Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Visok srčni utrip v mirovanju

Visok srčni utrip v mirovanju

Spoštovani g. doktor,

Prosim vas za mnenje glede sledečega problema, ki me nekoliko skrbi. Pred dobrima dvema mesecema se mi je prvič pojavil relativno visok srčni utrip v popolnem mirovanju in od takrat je stanje enako. Utrip imam med 89 in 104 in to kadarkoli si ga merim v mirovanju (tudi zjutraj ali na primer po enournem sedenju ali ponoči tudi po večurnem ležanju – vedno je v mirovanju visok). Včasih sem imela, dolga leta, utrip vedno nekje okoli 60 (ko sem se rekreativno več ukvarjala s športom sem ga sčasoma imela okoli 55, v manj aktivnih letih pa tam nekje med 60 in 65). Prav tako se mi zadnje dva, tri mesece občasno dogaja, da me v predelu srca za nekaj sekund močno zaboli, občasno pa imam občutek, kot da bi me v predelu srca nekaj kot peklo, to pa traja kakšnih deset minut in nato povsem mine. Drugih simptomov nimam, tudi počutim se v redu in mislila sem, da bo to minilo, pa ne. Bolečino in pekoč občutek sem pripisala morda tesnobnemu izvoru (ne vem, le ugibam), vendar pa mi je nenavaden stalen visok utrip v mirovanju nenavaden. Stara sem 32 let, imam bolj nizek krvni tlak (okoli 90/60), bolj sedeče delo (8-10 ur na dan, večinoma za računalnikom), zadnji dve leti se rekreiram zmerno (enourni vsakodnevni sprehod, občasno kolo) in jem dokaj zdravo (sem vegetarijanka). Prosim vas za mnenje, kaj bi lahko bil vzrok. Že vnaprej se vam lepo zahvaljujem za vaš odgovor. Lep pozdrav, Sandra

Spoštovani!

Ob navedneih podatkih bi najprej pomislil na možnost slabokrvnosti zaradi pomanjkanja vitamina B12 ali železa. V takih situacijah mora srce hitreje pošiljati kri po telesu, da mu zagotovi dovolj kisika.Pretirano delovanje ščitnice je manj verjetno, saj bi bil potem tudi tlak višji. Najbolje bi bilo, da si daste pregledat krvno sliko in delovanje ščitnice.

Glede zbadanja delim vaše mnenje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike [www.drmed.org]

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Prosim, če mi lahko čimprej odgovorite saj me resno skrbi za mojega očeta, ki ima srčni utrip 150 na minuto in to ko miruje.To smo ugotovili šele pred parimi dnevi ko si je preventivno izmeril krvni tlak. Star je 50 let in kadilec. Zelo me je strah in zanima me ali je to strašno nevarno??

Hvala že vnaprej in prosim, prosim za čim hitrejši odgovor.

Lep pozdrav, Micka

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Nevarno samo po sebi ni, je pa zelo neprijetno in čudno, da zaradi tega ni šel k zdravniku, ali ga klical na obisk.

Pri tako hitrem bitju z infuzijo ali električno konverzijo poskušajo spraviti ritem v “normlanega”.

Hitremu bitju je pogosto pridruženo tudi neredno bitje, ki dolgoročno lahko bolnika ogroža zaradi možnosti nastajanja strdkov pri nesinhornem utirpanju srca, ki lahko povzročajo (predvsem) možgansko kap. Zaradi nerednega bitja bolniki pogosto dobivajo zdravila, ki zmanjšujejo verejtnost nastajanja strdkov.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Prosim Vas za mnenje o mojem srčenem utripu.
Stara sem 16 let, visoka 180cm in težka 8okg. Sem aktivna športnica in treniram skoraj vsak dan minimalno eno uro. Pred parimi dnevi sem opazila da sem po enournem mirovanju imela utrip srca 115 na minuto.
Naslednji dan ko sem izmerila je bil že 12o utripov na minuto. Naslednjih par dni se je utrip vedno gibal med 100 in 12o na minuto.

