Družinska medicina

Odgovarjajo: Sašo Rebolj, dr. med., spec. družinske med.

ŽELODČNE TEŽAVE-NUJNO

Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovana!

KDO PA JE POTEM NAPISAL TOLE:

STARA SEM 14 LET...

Avtor: PETRA
Datum: 21-01-05 06:13

IN KAJ ŽELITE DA VAM POVEM?ČE VAM TO KAJ POMAGA:SKORAJ LETO NAZAJ SEM BILA V NEKI "OTROŠKI"BOLNIŠNICI(ZARADI SAMOPOŠKODB,DEPRESIJE,....).1 LETO SEM HODILA V LJUBLJANO H PSIHIATRU IN PSIHILOGU.PSIHIATER MI JE HOTEL PREDPISATI ANTIDEPRESIVE,VENDAR MI STARŠA NISTA PUSTILA,SAJ STA SE BALA DA BOM POSTALA ODVISNA OD TABLET.ZDAJ GRE V TO BOLNIŠNICO MOJA SESTRA(ZARADI HUJŠANJA) IN ZARADI TEGA MI JE ZELO HUDO.TAM SEM SE IMELA TAKO LEPO,KOT SE NE BOM IMELA NIKJER VEČ.LJUDJE TAM SO ČISTO DRUGAČNI OD TEH TUKAJ IN TO MI JE VŠEČ.ŽELIM SI DA BI LAHKO TAM OSTALA ZA VEDNO,VENDAR TO ŽAL NI MOGOČE,SAJ MI STARŠA NE BI NIKOLI VEČ PUSTILA ITI TJA.ALI ZDAJ VSAJ MALO RAZUMETE?O MOJIJ PROBLEMIH BI SE DALO NAPISATI ŠE ZELLLOOO VELIKO,VENDAR NOČEM IN MISLIM DA JE TO ZA VAS DOVOLJ.HVALA ZA ODGOVORE.PETRA =(

NE MOREM K ZDRAVNIKU,SAJ BI ME STARŠA UBILA,ČE BI IZVEDELA,DA SEM ŠLA.VENDAR ZA MOJE TEŽAVE NI KRIVA SAMO DRUŽINA.IMAM TUDI VELIKE PROBLEME S FANTI,PRIJATELJI,V ŠOLI,...IN S SABO.KO SEM LANI FERBUARJA PRIŠLA IZ BOLNIŠNICE,SEM SE POČUTILA VELIKO BOLJE.NISEM VEČ MISLILA NA SAMOPOŠKODBE.ZDAJ PA SE JE SPET ZAČELO.OZIROMA SPLOH NEVEM ZAKAJ,VEM SAMO TO,DA SEM ŽALOSTNA IN JEZNA NA VSE.ZELO VELIKO SPET MISLIM,O TEM,DA BI SE POŠKODOVALA.MOJA STARŠA PA MISLITA,DA SEM POPOLNA.MISLITA,DA SEM NEHALA KADITI,DA NE PIJEM ALKOHOLA,DA NIMAM NOBENIH PROBLEMOV,...IN Z NJIMA SE NE MOREM POGOVORITI OZ.SE NE ZNAM.NE MOREM JIMA ZAUPATI.NO KOMU PA LAHKO?DRUGAČE PA SPLOH NE VEM ZAKAJ VAM TO GOVORIM.STE MOGOČE TUDI PSIHIATER ALI KAJ?!

