Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Trebušne težave

Trebušne težave

Sredi februarja me je približno 10 dni pred pričakovano menstruacijo začelo tiščati (ne ravno boleti, bolj tiščati) v zgornjem delu trebuha, občasno me je špikalo tudi spodaj. Pojavljala se je tudi grozna srbečica zadnjične odprtine, čeprav nisem nič spreminjala higiene. Po nekaj dneh so bolečine izginile, pojavljajo pa se je napenjanje in vetrovi po večjih obrokih, predvsem po bolj obilnih večerjah. Po menstruaciji so vsi simptomi izginili, nekaj dni kasneje pa sem imela sistematski pregled, kjer se je pokazalo zelo rahlo povečano število levkocitov, zato je tudi zdravnica rekla, da je verjetno šlo za virozo. Levkocite bi si morala še enkrat pregledati, a ker sem takoj za tem šla za nekaj tednov v tujino, kasneje pa se še prehladila in pozabila na to, tega nisem storila. Zdaj, skoraj 2 meseca kasneje, ponovno približno 10 dni pred pričakovano menstruacijo, so se spet pojavili povsem enaki simptomi in začelo me je skrbeti, kaj bi to lahko bilo? Je potreben pregled pri zdravniku. Prej takih težav nikoli nisem imela. Sem ženska, stara 24 let. Trenutno imam precej stresa v svojem življenju, saj dokončujem študij in zelo veliko delam. Praktično cele dneve sem z doma in priznam, da živim zelo nezdravo. Nikoli nisem bila profesionalna športnica, a vseeno sem se prej s športom ukvarjala vsaj 3x tedensko, zdaj le še občasno hodim po mestu, drugače ne počnem nič. Na začetku sem si rekla, da ne bom jedla zunaj, saj je nezdravo, a sedaj razmišljam, če ne bi bilo vseeno pametneje pojesti toplega obroka v restavraciji, kot pa ne jesti praktično nič ves dan. Navadno namreč ne zajtrkujem, čez dan jem, kar kupim v pekarni, glavni obrok pa pojem zvečer, navadno okrog sedmih, včasih tudi kasneje, celo ob 9ih, pol 10ih. Ker gre za doma narejen obrok, se trudim, da bi bil čim bolj zdrav in tako res vključuje veliko zelenjave, a po pravici povedano je moja prehrana sestavljena večinoma iz ogljikovih hidratov in maščob. Ko sem pod stresom namreč pojem neverjetno veliko sladkega. Bi bile moje težave lahko povezane s tem in bi ob pravilni prehrani in nekaj več gibanja lahko izginile ali pa kažejo na kaj bolj resnega? Naj najprej poskušam urediti prehrano in šele nato obiščem zdravnika, če se stvari ne bodo izboljšale? Sem tudi precej utrujena čez dan, ponoči pa nekoliko težje zaspim oz. mi do polnoči sploh ne uspe, a imam srečo, da lahko potegnem do 8ih ali celo 9ih, tako da spim dovolj.
Hvala za vaš odgovor

Pozdravljeni,
kot ste že sami pomislili, vam svetujem, da poskusite urediti prehrano: več dnevnih obrokov, več sadja in zelenjave, manj sladkorjev. Svetujem tudi probiotike.
Glede srbeža ob zadnjični odprtini – vzrok bi lahko bila kakšna glivična okužba, gliste,…
Vzroki za utrujenost so številni, med njimi tudi stres in manj kvalitetna prehrana. Če se težave ne izboljšajo, svetujem pregled pri vašem zdravniku.

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

New Report

Close