Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina nervozno črevo

nervozno črevo

Že pet tednov imam bolečine v trebuhu. Gastroskopija je pokazala da je želodec ok.Zdravnik je rekel da imam verjetno nervozno črevo? Kaj to pomeni in kako se zdravi? Bi priporočali še kakšen drug pregled? Star sem 28 let.
Hvala za odgovore.

Spoštovani!

To pomeni, da prabava poteka nekako skokovito in s celim kupom težav. Od napenjanja, vetrov, odvajanja redkega blata itn. Pogosto je povezano s stresom. Pravilom se kakšenga otipljivega vzroka ne najde, zato tudi ni kakšenga prav specifičenga zdravila. če se bodo težave vlekle več kot pol leta, bi bilo morda pmaento opraviti še kolonsokopijo, tj. preglede debelega črevesa.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,

prebral sem kar nekaj vaših odogovorov na težave forumašev in se v marsikaterem našel, a vseeno želim potrditev diagnoze, ki sem si jo postavil.

Pred natanko letom dni, lani jeseni, sem obiskal zdravnico zaradi črevesnih težav. Več tednov sem namreč tudi po 5 do 10 x na dan odvajal blato, tekoče, sluzasto, le redko kdaj gostejše,… Največja težava je bila, da me je vsak krč purgentno pognal na straniošče, ki ni vendo pri roki?!?! PA nikoli ni bilo občutka olajšanja, kot kadar odvajaš blato normalno. Po več tednih težav se je kdaj pa kdaj ob odvajanju pojavila tudi kri, vsaj izgledalo je tako. Ker sem se odpravljal na krajše potovanje mi je zdravnica sicer pregledala blato (brez kakšnih posebnosti) in mi predpisala Selidar. Te kapsule so mi uspešno zavrle odvajanje na 3-4x na dan, predvsem pa ni bilo treba urgentno iskati stranišče ob vsakem krču v trebuhum, čeprav je bilo blato že vedno redko.

Potem pa je stvar izzvenela in se je odvajanje blata vrnilo v stare tire. KAkšno olajšanje. A le do letošnje jeseni?!?!!? Takoj sem pomislil, da so težave povezane s sezonsko prehrano, z mandarinami ali grozdjem, ki jih v tem času običajno začnem uživati v večjih kolilčinah. In cela zgodba se je ponovila oz. se ponavlja.

Ali je to sindrom razdražvenega črevesa, nervoznega morda? Ali gre za kaj hujšega? Zakaj 10 mesečna pavza? Kako si lahko pomagam? Občutek imam, da se prehranjujejm dobro, vsaj 1x na dan doma kuhana hrana, zjutraj zajtrk, malica kakšen sendvič, kos pice, sadje,…. redko menza ali kaj podobnega… Naj začnem uživati probiotike? Encimal kapsule? KAj naj naredim? Me je pa groza kolonopskopije, s katero me strašijo kot edinozveličavno metodo za postavljanje diagnoze.

Hvala za vaš odgovor.

