem Ultopa,ker so bolečine bile res neznosne.Jemljem 10 mg 6. dan.Je že precej bolje,peče skoraj ne več,imam pa še vedno rahel občutek napihovanja želodca.Po jedi se mi spahuje še kako uro,čeprav neboleče.Kaj je vzrok za nastajanje teh plinov?Je to posledica kisline in ali je nevarno(lahko poči želodec,čeprav nimam rane)?Če vzamem Rupurut je plinov še več.

Pocakajte se nekaj dni, tezave bi se morale povsem umiriti. Zelodec ne bo pocil, plini niso nevarni.

Lep pozdrav, Katarina

Se opravičujem za toliko vprašanj ampak danes ponoči sem imela spet hude težave s prebavo.Zvečer sem čutila nekakšno pretakanje plinov v želodcu,ter tudi v črevesju.To me je malo bolelo.Ponoči pa sem se zbudila z zelo hudimi bolečinami v danki(oz.ne vem kaj drugega bi tam lahko bilo-okoli zadnjične odprtine in bolj notri).Na splošno nisem nikoli imela hemeroidov ali trdega blata.Zdaj pa me zelo boli,ne upam iti na blato da nebo še slabše.Kaj bi to lahko bilo?Je lahko kako povezano z zdravili ali želodcem?Je nevarno?Hvala

Verjetno ste zaprti. Pijte veliko tekocine, obvezno pa pojdite na blato, tudi ce bo malo bolelo…

Lep pozdrav, Katarina

Na blato sem šla in začuda ni bilo niti malo trdo,tudi ne redko,normalno pač.Krvi nisem opazila,malo je bilo sluzi.Bolečina je precej ostra in se ojača ob odvajanju blata ali vetrov.Boli me danka,ne zadnjična odprtina,nekako izžareva v cel spodnji del trebuha.Čutim jo tudi ob premikanju(hoji ali če se obrnem med ležanjem).Najhuje je bilo ponoči,zdaj je malo bolje.Jem veliko zelenjave in sadja tako da ne vem verjetno ni od prehrane?

Ce bolecina ne bo popustila, se v odpravite k zdravniku, ocitno se nekaj dogaja v zadnjem delu debelega crevesja. Tezko pa takole recem kaj.

Lep pozdrav, Katarina

Imam spet nekaj novih težav.
Hujše bolečine v danki so prenehale,vendar imam še vedno občutek da me stalno tišči kakat.Blato je mehko in svetlo,skoraj driska,primešana mu je sluz rdečkaste barve.Zvečer še vedno čutim zelo glasno pretakanje po črevesju,kruljenje,napihne me in tišči nekje v predelu popka,sploh če ležim na trebuhu.Prisotne so tudi bolečine v črevesju,ki pojenjajo čez kako uro ko izločim vetrove.Zraven mi je tudi slabo,bruhala(še)nisem.
Ali gre lahko za kaj resnega(zapora črevesja)??Ali lahko počakam z obiskom zdravnika(v teh dneh dela le dežurni) do ponedeljka ali je nevarno in moram k dežurnemu?Kaj sploh lahko naredi v takem primeru?

Zelo tezko recem, kaj se dogaja… podatek o krvavi sluzi v blatu ni zanemarljiv podatek. Lahko so notranji hemoroidi, napenjanje in vetrovi pa s tem niso povezani in izvirajo iz zelodcnih tezav. Predvidevam, da ne jeste prav veliko, crevesje pa se vseeno premika in ker je bolj prazno, se slisi kot kruljenje.
Zapora crevesja ni (saj ste sli na blato), kaj tocno je, pa ne vem.
Pocakajte do ponedeljka na svojega zdravnika, ce pa bi se tezave v tem casu stopnjevale, pa kar k dezurnemu.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni še enkrat,

imam še eno vprašanje,povezano z želodcem.Sedaj že 14 dni jemljem 1-krat na dan 20 mg Ultopa.Predvsem zvečer še vedno čutim včasih pekočo bolečino(predvidevam da takrat ko tableta že malo popusti) ter napihovanje,po jedi pa se mi dostikrat spahuje in “riga”.
Ali to pomeni,da mi ta doza ne zadošča in da se zato vnetje ne bo moglo dobro pozdraviti?Nameravala sem namreč tablete jemati še kak mesec,imam še Ultopa za 28 dni in še nekaj Ultop S tablet.
Ali lahko povečam odmerek Ultopa tako,da zvečer vzamem še 10 mg?
Ali moram potem stalno jemat povečan odmerek ali lahko vzamem po potrebi,če recimo spet čutim pekočo bolečino?

