Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Možganska kap

Možganska kap

Spoštovani,
Babico, ki je stara 82 let je pred dvema dnevoma zadela možganska kap, vzrok je možganska krvavitev, ki se je pojavila zaradi pogostih težav z visokim krvnim tlakom. V prvih urah je imela težave z govorom, slinjenjem, zmedenostjo in usta ji je na eni strani potegnilo rahlo navzgor. Po prevozu v bolnišnico je padla v komo, v kateri je že dva dni. Ni priklopljena na nobene aparate, pač pa dobiva samo infuzijo. Zdravniki pravijo, da bi bila rešitev le operacija, ki pa trenutno ne pride v poštev (?). Sicer pravijo samo, da je njeno stanje slabo in čakajo, kaj bo prinesel čas. Diha samostojno in izgleda kot, da spi. Njena koža je bolj napeta kot običajno, na licih pa je vidna rahla rdečica.
Gospod doktor, ali iz svoje dolgoletne prakse lahko vsaj po izkušnjah sodeč rečete, kako naj bi bolezen napredovala? Ali sploh obstaja upanje, da bi toliko okrevala, da bi se zavedala in vsaj nekoliko funkcionirala? Zavedamo se, da bodo posledice verjetno hude, pa vendar ostaja upanje.
Vnaprej hvala za vaš cenjeni odgovor in lepo pozdravljeni.
Nina

Spoštovani!

Možnosti so od skoraj popolne obnovitve vseh dejavnosti, do hude prizadetosti in smrti v kratkem času. Napovedovanje je zelo tvegano in se ga zato vsi izogibamo. Vprašanje je, kateri del in kolikšen del možganov je zaradi krvavitve ostalo brez prekrvavitve in je okvarjen, kajti telesne in duševne dejavnosti bodo zaradi tega okrnjene.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljeni!!

Imam kar nekaj vprašanj, zato bom kar začela.
Pred nekaj dnevi je moževega strica doletela možganska kap. Starost 64 let. Zdravniki pravijo, da je vzrok možganske kapi strdek, ki je nastal zaradi nepravilnega bitja srca. Počila je tudi žilica v možganih, vendar krvavitev v možganih je manjša. Diagnoza: huda možganska kap – napoved zdravnikov: nevemo če bo preživel, če pa bo, bo nepokreten. Omenili so tudi infekcijo. Ko sem zdravnika tako malo povprašala, je rekel, da ko je stricu rekel, da zapre oko, in pomiga s prstom, je stric tudi to naredil, vendar da ne ve, ali je bilo to slučajno, ali zares. Nato obisk pri moževem stricu…. ni priklopjen na aparate, ni v komi, vendar preko nosa dobiva infuzijo. Stric je premikal levo roko, nas gledal, dobili smo občutek, kot da nas sliši, da bi nam rad kaj povedal, in tudi kot da se bi nam želel nasmehniti. Drugi dan, napoved zdravnikov enaka. Plus pojav pljučnice. Seveda smo zdravniku povedali, kako se odziva, vendar je bil odgovor, da je to le refleksno in ni zavedno. Spet obisk pri njemu… pokrčil nogo, se popraskal po glavi, pomncal oko, pomahal, svoj pogled usmerjal glede na naše glasove, in celo je zamrmral, da bi rad šel domov. Zanima nas, kako je lahko zdravnikova napoved tako črnogleda in usmerjena v smrt, in nepokretnost, če se bolnik premika, se odziva, posluša,..? Ali je res to gibanje refleksno? Kaj pomeni sedaj ta pljučnica?? Kako bo vplivala na njega? Kake so ponavadi posledice hude možganske kapi? Koliko se ponavadi takšni bolniki zavedajo? Kolikšna je možnost okrevanje? Kako poteka zdravljenje takšnega bolnika? Kolikšna je možnost preživetje? In seveda, če se lahko zdravnik moti v svoji prognozi in napovedi in dejansko možev stric preživi in ni nepokreten, tako kot napovedujejo. In seveda, ni logično, da bo nepokreten, če premika nogo, roko, glavo,…
Hvala za vsak odgovor.