Prosim za vaše mnenje in čim hitrejši odgovor.

Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem.

LP! Maruša.

Spoštovani!

Opravite pregled delovanja ščitnice, ker bi vam lahko vreveč delovala, in hemoglobina, ker bi lahko bili slabokrvni.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

tudi sama ima zdanje tri tedne visok srčni utrip. Npr. danes zjutraj, ko sem vstala je bil ta 120. Čez dan je ponavadi med 106 in 116. Ko imam tako visok srčni utrip, se mi v prsih pojavi neprijetni občutek.

Za odgovor se vam zahvaljujem.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Po skopih podatkih je težko presojati. Preveril bi delovanje ščitnice in hemoglobin.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšla je zbirka treh priročnikov z navodili za bolnike. Vprašajte vašega zdravnika, če jo že ima, da vam lahko natisne navodilo za vaše zdravstvene težave http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Lep pozdrav!

Prosil bi za nasvet glede težav ki se mi pojavlja zadnja dva tedna. Star sem 17 let. Že dva tedna sem rahlo omotičen.. Rahlo se mi vrti in zadnje dni imam rahel glavobol. Imel sem visok krvni tlak 170/98 srčni utrip pa 110. Krvni tlak se je nekako umiril ampak srčni utrip v mirovanju meri 110 utripov na minuto kar me rahlo skrbi. Moj zdravnik me ne jemlje resno češ da sem mlad in da ni razloga za povišan srčni utrip. Kam naj se obrnem in kaj bi bilo prav postoriti?

Najlepša hvala za odgovor.

Lep večer

Spoštovani!

Smesen tale tvoj zdravnik… Pogledal bi delvoanje scitnice in opravil poterbne preiskave pri povesanih vrednsotih krvnega tlaka, urin, kreatinin…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

LP
Star sem 23 let. Visok 183cm in imam 118 kg.
Imam visok krvni tlak 150/90 povprecno(kar naj bi blo za mojo starost nenavadno). Bil sem pri zdravniku in tudi en dan v bolnici zaradi tega. Zdravnica je rekla, da imam tudi srcni utrip visok. Predpisala mi je tablete nebilet, ki naj bi znizevale srcno ferkvenco in tlak. Srcno ferkvenco mi sicer znizuje vendar tlak ostaja visok. To me sicer ne skrbi, ker naj ne bi vsako zdravilo delovalo na vsakega. Bolj me skrbi bolecina v prsih. In sicer na levi strani prsnega koša. Bolečina ni zelo močna je pa konstanta. Ne cutim je le zjutraj ko se zbudim. To traja ze kaksen mesec. UZ srca ni pokazal nic nenavadnega. Ko pa sem bil na EKG pod naporom.(vsaj mislim, da se tako nekako rece. Dali so mi priseske medtem, ko sem bil na kolesu in gonil ), je zdravnica rekla da se se tam neka nihanja pokazala ampak so trajala zelo malo casa. Rekla je da zelo verjetno ni nic. Posvetovala se je tudi z drugim zdravnikom, ki se je z njo strinjal. Vas bi prosil za vase mnenje kaj naj bi pomenila ta bolecina? Je mozno, da je povezana z visokim krvnim tlakom? Ker po internetu kar sem bral povsod pise da visok tlak obicajno ne opazimo fizicno(razen omoticnosti itd).

P.S.
Pozabil sem se omeniti, da mi je zdravnica rekla da moram tudi shujsat in prenehat kadit. Obojega sem se zacel drzati. Shujsal sem za 3 kg in se naprej se zelo veliko gibam in jem zdravo, kajenje pa zmanjsal na minimum. cca 2 cigareta na dan. Se trudim se to iznicit.

Spoštovani!