Mihas

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Verjetno gre res za nervozno crevo. Tezko pa je kaj modrega ukreniti v zvezi s tem. Hrana ima le obrobni vpliv na te zadeve, temvec je pomembnjese razpolozenje in prenasanje stresa. Zal pa o tem ni lahko govoriti, ker so vcasih znaki zelo podobni tudi pri razlicnih boleznih, ki se jih da zdraviti, tj. prevec kisline, kronicna ventan crevesna bolezen, neprenasznje zitaric.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,
pred 3 tedni me je dva večera čudno tiščalo na blato, odvajala sem komaj kaj blata (trdo), sicer pa vodeno svetlo krvavo sluz (do 5x vska večer v cca. 3h urah). Naslednje jutro celo samo vodeno kri. Občutek kot pri driski, da nisem zadržala niti do stranišča, samo izpraznilo se je. Nekoliko mi je bilo neprijetno (kot neka neopredeljena slabost) tudi v želodcu. Tretji dan sem odvajala 1x in to obilno, blato normalne barve, n akoncu je bilo še nekaj svetlo krvave sluzi opaziti v stranišču. 4. dan zvečer pa spet 5x v 3 urah svetla krvava sluz. Osebni zdravnik me je takoj napotil na pregled k proktologu, ki ni našel vnetnih sprememb v danki, diagnoza je bila viroza. Predpisan počitek in opazovanje naslednjih 5 dni. Nato so se začele težave z zaprtjem, ki trajajo še sedaj. v naslednjih nekaj dneh sem še opazila sluz, vendar tokrat na blatu, (po treh dneh je postala bele barve, nato izginila). Od tedaj pa je moje blato trdo, različne barve (včasih temnejše, včasih zelenkasto rjavo, včasih normalno rjavo), največkrat odvajam dvakrat na dan, a redko normalno širše blato, večinoma odvajam bobke premera cca.1cm do 3cm. Blato sicer pride iz zadnjika v večjih skupkih, a se razleti na bobke. Približno v tem času lani sem po porodu 4. otroka (po pol leta) zaradi krvave sluzi na blatu, ki se je pojavila 3x v 2 mesecih za par dni, opravila kolonoskopijo, ki je pa bila bp. Takrat so odkrili notranje hemeroide, tokrat jih proktolog ni našel.
Bi bilo smiselno ponoviti kolonoskopijo glede na bobke in čudno sluz? Kljub vsemu me malo skrbi, da ne gre za raka.

Hvala za odgovor,
Nataša

Spoštovani!

Ker pred enim letom na črevesju niso našli pomembnejših sprememb, se vam tudi sedaj ni potrebno spraševati, če imate kakno hujšo spremebmo. Najbrž je šlo res za vrusno vnetje, ali pa nervozno črevo. V nslednjihtednih bi se moralo umiriti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

pozdravljeni,

zadnje dva meseca ob iztrebljanju blata opažam kri. vsake toliko imam v trebuhu občutek, kot da me napenja vendar bolečina ni močna. poleg krvi v blatu me ob odvajanju nič ne boli, skeli ali peče, vendar je kri vedno prisotna. blato variira od bolj tekočega do tršega, barva je normalna. v zadnjih dveh tednih opažam pogostejše vetrove. že odkar pomnim sem na veliko potrebo hodila 1x na dan, včasih tudi ne. bila sem pri svoji zdravnici, ki mi je predpisala milo kremo proti hemeroidom (imela sta jih tako moj oče kot moja teta), ker naj bi po njenem šlo le za pokanje tankih žilic zaradi napenjanja na wcju in počasne prebave. stara sem 24 let in pred pol leta sem v nesreči izgubila sestro, zato se tudi sprašujem, če so te moje težave s prebavo morda deloma tudi posledica stresa, saj se prej take težave niso nikoli pojavljale. res pa je tudi, da moja prehrana ne vsebuje dovolj zelenjave, na čimer zdaj delam in poskušam spremeniti prehranjevalne navade, vendar me še vedno skrbi, da slučajno ne gre za kaj hujšega.

hvala za odgovor, v.

Spoštovani!

Moje sožalje.

Če se kri pojavlja na blatu, bo kar držalo, o čemer ste razmišljali sami in zdranvica, da gre ali za (notranje) hemeroide, ali analno poko.

Stres je lahko prispeval k spremenjeni prebavi – nervoznemu črevesu, kar posredno lahko vpliva na povzročanje krvavitev, če imete hemeroide.

Kaj drugega (nevarnega) v vaši starosti niti ne pričakujemo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Imam rahle bolecine v spodnem delu trebuhu,ko mirujem cujem kako se neke pretaka pa oglasa znotraj pa malo me boli tudi kolk ki je otecen ampak sem se pred kratkim vdaro v kolk in je mozno od tega..je to mozno da je nervozno crevo

Pozdravljeni,
boleč kolk po poškodbi in zvoki peristaltike najbrž niso vzročno povezani. Nervozno črevo pomeni menjavo zaprtja in driske ob bolečem gibanju črevesa. Niste omenili, da bi imeli drisko ali bili zaprti, tako da lahko gre za normalno gibanje črevesa, čemur rečemo peristaltika.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close