Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Razpad jeter

Razpad jeter

Spoštovani!

Skrbi me za očeta, za katerega sumim, da ga je končno doletel razpad jeter. In sicer, star je 60 let, na dan pa spije najmanj 3 piva, po nogometu (3x tedensko) še dodatni dve, in vse skupaj že kar nekaj let, vsaj 10 (mogoče že kar desetletij, kaj je počel prej 45 let ne vem, nisem še tako dolgo na svetu). Že velikokrat sem mu predlagala, da bi vsaj zmanjšal dozo, zaradi zdravja, a je ostal neomajen v svojem početju in ker je drugače krasen človek in niti malo agresiven ali kaj podobnega, skratka nikomur razen sebi s pitjem ne škodi, sem si mislila, pa naj pije, naj ima človek veselje…star je že, povrhu pa hodi v službo, kuha, kosi, pere perilo, se nekak obnaša, kaj mu še sploh preostane v življenju. No, in pred štirimi dnevi se je idila končala…ponoči ga je prebudilo dušenje, KOMAJ je prišel do zraka, bolelo ga je v trebušni votlini, bilo mu je zelo slabo (je celo bruhal!), trebuh ima kar precej zatečen, še posebej na desni strani, bilo mu je vroče in že naslednji hip ga je treslo itd, je rahlo omotičen, utrujen – hoja v prvo nadstropje ga povsem izčrpa, mogoče še kaj, pa mi ni hotel povedati. Beločnice ima še kar bele, polt pa imava tako oba naravno rumenkasto (res, mene ljudje kar naprej pošiljajo k zdravniku, in moja kri je do sedaj še vedno blestela;)). In problem je, da on nikakor noče k zdravniku, pravi, da zato, ker ima slabe izkušnje z njimi, da je videl vse mogoče (kar je res, oba sva zaradi mame tekom let doživela marsikaj), ampak to je seveda samo izgovor, slepi se, da je samo zastrupitev s hrano, čeprav tega še sam ne verjame, po moje. In sedaj me zanima, ali je sploh možno, da se sam izvleče, če je res razpad, pije že 5 dni samo čaj z medom, kaj malega poje in ogromno počiva. Res me skrbi zanj…vprašanje kaj bi lahko bilo…vsekakor ga bom poizkusila nagovoriti, da obišče medicinsko pomoč.

Najlepša hvala za Vaše mnenje in
nadvse lep dan,

Jasna

Spoštovani!

Zelo verejtno se mu je zaradi ciroze jeter začela v trebuhu nabirati tekočina, ki jo bo najbrž treba izprazniti s punkcijo v bolnišnici. Dobil bo najbrž tudi zdravila, ki bodo vnaprej pomagala črpati vodo iz telesa. Hkrati pa bo moral čisto opustiti alkohol. Še je možnost podaljšanja življenja za precej let.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

zdravo.mene pa zanima koko lahko še pomagamo očetu ker ima že verjetno razpad jeter.k zdravniku pa v bolnico noče…ne moremo ga prepričati. namreč bil je že na punkaciji trebuha pa je bilo 3 mesece vredu. zdaj že teče 7 mesec ko ima zdravila in pije še več. trebuh ima zelo napet in velik tam ko pa ima popek ima zelo veliko bulo ven. bojim se da bi ga “razneslo” tako kot njegovo pokojno mamo. ne vem kaj lahko še naredimo. prosim Vas za nasvet.

Hvala za razumevanje !

Darja23

Spoštovani!

Pustite ga in živite svoje življenje. Verjetno je tudi njemu tako najbolje. meidicnsko gledano pa naj gre vsake toliko na punkcijo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Moj pokojni oče je imel popolnoma takšne težave kot opisuje hčerka in darja 23.
Imam velike izkušnje glede mojega pokojnega očeta. Za hčerko sem takšnega mnenja, da naj očeta prepriča, da stopi čim prej v bolnišnico, da se lahko še izvleče, ker ciroza jeter je nevarno, moramo pa vedeti, da jetra se tudi obnovijo in je boljše. Zato sem mnenja, da vaš oče gre po pomoč v bolnišnico že pravi čas.