Zelo verejtno k temu prispeva t.i. simaptikotosnu, ki je pogost pri mladcih, ki so bolj napete narave. Po mojih izkušnjah poleg teh “sodobnih” zdravil pogosto pomagajo čisto navadni betablokatorji, ki umirijo to napetost. Če ne bo šlo in imate še kakšen druge težave, bi razmišljal o generalizirani anksiozni motnji, kjer bi odlično pomagal antidepresiv.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,

s športom se aktivno ukvarjam že nekaj let, predvsem tek, zadnje čase opažam, da ko tečem na primer pri 168 utripih mi po koncu teka utrip v eni minuti pade za 30 utripov, potem pa se ustavi in se mi šele po nekaj urah spet vrne na okoli 70 utripov. Zanima me, če je to lahko kakorkoli povezano s pljučnico, ki sem jo nedavno preživel, ker sem takrat izgubil dobršen del kondicije.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

David

Spoštovani!

Lahko da še niste v polni telesni pripravljenosti, da pa bi pljučnica pustila kakšne posledice na prevodnem sistemu v srcu pa je praktično nemogoče.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Zadnjh nekaj dni moja sestra opaža, da ima tudi pri mirovanju visok srčni utrip in sicer med 110 in 120, krvni tlak pa je na robu normale (140/90-95). Naj omenim, da je do pred nekaj dni nazaj imela krvni tlak skoraj zmeraj dokaj nizek (pribl. 90/60), utrip pa je bil nekje okoli 55.
Stara je 32 let in skadi okoli 20 cigaretov dnevno, ter ima nekoliko povišano telesno težo.
Zanima me in tudi skrbi, če je možno, da je kaj narobe s srcem, ker utrip 120 mi vseeno zveni preveč.
Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

DK

Spoštovani!

To je vredno pregleda, saj bi med drugim lahko šlo za pretirano delovanje ščitnice. Gre pa lahko tudi za kakšne banalne razloge, a je težko reči, kaj bo v naslednjih dneh.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljen!

Star sem 29let. Že nekaj časa me tišči v srcu. EKG v mirovanju ni pokazal nič. Sam pa občutim bolečine v levem predelu srca. Bolečina včasih preide tudi na levo stran vrata ter levo ramo. Ko me boli, opažam da če se naprimer dotaknem določene stvari z prstmi to čutim tudi po levem delu telesa. Srčni utrip v mirovanju imam okrog 80-90. Pritisk pa 120/80. Včasih tudi čutim kot, da mi srce “nategniti”…takoj po tem pa je močno bitje srca. Doktor mi je predpiral tudi antidepresive, ki pa niso pomagali tudi po dveh kurah. Očitno ni to vzrok. Zanima me kaj bi še lahko naredil.
Hvala

Spoštovani!

To kljub vsemu bolj kaže na panično motnjo z napadi, kot na kaj drugega, vendar je na podlagi povedanega to povsem zanesljivo potrditi. Če gre za napade, ki trajajo od nekaj sekund do nekaj minut ali do ene ure, potem bi bili še bližje diagnozi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Lp, sem fant star 15 let visok 176cm in težak 97kg sem tudi kadilec, utrip ko sem živčen imam 150/85 zdravnica je rekla da je to vse ok, potem pa občasno ko sedim za računalnikom ali tv začutim čuden občutek v prsnem košu ki po 2-3 sekundah preneha, med tem ko sem v šoli se mi to ne dogaja, občasno začutim tudi rahlo bolečino v srcu ampak zelo redko in ravno tako samo ko sem pred tv ali računalnikom… pa še nekaj me zanima kako prepoznati strdke v krvi? kako nastajajo?
prosim za odgovore čim prej

pa nekaj sem še pozabil, zadnje čase čutim kako mi kri teče po žilah na rokah, nevem če je to normalno ker prej se nisem sploh zanimal za to in se mi zdaj zdi zelo čudno… prosim odgovor

New Report

Close