NOČEM,DA KAKORKOLI UKREPATE GLEDE TEGA.ČE BOM HOTELA BOM TO STORILA SAMA,ČEPRAV MISLIM,DA NI NOBENE MOŽNOSTI,DA BI TO STORILA.NEVEM KAJ JE NAROBE S TEM,DA SE SAMOPOŠKODUJEM.KO TO DELAM,SEM SPROŠČENA,POZABIM NA TEŽAVE.PA ŠE PAŠE MI.SAJ SE NE MISLIM UBITI,SAMO POŠKODOVATI.ČE BI ŠLA K ZDRAVNIKU ALI ŠOLSKI SOCIALNI DELAVKI,BI ONI TO TAKOJ SPOROČILI MOJIM STARŠEM,TEGA PA NOČE IN ZATO SPLOH NE BOM NIKAMOR ŠLA.NE VEM KAKO BOM LAHKO TAKO ŽIVELA VEM PA DA NEKAKO ŽE BOM.LAHKO PA MI MOGOČE VI KAKO POMAGATE.NE VEM KAKO AMPAK SAJ STE REKLI DA VESTE KAKO SE POČUTIM.KAKO LAHKO SPLOH GOVORITE DA DRUŽINA ZELO VPLIVA NAME ČE JE SPLOH NE POZNATE IN PRAV TAKO TUDI NE ODNOSOV MED NAMI?UPAM,DA VAS NISEM SPRAVILA V SLABO VOLJO,VENDAR SE TRENUTNO GROZNO POČUTIM IN DRUGAČE ŽAL NE MOREM.MORAM PA POVEDATI DA SE POČUTIM BOLJE,KO SI TAKOLE "DOPISUJEM" Z VAMI,SAJ VAS NE POZNAM IN VI NE POZNATE MENE ZATO IMAM OBČUTEK DA VAM NEKAJ STVARI LAHKO POVEM.LEPO SE IMEJTE.PETRA

Včasih imam občutek, da se norčuješ iz mene. Če se želiš še naprej resno pogovarjati z mano, te prosim, da odpreš novo temo in pod drugim imenom. Tam ti bom z veseljem razložil, kar boš vprašala. Nasvetov, da bi poiskala pomoč, pa tako ne upoštevaš.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."
Default avatar

PETRA

POZDRAVLJENI!
PIŠEM VAM SPET Z NOVIM PROBLEMOM.BREZ SKRBI,NAVEZUJE SE NA MOJ ŽELODEC.
DANES SEM SE ZBUDILA SREDI NOČI(OB 4 ZJUTRAJ) IN IMELA SEM ZELO HUDO DRISKO. JE TO SLAB ZNAK? ALI TO POMENI,DA SE JE MOJA BOLEZEN POSLABŠALA,SPREMENILA ALI KARKOLI DRUGEGA? ZDAJ ME ZELO SKRBI,DA SE BO TO PONOVILO VSAKO NOČ.
PROSIM VAS,ODPIŠITE MI ČIMPREJ.
IN OPROSTITE MI ZA TEŽAVE,KI SEM VAM JIH POVZROČILA ZARADI MOJIH PSIHIČNIH PROBLEMOV.OBLJUBIM,DA SE NE BO PONOVILO.
LP,
PETRA! =)
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

Driska se sicer lahko pojavi tudi pri težavah z želodcem, vendar redko in ne kot ponavljanje težave. Prej bi pomislil na kakšno virsuno okužbo, ki se bo vnaprej pokazala še sk kakšno vročino in z drugimi težvami. Počakajmo nekaj dni. Ne da se preprosto napovedati.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

TABLETE ULTOP MI ŠE VEDNO ČISTO NIČ NE POMAGAJO ČEPRAV JIH JEMLJEM ŽE 25 DNI.KAJ NAJ ZDAJ?
BOLEČINE SO ZDAJ TAKO HUDE,DA BI NAJRAJE KAR UMRLA.DOBESEDNO.LAHKO DOBIM KAJ DRUGEGA KOT ULTOP?IN ČE MI NE BO POMAGAL(VEM DA MI NE BO)KAJ BOM POTEM?
HVALA ZA ODGOVORE.LP,PETRA
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

Malo sem že pozabil, kakšen je bil izvid gastroskopije...

Jaz bi dodal še eglonyl, ki mnogim s težavami s strani želodca ob zdravilih za zmanjševanje kisline pomaga do hitrejšega izboljšanja.

