Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Jutranji izpljunek

Jutranji izpljunek

Torej zanima me, če me mora kaj skrbet zaradi jutranjega izpljunka, ki je zadnje čase ali pa včasih precej temen (rjav do temno rjav), ko prvič izpljunem. V kasnejših pljunkih je opaziti mislim da celo nekaj krvi, v glavnem barva je vodena svetlo rdeča. Mislim, da se tudi okusi vonj po krvi. Podobne težave imam že več let, ampak se nekako ne spomnim, da bi bila prisotna kri. Tudi sicer mi v hladnejših dnevih ves čas teče sluz iz nosne votline v žrelo in večkrat imam občutek, kot da imam neko “smet” v grlu, ki se je nekako ne morem znebit s hrkanjem. Če pa se je, pa se hitro spet nabere.
Ali bi moral zaradi tega k zdravniku ali to ni nič nevarnega pa bi se morda dalo lajšati s kakšnimi napitki, zdravili ali prehrano?
Naj še povem, da nisem kadilec, nikoli nisem bil, tudi pijem ne in tudi sicer se počutim dobro, zdravo. Star sem 29.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Spoštovani!

Verjteno gre za sluz z levkociti in včasih tudi manjšo kapilarno krvavitev iz žrela. Problem bi predstavljala kri kot črni kosi ali penastao izašljana vsebina.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Zakaj pride do odteknja v žrelo? Se ne da tega odpraviti? So lahko krivi sinusi za to?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Spoštovani!

Naravna pot čiščenja siusov, nosu in pljuč spravlja “odpake” v žrelo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani!

Naravna pot čiščenja siusov, nosu in pljuč spravlja “odpadke” v žrelo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

In na kaj bi lahko pomenila penaso izkašljana vsebina.

Sparšujem zato, ker se mi včasih zgodi, da me po obroku sili na kašljanje (včasih po zajtrku, če je primešana kakšna sladka substanca – recimo kisla smetana z medom, ali po zaužitju kaj pretirano sladkega). Včasih izkašljam belo sluz, vsaj zdi se mi tako. Do sedaj niti nisem bila pozorna, ali bi bila penasta ali ne. In ko zadevo izpljunem me neha dražit, kot da bi odrezal.

Sicer bo zvenelo hipohondrično, ampak vseeno me zanima, kaj ukreniti v primeru penasto izkašljane vsebine in ali bi moje občasno pokašljevanje lahko merilo na kakšno resno stvar?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav. Karmen

Spoštovani!

Opisano je drugo – sluz.

Penasto rožnata je navadno vsebina, kadar imamo pljučnico, hud pljučni edem in druge hujše bolezni…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

V izpljunku zjutraj opažam nekaj črnega. Nimam pojma kaj bi to bilo. Zaradi česa pride do tega?

Malo sem v skrbeh.

Lep pozdrav,

Spoštovani!

Če ste kadilec, je to katran.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Mene pa zanima če me je treba skrbeti ker skoraj vedno zjutraj izplunem črno snov s kašljanjem. Tudi po obilnem obroku se zgodi isto- zakašljam in pljunem ven neko črno snov. Kaditi sem prenehal več kot pol leta nazaj, od takrat sem pokadil le 4 cigarete nazadnje več kot mesec nazaj. Me mora skrbeti za kaj drugega ali se katran tako počasi čisti ? Prej sem kadil redno okoli 5-7 let.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Skoraj zagotovo gre samo za odstranjevanje katrana iz dihal.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Minilo je 3 mesece od zadnje cigarete pa se mi še vedno pojavljajo ti rjavi izpljunki jaz sem skoraj siguren da to ne more biti katran. Drugače imam pesek v ledvicah, desni mandelj ima luknjo in se v njem nabira gnoj že več let, tudi na žrelu imam povečane žleze tako pravi moj dr. zgleda pa kot en velik rumen mozolj in polno malih…

Spoštovani!

Na kaj drugega ne bi pomislil.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Citiram besede avtorja “miodoor” oz. predzadnji prispevek, če odštejemo mojega: “desni mandelj ima luknjo in se v njem nabira gnoj že več let”

Sam imam enak problem že več let in bi se ga zelo rad znebil. Zdi se mi tudi, da vpliva (negativno) na okus v ustih in posledično tudi na zadah. Včasih si ta gnoj z zobotrebcem odstranim iz mandlja, ker je moteče in ima res zelo močen vonj.

Enkrat sem šel h otorinolaringologu, ta pa je predlagal odstranitev mandljev, česa jaz najbolj ne bi rad.

Torej kaj naj storim?

Lep pozdrav!

Na mandljih se nabira oz. zatika hrana, ta začne gnit, to smrdi in lahko privede do vnetja. Mislim, da vam je ORL kar prav svetoval, torej odstranitev. Sicer pa se izogibajte hrani, ki ostaja v koščkih (oreški), hrano dobro prežvečite in več pijte.

Matjaž

Spoštovani!

Dodatno k prejšnjim mnenjem – verjetno bo najbolj smotrna operacija mandeljnov.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

STRAH!

Spostovani!

Pozdravljeni imam tezavo ki nevem kako nevarna je ali pac….ze nekaj casa imam obcutek zatekanja sluzi v grlo, tako da imam kar dosti izpljunkov dnevno….vsi so vecinoma normalne barve! vcasih pa se dogaja da je izpljunek krvavkast ali danes recimo vjutraj crn, isto casno pa si iz nosu useknem tud krvavkasto imam namrec zelo drazec nos zaradi alergije na cvetni prah! naj omenim da sem kadilec in da to tudi opuscam!! imam pa tudi tezave z zelodcno kislino v kolikor je to kaksna povezava!!!! sem pa kar precej panicen in me to resnicno obremenjuje saj imam v glavi ze vse najhuje bolezni!!!!aja pa drugace se pocutim ok…upam de ni to kaj hudega!

hvala za odgovore in razumevanje!!!!!

lep pozdrav

Spoštovani!

Verjetno gre za kombinacijo vseh treh naštetih problemom. Prvi je ta, da zatekanje želodčne kisline lahko močno vpliva na draženje sluznice v žrelu, kašelj in izpljunek. Izpljunek, zlasti obarvan, pa je lahko posledica kajenja, če kadite več kot le nekaj let. Tudi črno. Alergija, ki jo čutite predvsem v predelu nosu, pa lahko draži tudi področje žrela in povzroča kašelj in ev. tudi izkašljevanje, saj lahko tudi sluz iz nosu zateka v žrelo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Lep pozdrav
Začel me je skrbet jutranji izpljunek, ki vsebuje črne lise. Imam občutek da to pride iz leve nosne votline. Ne kadim 22 let, imam pa 58 let.
Hvala

Spoštovani!

To bi bilo lahko zaradi prahu, ki se nabere v nosu, le redko (po toliko letih težko) pa bi bil vzrok v katranu, ki se je med kajenjem nabral v določenih cleicah v diahlih, sedaj pa se izločajo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close