Spoštovani!

Napovedovanje je zelo nehvalženo. Zdravnik napoved gradi na izvidu slikanja glave in prizadetosti ter trajanja prizadetosti. S črnogledo napovedjo zdravnik tudi poskuša pripraviti svojce, da ne bi gojili pretirno nerealnih pričakovanj. Seveda se dogajajo tudi “čudeži” in pride do velikih izboljšanj.

O končnem stanju je pri takih stanjih smotrno govoriti po 6-12 mesecih, ko se pokažejo vse posledice in tudi izboljšanje po rehabilitaciji, če je mogoča.

Številni gibi so refleksni odziv na dražljaje in ne hotni gibi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani
Ker imam zelo dobre izkušnje glede možganskih kapi zato se tudi oglašam. Popolnoma se strinjam z našim dr. Kersnikom. To je res, da nihče vam ne more nič napovedati kako in kaj bo. Ker tudi zdravnik vam mora povedati tudi naj bolj črnogledo, ker se nikoli ne ve, ker vam ne more dajati lažna upanja, da vas samo potolaži. Jaz sem imela kar težki dve operaciji na možganih in tudi pri meni nihče ni mogel popolnoma nič napovedati. Ko je zgoraj gospa omenila, da jih gleda in zamrmljal, da bi šel domov, vam bom pri meni napisala samo eden primer. Ko sem imela operacijo je op. trajala v pozno v noč in naslednji dan je prišla k meni moja hčera in sem jo gledala in gledala in jo nisem prepoznala, čez nekaj časa na srečo sem jo prepoznala in sva se potem objeli. Jaz o tem nič ne vem, da jo nisem prepoznala, da sem jo gledala in gledala prepoznala jo pa nisem. Meni so to potem povedali kako je bilo. Tako pa tudi z gibi, ki jih je omenil dr. Kersnik, da to so zgolj gibi refleksni odziv na dražljaje in ne hotni gibi. V bolnišnici sem pa tudi videla takšne bolnike, da bi se lahko samo še človek jokal. Za moje vrhunske opravljene operacije sem lahko samo hvaležna našemu priznanemu Akademiku prof. dr. Dolencu. in njegovi desni roki dr. Pregelj z kliniki v Lj. Dala sta vse moči od sebe, da sta me rešila in da nisem ostala prizadeta. Če ima še kdo kakšno vprašanje, me lahko vpraša in z veseljem vam odgovorim. Želim vam, da vaši sorodniki se čim prej opomorejo in vas lepo pozdravljam

Pozdravljeni,
moja mama (58 let) je pred enim mesecem doživela hudo možgansko krvavitev v malih možganih, prizadeto je tudi možgansko deblo. Od takrat je v komi in nič ne kaže na prebujanje. .. Zdravniki pravijo, da bo takšna ostala, pa me vseeno zanima če je mogoč “čudež ” in bi se čez čas lahko zavedla? ??
Hvala!

Pozdravljeni,
na vaše vprašanje je odgovoril na isto temo prof. Kersnik, preberite. Se v celoti z njim strinjam. Vseeno vam želim, da bi se zgodil čudež!
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani,

gospod, letnik 1952, me je prosil za pomoč pri iskanju nekoga, ki bi mu lahko razložil izvid CT glave, opravljen 22.11.2018. Gospod je imel možgansko anevrizmo cca 13 let nazaj. Takoj je bila operacija, ki je potekala ok, potem pa je naknadno prišlo do krvavitve v možgane in se ena operacija. Hodi z berglo, govori sicer ja, vendar se vmes večkrat zmede. Pri oblacenju in umivanju ima ves čas pomoc, hrano je sam sicer sam.
Izvid pošiljam v prilogi in vljudno prosim za razlago.

Najlepša hvala in lep pozdrav,
Nevy

Pozdravljeni, v izvidu ni nevemkaj. Opisuje stanje po operaciji, za katero ve in lokalno spremenjeno področje, ki bi bilo lahko posledica slabe prekrvavitve, kapi, ali poškodbe.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close