Sicer pa bo po 6 tednih ponovno na gastroskopijo, če ne bo uspeha.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

SPET NA GASTROSKOPIJO?JE TO RES NUJNO?KOLIKOKRAT BOM ŠE MOGLA ITI?NEKJE SEM BRALA DA OBSTAJA NEK POSKUS Z KAŠO ALI NEKAJ TAKEGA.ZAKAJ NE MOREM PREPROSTO NAREDITI TEGA?GASTROLOG(VEM DA SE NE REČE TAKO VENDAR VSEENO)MI JE REKEL DA SE PRI MOJI STAROSTI SPLOH NE SME OPRAVLJATI GASTROSKOPIJE!ZAKAJ MORAM TOREJ TOLIKOKRAT ITI?
IZVID GASTROSKOPIJE JE BIL,DA IMAM RAZJEDE NA ŽELODCU IN VNETJE SLUZNICE.
TAKO ALI TAKO MORAM DRUG TEDEN NA PREGLED KAJNE?SAJ JE TREBA K ZDRAVNIKU PO 4 TEDNIH JEMANJA ULTOPA?
MOGOČE VESTE ZAKAJ MI VELIKOKRAT POSTANE SLABO MED TRENINGOM?NA TRENINGU PA SE ZELO HITRO ZMATRAM.POSTANE MI SLABO,OBČUTEK IMAM KOT DA BOM BRUHALA,ŽELODEC ME ZAČNE BOLETI,POSTANEM BLEDA,....MISLITE DA JE ZDAJ SPLOH PAMETNO TRENIRATI?
HVALA ZA ODGOVORE!!!! PETRA =)
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovana!

Tako hitro še ne bo treba na gastroskopijo. Navadno čakamo od 6 do 8 tednov na uspeh.

Če se ne počutiš v dobri kondiciji, zmanjšaj treninge.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

TRENIRATI MORAM VELIKO SAJ SE SPOMLADI ZAČNEJO TEKME!!ZAKAJ PA MI MED TRENINGOM SPLOH POSTANE SLABO?
V SREDO PA BOM ŠLA K ZDRAVNIKU IN BOM VIDELA KAJ BO REKEL.
V KAKŠNEM PRIMERU PA GRE ČLOVEK,KI IMA TEŽAVE Z ŽELODCEM,V BOLNIŠNICO?!
HVALA ZA ODGOVORE!!! LP,PETRA!! =)
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovana!

Verjetno ti zmanjkuje energije, ali pa se kri preusmeri v mišice in je je manj v prebavilih in v možganih, kar lahko povzroča občutek slabosti ali mišične nemoči.

V bolnišnico gredo le ljudje s hudimi krvavitvami ali z velikimi ranami na želodcu, ki se ne zacelijo po zdravljenju z zdravili.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

TRENUTNO IMAM SAMO ŠE DVE VPRAŠANJI!!
1.KAKO ČLOVEK OBČUTI KRVAVITEV V ŽELODCU?
2.PRIBLIŽNO 15 MINUT PO TEM KO KAJ POJEM POSTANEM SPET LAČNA.TAKO LAČNA DA MI SKORAJ KRULI.VENDAR SE TO NE DOGAJA VEDNO,AMPAK ZELO POGOSTO.NAJEM SE TAKO,DA RES NE MOREM POJESTI VEČ,KMALU PA SEM SPET MOČNO SESTRADANA.ZAKAJ SE PRI MENI TO DOGAJA????
HVALA ZA ODGOVORE!!! PETRA =)
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovana!

ad1) Človek bruha sesirjeno kri, ki izgleda kot kavna usedlina lai črna kava in/ali ima črno blato kot katran.

ad2) Ne glede, koliko poješ, se želodec izprazni in bolj ko ga razteguješ s pretiranim basanjem, več lahko sprejme. Poleg tega še kislina opravi svoje in sproži občutek praznega želodca. Verjetno bi bilo najbolj pametno začeti jesti po urniku in po načrtu odmerjene količine hrane. Drugače bo najbrž vedno slabše, saj si popolnoma izgubila občutek sitosti in lakote.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