Aha,še nekaj:
danes sem vzela 2 tableti Lekadola zaradi krčev ob menstruaciji,pijem pa tudi bazični prašek(minerale) iz lekarne ker imam nizek kalij v krvi,verjetno pa tudi magnezij in kalcij.Je lahko ta kombinacija zdravil škodljiva za ledvice?Trudim se,da bi spila čimveč vode,pa mi ne uspe priti čez 1 liter na dan.Če spijem več kot 0,3 l naenkrat,me začne napihovati.
Imam tudi premalo železa v krvi,zato sem dobila žvečljive tablete Ferrum Lek.Jih lahko začnem jemat že zdaj ali so kaj škodljive za želodec?
S črevesjem je malo bolje,driska se umirja in krvi v blatu je manj,bom pa verjetno v ponedeljek vseeno šla k zdravnici.

Sicer pa vam želim srečno in uspešno novo leto.

Kar se tice odmerka Ultopa – glede na gastroskopski izvid bi doza 20 mg morala zadostovati. Ker pa imate kljub temu tezave, svetujem da vzamete se zvecer eno kapsulo. In se o tem v ponedeljek posvetujete se s svojim zdravnikom.
Kar se tice tekocine – poskusite spiti veckrat po malo, ni treba naenkrat 0,3l, ce je prevec. Potrudite se spiti vsaj 2 l dnevno.
Ferrum Lek lahko zacnete jemati, mozno sicer je, da bo tezak za zelodec, hujse skoda pa ne bo. Ob zelezu je dobro popiti ali pojesti se kaj kislega, saj se tako zelezo boljse absorbira.

Tudi vam srecno in zdravo novo leto!

Lep pozdrav, Katarina

Po dolgem času se spet oglašam 🙂
V tem času so se mi črevesne težave namreč močno poslabšale,sprva me je bolela danka,nato se je vnetje očitno razširilo na celotno črevo,imela sem driske v kateri so bili neprebavljeni koščki hrane,kri…Kasneje se je temu pridružilo še neprestano boleče napihovanje,krčevite bolečine v črevesju ponoči..
Zdravnica me je testirala na celiakijo,test je bil negativen.Omenjala je še Chronovo bolezen,za potrditev le-te pa naj bi bila po njenih besedah potrebna kolonoskopija,vendar sem se odločila da bi s tem raje še malo počakala.
Zdi se mi je namreč zelo malo verjetno da bi se mi ta bolezen kar naenkrat pojavila,je to možno?Je pa to navedeno v navodilih kot stranski učinek Ultopa oz.Nolpaze(iritabilno črevo,driska,vetrovi?).Ker je bilo stanje s črevesjem 9.2. že povsem nevzdržno,bolečine prehude,z želodcem pa je bilo že kar ok,sem takrat z jemanjem tablet prenehala.
Črevo se je od takrat precej izboljšalo,blato je spet kompaktno in krvi ni več,me pa občasno še malo napihuje.
Vendar so se ponovno pojavile pekoče bolečine v želodcu,ter celo za prsnico in v požiralniku.Ko sem jemala tablete je bilo skoraj v redu,nič več napihovanja in pekočih bolečin,sem pa dostikrat čutila krče v želodcu-kot bi hotel izločat kislino,a je ni mogel.Zdaj pa se spet ob vsakem takem krču izloči.Sliši se hecno,ampak dejansko čutim ko se izloči(pekoč občutek),in zdi se mi da je je kar precej.brez tablet očitno ne bo šlo.
Diete se držim,pijem zdravilne čaje itd.,stresu se kar se da izogibam.Zanima me če bi kake druge tablete mogoče bolje prenašala,jih je torej smiselno zamenjat?Ali so ti krči v želodcu in s tem povezano izločanje kisline posledica vnetja ki še ni pozdravljeno ali je lahko še kak drug vzrok?Mislim od česa je lahko želodec tako vzdražen.Pa še glede bakterije HP bi vprašala ali je možno da je test ni zaznal ker sem takrat jemala Ultop(prenehala sem le 1 dan pred gastroskopijo,ker me na to ni nihče opozoril)?

Kar se tice Ultopa in Nolpaze – ocitno potrebujete zdravilo za zelodec, jaz bi vam predlagala zamenjavo… posvetujte se s svojo zdravnico.
Ultop ne vpliva na prisotnost bakterije Helicobacter pylori.
Crohnova bolezen pa se lahko pojavi nenadoma… in dejansko je edina preiskava, ki potrdi diagnozo kolonoskopija.

Lep pozdrav, Katarina

pozdravljeni!

lani junija sem bila na gastroskopiji in zaznali so mi rahli gastritis. jemala sem ultop, ki mi sice rpomaga, a ksilino se vedno cutim kdaj pa kdaj, napihuje pa me po sladkem.

ne pretiravam, ampak glede na to, da bo skpraj leto mimo, sprememb pa ni…se vprasam… pa en jem packarij..

ker sem torej sla po nove tablete k zdravnci, me je poslal se enkratna kontorlno gastroskopijo. imam jo cez 2 tedna me zanima, kolio dni prej naj ne jemljem tablet Lanzul? Slisim namrec mnenja od par dni do enega tedna, tudi celo, da jih lahko do predzadnjega dne jemlejm, le na dan gastroskopije ne…

hvala, LP!

New Report

Close