Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina gastritis, vnetje zelodcne sluznice

gastritis, vnetje zelodcne sluznice

Prijazen pozdrav!

Nekaj casa sem trpela ob zgagi, napihnjenosti in bolecinah v zelodcu, pa sem sla na gastroskopijo, ki je pokazala vnetje zelodcne sluznice. Dobila sem tabete Lanzul za mesec dni 30mg in nato se mesec 15mg.
V izvidu je napisano se dietetsko higienski rezim, ap me zanima, kaj to pomeni, kaj moram oz. ne smem jesti.

hvala!

Spoštovani,

izogibajte se mastni in pikantni hrani, svežemu sadju in zelenjavi, kavi in gaziranim pijačam ter alkoholu, jejte večkrat po malo, po hrani bodite pokonci še vsaj eno uro (da kislina ne bo zatekala nazaj v požiralnik).
Ravnajte se tudi po tem, kaj vam paše in kaj ne…

Lep pozdrav, Katarina

katarina, najlepsa hvala, imam pa dilemo glede svezega sadja in zelenjave ( ostalo mi itak ne pride v postev: gazirano, mastno, itd), ce je le ta striktno prepovedana in zakaj?

Ker sedaj bo sadje in zelenjava kar buhtela na plano, pa bi blo res skoda, da ne morem zagristi v lubenico, marelice ali solato…:(

kje je klec, da se surovega ne sme? koliko casa pa?

hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Surovo sadje in zelenjava potrebujejo za prebavo več kisline, posledično bo želodčna sluznica bolj “napadena”.
Kakšna marelica sem in tja ne bo škodila, samo zmerno.

Lep pozdrav, Katarina

razumem, vseeno pa me zanima, ce veste, po koliksnem casu lahko zacnem uvajati surovo hrano..je to nek priporocen cas ali se ravnam po obcutku? reci hocem, ce velja, da recimo cel cas jemanja tablet ali pac par dni ali 2 meseca ali…koliko….

mogoce izpade neumno vprasanje, ampak nimam predstave, koliko casa sluznica potrebuje, da se (za)celi. tablet imam za 2 meseca.

Približno tempirajte s tabletami.. se pravi kakšen dober mesec do dveh.

Lep pozdrav, Katarina

ok;) hvala!

prosim:)

Lep pozdrav, Katarina

zdravo, se nekaj me zanima.

na gastroskopiji so mi ugotovili vneto zelodcno sluznico, ampak tudi rahlo vnetje poziralnika. zakaj pa to nastane? a ker je kislina “razzrla”?

kako pa v tem primeru zdraviti? ali so Lanzul/Ultop, ki jih pijem za zelodec, zdravilo tudi za to?
kaj pa prehrana? isto kot velja za zelodec? se da vnetje na poziralniku sploh pozdraviti?

hvala…

Vzrok je želodčna kislina, ki zateka nazaj v požiralnik, ukrepi pa so enaki.

Lep pozdrav, Katarina

no, lepo. torej s tole dieto za zelodec in lanzul tabletami se naceloma ubije torej ti dve muhi na en mah? ( zelodec in poziralnik)
upam, da gre po tej liniji, da sem prav razumela.

hvala!

Tako je. Ko kislina ne bo več zatekala nazaj v požiralnik (ker boste zdravo jedli in zdravljenje podprli še s tabletami za zmanjševanje kisline), si bo tudi sluznica požiralnika opomogla.

Lep pozdrav, Katarina

najlepsa hvala.

ampak joj, se nekaj sem se spomnila;) ce tablete pac samo zavirajo kislino, ali tudi zdravijo? skratka, v casu jemanja je pac poanta, da zavira protonsko crpalko, ali tudi deluje na celjenje vnete sluznice?

po koliksnem casu se le ta naceloma zaceli?

hvala in upam, da se ne smejete tem prvosolskim vprasanjem 😛

Nič se ne smejem:)
Sluznica se zdravi zaradi manjše količine kisline, to je point delovanja zdravil. Zaceli pa se v približno nekaj tednih, je pa to težko čisto natančno reči, je pač odvisno od poškodbe sluznice itd.

Lep pozdrav, Katarina

aha. no, ker imam “blago vnetje”, sumim in upam, da se bo kmalu zacelila..;)))

hvala!!!!!!

Spoštovani!

Mene pa zanima, kako se lahko pozdravi kronično vnetje želodčne sluznice in polno spenjenega žolča po želodcu in dvanajsterniku.

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav
Dragi

TO je verjetno prepis z izvida gastroskopije… zdravljenje je podobno kot pti akutnem vnetju, se pravi poleg diete še katero od zdravil za zmanjšanje izločanja želodčne kisline (zaviralci protonske črpalke).

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni,

imam podobno diagnozo kot omenjeno zgoraj, blažji gastritis.
Sicer imam težje bolečine v želodcu, ki navadno niso vezane le na zaužitje hrane, niti me nikoli ne peče zgaga; tudi ponoči se ne zbujam.. Občasno so bolečine tako močne, da mi je slabo in mislim, da bom bruhala, a nikoli nisem.

Dobila sem tablete Ultup, in še Tametil ter natanko enako dieto, kot ste zapisala zgoraj..
Imela pa bi še dodatno vprašanje: zanima me, če se odpriporočajo tudi sladkarije (torej čokolada, bonobni, keksi, sladice..) – saj sem jih do sedaj kar precej uživala… Predpostavljam, da niso ravno priporočljive?

Hvala za Vaš odgovor in lp,
KK.

Pravilno sklepate. V manjsih kolicinah, za pocrkljati, seveda lahko. Najlazje boste sami presodili glede na pocutje.

Lep pozdrav, Katarina

Zanima me, ali in kako gastritis vpliva na povečanje vrednosti levkocitov v krvi. Hvala za odgovor.

New Report

Close