Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina srce in vzdržljivostni šport

srce in vzdržljivostni šport

Pozdravljeni.

Star sem 35 let in zadnjih 5 let se, progresivno – zmeraj več, ukvarjam z vzdržljivostnimi športi, predvsem tekom na dolge proge. Mojo ženo precej skrbi, da se nebi lepega dne med tekom zgrudil in jo naredil za vdovo. Zato sem ji obljubil, da grem na obremenitveni test srca. Me pa zanima, v kolikšni meri je to smiselno, glede na to, da vsak mesec opravim vsaj eno vadbeno seanso, kjer pri submaksimalnem pulzu preživim slabe tri ure pa mi to načeloma (do sedaj) ni delalo nikakršnih težav. Ali obstaja kako zahrbtno in asimptomatsko srčno obolenje, ki bi dopuščalo, da več let povsem brezskrbno in brez težav napenjam srce (tudi do maksimuma), dokler se naenkrat preprosto ne bi zgrudil? In ali bi obremenitveni test, kot ga samoplačniško opravljajo v raznih kardioloških ambulantah tako stanje razkril?

Že vnaprej hvala za odgovore in vaš cenjeni čas.

Matjaž

Pozdravljeni,

da bosta z ženo pomirjena, Vam prej kot obremenitveno testiranje svetujem UZ srca, ki lahko pokaže kakšno prirojeno ali pridobljeno bolezen srca, kjer intenziven šport ni primeren.

Lahko opravite tudi obremenitveno testiranje, ki bo pokazalo vašo telesno zmogljivost. Če ob naporu nimate težav, verjetno nimate aterosklerotične bolezni srca. Obremenitveno testiranje sicer pokaže morebitno slabo prekrvavitev srčne mišice zaradi zožanih srčnih arterij (aterosklerotična – ishemična bolezen srca), kar bi se kazalo kot bolečina v prsih (lahko širjenje v vrat, levo zg.okončino, lahko bolečina v zg.delu trebuha) med naporom in / ali spremembo v EKG ter morebitne motnje ritma med naporom.

LP

*** Lep pozdrav. Mojca Klančar Dolinar, dr. med., spec. druž. med.

New Report

Close