KAKŠNI SO LAHKO VZROKI ZA BOLEČINE V KRIŽU PRI MOJIH LETIH?OD DANES ZJUTRAJ ME NAMREČ TAKO BOLI V KRIŽU,DA NE MOREM NE LEŽATI NE SEDETI IN ŠE MANJ HODITI.KAJ JE NAROBE?BOLEČINA JE TAKO HUDA DA BOM ZNORELA ČE NE BO IZGINILA.HVALA ZA ODGOVOR.PETRA =(
Default avatar

PETRA

ZDAJ,PROTI VEČERU,JE BOLEČINA IZ KRIŽA ZAČELA PREHAJATI V ŽELODEC.NAJBOLJ GROZNO JE TO,DA ČUTIM KAKO BOLEČINA POTUJE.NAJPREJ ME BOLI V KRIŽU(PAR MINUT),NATO BOLEČINA POČASI ZAČNE PREHAJATI V ŽELODEC,POTEM ME BOLI V ŽELODCU(SPET NEKAJ MINUT),BOLEČINA GRE SPET PROTI KRIŽU,........KAJ MI LAHKO POVESTE O TEM?!
HVALA ZA ODGOVOR!!! LP,PETRA =( ***
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

Vzrokov je lahko več - od vsakdanje bolečine v križu, do resnejših stanj. Ptrebno bi bilo videti, kako se bodo stvari razvijale in kaj pomaga.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

Takole "potovanje" je podobno psihično pogojenim bolečinam. Kljub vsemu jutri le obišči zdravnika, da pogleda, če je s križem vse v redu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

LAHKO VPRAŠAM,KAJ SO TO PSIHIČNO POGOJENE BOLEČINE?! LP,PETRA!! ????
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

Lahko so, ali pa ne. Kljub daljšemu dopisovanju še vedno premalo vem o tvojem zdravstvenem stanju, da bi te znake lahko 100 % pripisal psihičnim motnjam. Vsekakor pa obtaja veljika verjetnost, kar pa bomo vedeli, ko se boste uspešno pozdravili.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar

PETRA

ŠE VEDNO NE VEM,KAJ SO TO PSIHIČNO POGOJENE BOLEČINE!!
NEKAJ SEM VAS ŠE POZABILA VPRAŠATI:JE GASTRITIS HUDA BOLEZEN?
IN KO STE ŽE NAPISALI"ko se bom pozdravila":LAHKO VSAJ PRIBLIŽNO POVESTE,KDAJ SE BO TO ZGODILO?!
DANES SEM BILA PRI ZDRAVNIKU,VENDAR JE MORAL OBVEZNO NEKAM ITI,TAKO DA NISEM PRIŠLA NA VRSTO.ŠKODA!ZDAJ BOM ŠLA V PETEK IN VAM BOM POTEM SPOROČILA,KAJ JE ZDAJ Z MANO.
ALI OBSTAJA ŠE KAKŠNO DRUGO ZDRAVILO ZA ZDRAVLJENJE BOLEZNI,KI JO IMAM JAZ?VERJETNO MI NE BO VEČ TREBA JEMATI ULTOPA,KAJNE?
HVALA ZA ODGOVORE!
LP,PETRA!! =)
Default avatar

PETRA

DANES JE MOJ OČE KLICAL MOJO ZDRAVNICO.REKLA JE,DA BOM MOGLA H GASTROLOGU NA PREGLED,AMPAK NE NA GASTROSKOPIJO.ZANIMA ME,KAKŠEN PREGLED BO TO!!! HVALA ZA ODGOVORE!!! LP,PETRA ???
Default avatar

Janko Kersnik

Spoštovani!

To je podoben pregled kot pri vaši zdravnici - brez gastroskopije.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Moderatorji

Sašo Rebolj , dr. med., spec. družinske med.
SRebolj