Za darjo 23 pa menim tako. Moj pokojni oče je imel tudi na popku takšno veliko bulo in čisto je bil napihnjen tako, da žal, ko vam moram tako napisati to gre proti koncu. Mojega očeta smo pripeljali v bolnišnico saj je imel punkcijo vode ampak to ne pomaga, ker je šlo tako predaleč. V bolnišnici je bil cca. 1. mesec in žal je umrl. Umrl je v 63-tem letu. Moj pokojni oče je imel toliko vode v telesu, da mu je že voda tekla po telesu, ampak takrat ni vedel za sebe. Gospa darja 23 žal mi je, da vam moram tako napisati ampak to je resnica. Naš dr. Kersnik je popolnoma lepo napisal, pustite ga živeti, če njemu tako odgovarja. No, to je tudi moje mnenje. Kakor pregovor pravi, upanje zadnje umre.
Vse dobro vam želim in lep pozdrav
Ela

PRI RAZPADU JETER JE TAKO ČE TI RAZPADE TRETJINA JETER JE ŠE MOŽNOST ZA OZDRAVITEV DRUGAČE SO MOŽNOSTI ZA VSAK PROCENT UNIČENEGA TKIVA DESETKRAT MANJŠE SICER SO ZNANI LJUDJE KI SO 30 LET PILI ŽGANE PIJAČE IN UMRLI PRI 80 LETIH ZARADI KAPI AMPAK TO SO IZJEME IN VSEKAKOR NE BI SMEL BIT IZGOVOR ZA PIJANCE GRE PAČ ZA LJUDI Z ŽELEZNIMI JETRI OZIROMA Z ZELO MOČNIMI GENI KAR POMENI DA SO PRI TEH LJUDEH ORGANIZMI ZELO MOČNI.

AMPAK DRUGA SKRAJNOST JE PA TO DA ČE TAKEGA ČLOVEKA ZAPREŠ ZJUTRAJ IN MU NE DAŠ PITI 3 DNI PRIDE DO TAKO HUDE KRIZE DA SE TELO ZAČNE SAMOZASTRUPLJAT ALI STROKOVNO INLAPTIS KONVITIS

Spoštovani.

Star sem 50 let že 30 let se zdravim za visok tlak,ki ga z 4 vrstami zdravil dokaj dobro uravnavam pod 145/90,se dosti gibljem in sem v dobri kondiciji,zanima me če je občasen obisk predvsem parne savne,ali pa tudi druge, seveda brez pretiravanja do 20 min.lahko nevaren.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Ni bolj kot za druge brez zvipanega krvnega tlaka. V vlažni vročini je še posebej pomembno učivanje veliko tekočine, da se lahko brez težav potimo in s tem ohlajamo pregreto telo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Kaj pa operacije takih jeter so sploh izvedljive ali ne in koliko jeter lahko odrezes da se lahko človek giba oziroma živi normalno?

Pozdravljeni,
jetra, ki so zdrava, se regenerirajo že, če jih ostane 10%. Bolna cirotična jetra pa izgubijo to sposobnost, da bi se obnovila. Lahko pa se jih odstrani in presadi druga od dajalca.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Problem je bolj v tem da se dolocene bolnice ne ukvarjajo s presajanjem jeter zaradi pomanjkanja znanja in zato take bolnice vse jeterne bolnike posiljajo v ljubljano ker bolnica sempeter strokovno ni sposobna izvest transplantacije jeter

Pozdravljeni,
to ni problem, ampak je transplantacija organov izredno zahtevna dejavnost, ki zahteva vrhunski center z vrhunskimi strokovnjaki. V Sloveniji tem pogojem zadosti terciarni Transplantacijski center v KC Ljubljana. Vsaka drugačna organiziranost bi bila bistveno bolj tvegana za bolnika!
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close